שתף קטע נבחר

כך נראה כמעט לינץ' בערבים בירושלים

פעילי ימין קיצוני חיפשו במהלך שעות הלוויית הנערים מטרות קלות ותקפו ערבים ברחובות הבירה. 47 מתפרעים נעצרו. לפחות שמונה ערבים חולצו מידי ההמון: "כולם כאן רוצים נקמה, השטח בוער"

במסגרת ההפגנות האלימות בירושלים שהתנהלו אתמול (יום ג') במקביל להלוויות שלושת הנערים שנרצחו בפיגוע החטיפה, תקפו מתפרעים עוברי אורח ערבים וניסו לכלות בהם את זעמם. המשטרה הצליחה לחלץ לפחות שמונה ערבים מההמון ועצרה 47 חשודים בהתפרעות, ניסיון לתקוף צעירים ערבים, תקיפת שוטרים וגרימת נזק לרכוש. סרטונים תיעדו את ההתקהלות המאיימת של המתפרעים ואת שורת השוטרים שמנעו בגופם פגיעה בחפים מפשע. צפו:

 

 (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")
 

מה שהחל בצעדת מאות מפגינים מגשר המיתרים בירושלים אל מרכז העיר הידרדר למסע נקם שבמסגרתו חיפשו פעילי ימין קיצוני ערבים שחלקם חולצו מההמון הזועם על ידי המשטרה. בתיעוד של ynet נראה כיצד חולץ צעיר ערבי מהמתפרעים וכיצד הותקפו עובדים ערבים בחניון. במשטרת מחוז ירושלים נערכו עם כוחות בשטח על מנת למנוע פגיעה בתושבים הערבים. הם מודים כי מדובר בעימות נפיץ בין מפגינים משולהבים ודורשי נקם לבין ערבים. במשטרה קיבלו החלטה שלא לאפשר למפגינים להגיע לאזור העיר העתיקה במטרה למנוע ניסיונות לינץ'.

 

ההפגנה התקדמה למרכז העיר, שם ניסו המפגינים להיכנס לשוק מחנה יהודה, אלא שהמשטרה הציבה שם שוטרים שימנעו את כניסתם לשוק כדי למנוע תקיפת פועלים ערבים. לקראת השעה שבע בערב עשה את דרכו צעיר ערבי על רחוב יפו, אז החל ההמון לרדוף אחריו. אחד מהם הספיק לבעוט בו עד שכוח משטרה הגיע למקום וחילץ אותו אל ניידת המשטרה (בסרטון הווידאו). לאחר מכן נכנסו כמה מפגינים לסניף מקדונלדס, צעיר יהודי רעול פנים ניסה לתקוף עובד ערבי בסניף, אך נעצר על ידי השוטרים.

 

תקרית אלימה נוספת שתועדה על ידי ynet התרחשה בכיכר החתולות, שם זיהו המפגינים עובדים ערבים בחניון ותקפו אותם. הצעירים הערבים הרחיקו את המפגינים באמצעות כיסאות לאחר שחשו מאוימים. אחד העובדים הערבים ספג אבן בראשו. כוח משטרה שהגיע למקום עצר שלושה צעירים יהודים. בין המותקפים היה גם מוחמד, שבעבר בעת ניסיון לינץ' בנער ערבי בכיכר החתולות היה זה שהזעיק את המשטרה: "לפני שנתיים התקשרתי למשטרה כשתקפו פה נער ערבי בשם ג'מאל ג'ולאני ועכשיו אני הותקפתי במקומו".

 

בסיום האירוע סיפר צעיר בן 20 שלבש חולצה של ארגון להב"ה נגד התבוללות: "כולם כאן רוצים נקמה, השטח בוער. לאנשים נמאס, רצח אחרי רצח. אם הממשלה לא תעשה את זה, אנחנו נעשה את זה". המפגינים חסמו מוקדם יותר את צומת הכניסה לבירה שמתחת לגשר המיתרים. הם התעמתו עם שוטרים, וקראו "מוות לערבים", "מוחמד מת", "אין ערבים, אין פיגועים" וקריאות נאצה נגד חברי הכנסת חנין זועבי ואחמד טיבי.

 

בנוסף לקריאות, המפגינים חילקו במקום סטיקרים שעליהם נכתב: "ממשלת ישראל, די לדיבורים - דורשים נקמה". חלק מהמפגינים הדביקו את הסטיקרים על מכוניות נוסעות והשליכו חפצים לעבר נהגים. במקום נוצרו עומסי תנועה ומספר מועט של שוטרים התקשו לשמור על הסדר בתחילת ההפגנה שעצרה בכיכר צה"ל והביאה לשיתוק תנועת הרכבת הקלה. המשטרה הכריזה כי ההפגנה אינה חוקית ועצרה עשרות.

פורסם לראשונה 01/07/2014 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם דביר
שוטרים מגנים על הקורבן
צילום: נועם דביר
מומלצים