שתף קטע נבחר

עימות חריף בקבינט: "הוצעה תגובה מינורית"

צה"ל המליץ להפציץ מבנים ריקים מאדם בעזה, בנט אמר כי "צריך תגובה חריפה בהרבה להוצאה להורג של ילדים" - ובסופו של דבר הוחלט לא להחליט. יעלון הזהיר מהידרדרות למלחמה, אהרונוביץ' אמר כי צריך להתכונן לתגי מחיר

עימות לילי בקבינט על אופי התגובה לרצח שלושת הנערים: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי יש צורך בתגובה חמורה לרצח גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, שגופותיהם נמצאו אתמול (יום ב') לאחר 18 ימי חיפושים, אבל לא הציע תגובה ספציפית. צה"ל המליץ להפציץ מבנים ריקים מאדם בעזה, ובסופו של דבר הוחלט לא להחליט, פרט להוצאה לפועל של תקיפה ברצועה, ובה הופצצו 34 יעדים.

 

גורמים מדיניים ציינו כי המחלוקת בקבינט הייתה קשה והעימות התנהל בטונים גבוהים. הם כינו את התגובה שעליה הוחלט לבסוף "תגובה מינורית". הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ שיבח בדיון את פעולת הקבינט בשבועיים האחרונים ואמר כי ההתנהלות הייתה מתונה ושפויה. השר גלעד ארדן תקף אותו: "למה אתה נותן ציונים לקבינט".

 

עימות נוסף התפתח בין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לשרים משה (בוגי) יעלון, ציפי לבני ויאיר לפיד. בנט זעם על אופי התגובה שהציע צה"ל. "חטפו שלושה ילדים והוציאו אותם להורג מטווח אפס, צריך תגובה חריפה הרבה יותר", אמר. הוא הציע עשר אופציות פעולה מבצעיות שונות מול חמאס בעזה וביהודה ושומרון.

 

לבני מנגד הבהירה כי יש לקחת נשימה ואמרה שגם בתקופות חמורות יותר, כשמספר הפיגועים היה רב יותר, ישראל לא תמיד הגיבה. יעלון אמר כי אסור להידרדר למלחמה. גם לפיד התנגד לתגובה חריפה, והשר יצחק אהרונוביץ' דרש לא לפעול מול עזה בהרחבה יתרה. אהרונוביץ' אמר כי יש צורך להתכונן לבאות, ואמר כי במקביל יש גם צורך להתכונן לתגי מחיר.

 

השר גלעד ארדן הסכים עם בנט כי התגובה אינה מספקת. "אם התגובה תהיה חלשה ורפה, זה יגביר הסיכויים שאנשים ייקחו את החוק לידיים", אמר ארדן, אך הזהיר מפעולות שאותן כינה "תג מחיר" נגד הפלסטינים. בנט החליט להצביע נגד התגובה המוצעת, ולכן בסופו של דבר לא התקיימה הצבעה, אבל הוחלט כי הקבינט יתכנס שוב הערב. "אין עוד שפנים בכובע", אמר גורם מדיני בכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים