שתף קטע נבחר

נרצחו מיד: החטופים נורו בעת שהיו ברכב

רגע אחרי שאחד החטופים התקשר למוקד 100 ולחש "חטפו אותנו", ירו החוטפים באקדח למושב האחורי, שבו ישבו השלושה. את הגופות הטמינו ליד חברון, כמה שעות לאחר מכן. המצוד נמשך מחשש שישנו מיקום: צה"ל מעכב לבדיקה כל קוואסמה ואבו עיישה. הגופות זוהו

במשך 18 יום שלוש משפחות, ואיתן מדינה שלמה, קיוו שלפרשת החטופים יהיה סוף טוב. אבל ככל הנראה גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נורו עוד כשהיו במכונית החטופים, זמן קצר לאחר שאחד מהם התקשר למוקד 100 ולחש "חטפו אותנו". אתמול התקווה האחרונה נגוזה, עם מציאת גופותיהם. השלושה יובאו למנוחות בהלוויה משותפת בשעה 17:30 בבית העלמין במודיעין. ynet העביר משדר מיוחד לאחר איתור הגופות.

 

עוד בעקבות איתור הגופות:

שיח מוזר, אבנים, גופות. מוצאי הנערים משחזרים

מספרים לאחות בת 4: גיל-עד לא יחזור

 

בשעה 22:15 עלו שער, פרנקל ויפרח על רכב היונדאי שעצר להם בטרמפיאדת אלון שבות. עשר דקות לאחר מכן הבין אחד הנערים כי מדובר בחטיפה, והתקשר למוקד 100. במשטרה לא התייחסו ברצינות הראויה לשיחה, אבל החוטפים סברו כי אותה שיחה יכולה לשבש את תוכניותיהם - וירו באקדח למושב האחורי שבו ישבו השלושה.  

 

בניגוד לתוכניות המקוריות של החוטפים, הם ביצעו פניית פרסה בחזרה לכיוון חברון. כעבור כשעה הגיעו לשולי העיירה דורא צפונית לחברון, שם שרפו את הרכב ועברו עם החטופים לרכב מילוט. את הגופות הם הטמינו שעות לאחר מכן בטראסה, שלושה קילומטרים מערבית לחלחול - ואז ניתקו מגע וירדו למחתרת.

 

כמה שעות לאחר מכן זיהו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים את הרכב השרוף ודיווחו לצה"ל. דיווח זה נעשה לאחר שקרובי משפחה הגיעו לתחנת המשטרה ודיווחו על היעדרותם. רק ב-5:50 בבוקר, שבע שעות לאחר החטיפה ושעות ארוכות אחרי שנרצחו ונקברו, עלה לראשונה חשש לחטיפה. רק אז השב"כ וכוחות צה"ל בגזרה קיבלו את ההודעה הראשונית ומבצע "שובו אחים" החל.

 

כמעט שלושה שבועות עברו מאז, במערכת הביטחון זיהו כמעט מיד את החשודים בחטיפה כמרואן קוואסמה ועומאר אבו עיישה - אבל המצוד אחריהם עדיין לא הביא לתוצאות. כוחות צה"ל תודרכו במחסומים לעכב לבדיקה כל אדם ממשפחות קוואסמה ואבו עיישה, ולברר לגבי כל פלסטיני ללא תעודה.

 

כל רכב נבדק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כל רכב נבדק(צילום: גיל יוחנן)

פעולת צה"ל בבית החוטף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעולת צה"ל בבית החוטף(צילום: רויטרס)

הגופות זוהו באבו כביר (צילום: אסף ברזינגר לוגסי) (צילום: אסף ברזינגר לוגסי)
הגופות זוהו באבו כביר(צילום: אסף ברזינגר לוגסי)

מאמץ לאיתור החוטפים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מאמץ לאיתור החוטפים(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

החשש הוא שבעקבות איתור הגופות אתמול החוטפים ישנו את מיקומם, וינסו להימלט צפונה, אל מחוץ לאזור חברון - שם התנהלו הסריקות בשבועיים האחרונים גם אחר הגופות וגם אחר החוטפים. כבר לפני כמה ימים נמצאו חפצים של החטופים, בהם משקפיו המנופצים של יפרח, מה שסייע במיקוד החיפושים.

 

במהלך הלילה זוהו גופות הנערים במכון לרפואה משפטית באבו כביר. הגופות יישארו במכון עד לשעות הצהריים ובמהלכן יתבצעו בדיקות לאישוש נסיבות המוות.

 

"עדיף שגגות הבתים בעזה ירעדו מאשר אלו של תושבי שדרות", אמר באולפן ynet שר התחבורה ישראל כץ, תוך שהוא קורא להחלת עונש מוות על מחבלים רוצחים. "חייב להיות גמול, חייבת להיות הרתעה וחייבת להיות פגיעה קשה ביכולות. ראש הממשלה בישראל אמר 'חמאס אחראי, חמאס ישלם'. יש משמעות לקביעה הזו. הוא האויב שלנו כרגע ואנחנו נילחם בו".

 

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, אמר במשדר כי "מבצע 'שובו אחים' ביהודה ושומרון נמשך, הסתיים החלק של מציאת החטופים. החיילים בשטח אמרו שהם לא רוצים ללכת לשום מקום, הם רוצים להישאר בשטח ולהמשיך את המאמץ להגיע לחוטפים. אנחנו נגיע לכל נבט ירוק של חמאס שהונבט ביהודה ושומרון".

 

שער, פרנקל ויפרח נחטפו כשעלו על טרמפ באזור גוש עציון. על פי הודעת השב"כ, מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטיניים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר, הם שני המעורבים העיקריים בחטיפה. מאז האירוע התנהל מצוד אחר השניים, אך מאמצי מערכת הביטחון לא הובילו עד כה לאיתורם. על פי הודעת שב"כ לאחר איתור הגופות, "בשעות אלה מתבצעות חקירות בשטח ונמשכות הסריקות באזור. הארגון ממשיך במאמצים המודיעיניים והמבצעיים ללכידת כל המעורבים בפיגוע, ובכלל זה, שני המבוקשים החשודים כחוטפים ורוצחי הנערים".

 

כבר לפני כמה ימים נמצאו חפצים של החטופים, בהם משקפיו המנופצים של יפרח. בצוות החיפושים שהגיע למקום היו חמישה סיירים אזרחים מבית ספר שדה בכפר עציון, חיילים וגששים. "משש וחצי בבוקר התחלנו לסרוק ליד כפר בית אומר, ובצהריים עברנו לחלחול", סיפר בנימין טרופר, שתיאר את רגע האיתור. "היה חשוב לא לעשות שינוי בשטח כדי לא לפגוע בחקירה, אז סגרנו את השטח".

 

לוחמי גדוד לביא נשאו את גופות הנערים על אלונוקות למסוקי חיל האוויר, לפני שהועברו להליך זיהוי במכון לרפואה משפטית. "ערימת השיחים ללא קשר טבעי לאדמה ומערום האבנים ישר עוררו חשד. הקפצנו את אנשי השב"כ שהיו בקרבת מקום, והחפירה והוצאת הגופות, שנמצאו אחת ליד השנייה, הייתה כואבת", תיאר אחד מהם את גרסתו. "נערכנו גם למצב שבו המחבלים יהיו ליד הגופות או יתצפתו עליהן. כל התרחישים עברו בראש בזמן הסרת האבנים, כולל היתקלות מטווח קצר".

 

שעות לאחר מציאת הגופות של שלושת הנערים החטופים, הופצצו אתרים רבים ברצועת עזה במסגרת תקיפה רחבת היקף של צה"ל. כלי טיס של חיל האוויר תקפו הלילה 34 יעדי טרור ברחבי הרצועה, שחלקם שייכים לזרוע הצבאית של חמאס. בצה"ל ציינו כי מדובר בתגובה לירי הרקטות אתמול בלילה ובבוקר.

 

במהלך הלילה והבוקר נמשך הירי מהרצועה: קצת אחרי חצות התפוצצה רקטה בשטח פתוח במועצת שדות נגב, לא היו נפגעים. במהלך התקיפה נורו עוד שתי רקטות לכיוון מועצת אשכול:

 אחת מהן התפוצצה סמוך לבית אריזה ובמקום פרצה שריפה שכובתה, אין נפגעים. הרקטה השנייה נפלה בתוך יישוב ונזק נגרם למכוניות. אישה שלקתה בחרדה טופלה במקום.

 

בהמשך, לפנות בוקר התפוצצה רקטה רביעית ליד יישוב במועצה האזורית חוף אשקלון, אין נפגעים. מעט לאחר השעה 8 בבוקר נורו ארבע רקטות לשדרות ולשער הנגב. הן התפוצצו בשטחים פתוחים, וליד שדרות פרצה שריפה בשדה קוצים לאחר נפילת הרקטה. צוותי כיבוי אש, בסיוע שני מטוסי כיבוי, הוזנקו לאזור כדי להשתלט על הלהבות.


פורסם לראשונה 01/07/2014 09:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים