שתף קטע נבחר

רקטות על בתים בשדרות, צה"ל תקף בעזה

שלוש רקטות התפוצצו הלילה בשדרות. אחת הרקטות פגעה בקיר של ממ"ד ואחת בדירה בעיר. רקטה שלישית התפוצצה סמוך לבניין מגורים. איש לא נפגע, אך נגרם נזק וזרם החשמל נותק בחלק מהעיר. בתגובה לירי, חיל האוויר תקף 15 יעדים של חמאס ברצועת עזה

ההסלמה בדרום נמשכת: אזעקת "צבע אדום" נשמעה הלילה (יום ה') בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, מיד לאחר מכן התפוצצו שלוש רקטות באזורים מאוכלסים בשדרות. אחת מהן פגעה בדירת סטודנטים בעיר והשנייה סמוך לבניין מגורים. רקטה נוספת התפוצצה על קיר ממ"ד וסדקה אותו. בכל המקרים לא היו נפגעים. ארבעה תושבים, בהם שתי סטודנטיות, עולות חדשות מחבר העמים שמתגוררות בדירה שנפגעה, לקו בחרדה ופונו על ידי צוותי מד"א לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. בנוסף, נזק נגרם למבנים ולמכוניות והופסק זרם החשמל לבתים רבים בעיר.

 

גם הבוקר נמשך הירי: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים - שתיים במועצת בני שמעון ואחת במועצת שדות נגב. איש לא נפגע. אחת הרקטות פגעה בחממה במושב.

 

עוד בחדשות:

השטח בוער: חקירת רצח הנער תקועה

הפגנה בירושלים: "יהודי לא נוקם"  

  

כשעתיים לאחר המטח אל שדרות תקף חיל האוויר 15 יעדי של חמאס ברצועת עזה. בין היתר, הותקפו משגרים מוטמנים, מתחמי אימונים ואתרים לאחסון אמצעי לחימה. לאחר התקיפה נשמעו שוב אזעקות בדרום. כמה פצצות מרגמה התפוצצו במועצה אזורית אשכול ולפחות שתי רקטות נפלו בשטח המועצה האזורית שדות נגב. אחד התושבים שמתגורר סמוך לבניין שנפגע סיפר כי "שריקת הרקטה נשמעה בכל העיר ואז היה פיצוץ. יצאתי החוצה וראיתי את הנזקים. המזל הגדול הוא שאף אחד לא היה ברחוב בשעה הזאת. בהתחלה היה עשן לבן וריח של אבק שריפה באוויר. תאורת הרחוב הופסקה והיה קשה לראות את המקום".

 

ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר כי "העיר ספגה שתי פגיעות בשטחה. באחת הנפילות, מול בניין, פגעה הרקטה בכביש וניתזו רסיסים על מכוניות ועמודי חשמל וכתוצאה מכך ישנה הפסקת חשמל בחלק מהשכונה. בדרך נס לא היו נפגעים". הוא הוסיף כי תושבים רבים מתגודדים באזור.

 

אתמול נורו יותר מ-20 רקטות לעבר יישובי הדרום. אמש התפוצצו שש רקטות במועצה האזורית אשכול, רובן בשטחים פתוחים, למעט רקטה שפגעה ישירות בלול. לא היו נפגעים. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס זה היום השלישי ברציפות. בישיבה התקבלו החלטות אופרטיביות לתקופה הקרובה, אך ראש הממשלה הורה לשרים שלא לדבר. קודם לכן התפוצצו רקטות בשטחים פתוחים גם במועצות האזוריות שדות נגב וחוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר חוף אשקלון ושדות נגב.  

 

אייל ברנדייס המתגורר בקיבוץ סופה שבמועצה האזורית אשכול אמר כי התושבים ציפו שההתחממות בגזרה תתחיל מוקדם יותר. "אנחנו רגילים לזה ומנסים שזה לא ישבש את החיים שלנו. בלילות האחרונים הייתה מתיחות. תמיד לקראת הערב יש יותר דריכות ואנחנו מוכנים".

 

לדברי ברנדיס, "אנחנו 14 שנים בסיפור הזה עם הסבבים הלא נגמרים. זה נמאס, אבל זה הבית ואנחנו לא מוותרים עליו כל כך מהר".

 

עמית כספי מכרם שלום סיפר כי החיים ביישוב כבר נכנסו לשגרה של חירום. "הבריכה סגורה ואירועי תחילת הקיץ נדחו. אי אפשר לצאת מהבתים לזמן ארוך. פעם אחרונה שהיינו בשגרה כזו הייתה במבצע עמוד ענן. לא היינו ממש צריכים להיות בממ"דים. עכשיו אי אפשר לצאת מהבתים ולהסתובב חופשי מחשש של יהיה מספיק זמן להגיע למרחב מוגן".

נזק לבית בעקבות נפילת רקטה בשדות נגב, השבוע (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
נזק לבית בעקבות נפילת רקטה בשדות נגב, השבוע(צילום: בראל אפרים)

כספי הוסיף כי התושבים משתדלים לשמור על שגרה. "חדר האוכל פתוח. המשפחות ישנות בלילות בממ"דים ושמים אצלנו מזרנים ככה שכולם ישנם שם. מבלים שם את הלילה ובבוקר קמים חזרה לשגרת חירום. ההתנגשות מול החירום והשגרה יוצרת קשיים בעיקר עם הילדים כי עכשיו החל הקיץ".

 

במועצה האזורית מרחבים כרגע חיים בשקט למרות המתיחות. עם זאת, רז שחף בת ה-14 הביעה תרעומת ופנתה לראש הממשלה דרך דף הפייסבוק שלה. "אני פשוט לא מבינה איך הדברים פה מתנהלים", כתבה רז ותייגה את נתניהו. "הם רוצחים, מחבלים והעולם? לא מתערב ושותק. עד שהגענו לכאן וביקשנו רק שקט ושנגדל ונהיה בטוחים, אנחנו לא בטוחים ולא גדלים בשקט. לא מבינה איך התרגלתי לרעש של בומים ואיך זה נראה לי כל כך הגיוני שילדים בני 18 נלחמים בשבילי. בחיים לא תוכלו להבין את החיים של נער בדרום מדינת ישראל".

 

ראש המועצה שי חג'ג' השיב לפוסט של שחף בפייסבוק. "כתושבי הדרום המתגוררים בטווח הרקטות והטילים מעזה אנחנו אלה הנושאים בעיקר הנטל הביטחוני. אינני מכיר עוד מדינת אחת שהייתה מקבלת ירי טילים על אזרחיה כשגרת חיים. אין זה צודק או נכון שאת וחבריך תתרגלו לחיות עם הבומים. לך ולחבריך ולכולנו יש זכות מלאה ללכת לישון בלי חשש".

 

עשרות רקטות מיום שישי

אתמול תקף חיל האוויר חוליה שניסתה לשגר רקטות ופצצות מרגמה מדרום רצועת עזה לכיוון ישראל. התקיפה בוצעה לאחר מטח של פצצות מרגמה אחר הצהריים לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול. 

   

מצה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה במטרה. סמוך לשעה 18:30 זיהו תצפיות של אוגדת עזה את הנקודה שממנה שוגרו פצצות המרגמה וכלי טיס של חיל האוויר, באמצעות הפעלה של תא תקיפה, תקפו את האזור שממנו ירו המחבלים את הפצמ"רים.

בעקבות הירי אמש אמר ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון: "אנו מצפים לרגיעה ומבקשים מהתושבים להיות ערניים ולשמור על הנחיות ההתגוננות".

 

בשבוע האחרון חלה עלייה דרמטית בכמות שיגורי הרקטות והפצמ"רים מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. מאז יום שישי נורו לעבר אשכול יותר מ-30 רקטות ופצמ"רים.

 

אף שלא התקבלו הוראות מיוחדות, ביישובי עוטף עזה רעננו לאחרונה את הנהלים לגבי התנהגות התושבים בעת אזעקת צבע אדום. אתמול הוציא ראש מועצת אשכול חיים ילין אגרת ובה קרא להם לשמור על עירנות ולרענן כללי התנהגות עם הילדים ועם עובדים זרים.

 

גם שדרות סופגת מטח רקטות בימים האחרונים. ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בעיר שלשום בבוקר, אחת מהן גרמה לשריפה בשדה קוצים. רקטה נוספת התפוצצה בשטח המועצה האזורית שער הנגב.

 

יום קודם לכן התפוצצו לפחות 16 רקטות קסאם, רובן בשטחים פתוחים, במועצה האזורית אשכול. אחת התפוצצה בתוך יישוב במועצה האזורית שדות נגב וגרמה לנזק קל לשני בתי מגורים ביישוב. בתגובה לירי המאסיבי ביצעו כלי טיס של החיל האוויר תקיפה נרחבת בלילה שבין שני לשלישי נגד 34 יעדי טרור.

 

יום שהחל ברצח והתפשט לעימותים

הירי לעבר הדרום בא ביום שהחל עם גילוי גופתו של הנער מוחמד אבו חדיר משועפט אתמול בבוקר ביער ירושלים והמשיך בעימותים האלימים בין מתפרעים לשוטרים בבירה.

עדיין לא יודע מה הרקע לרצח. מוחמד אבו חדיר ()
עדיין לא יודע מה הרקע לרצח. מוחמד אבו חדיר

עימותים בשועפט, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים בשועפט, אתמול(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

גורמי החקירה במשטרה ובשב"כ עדיין לא יודעים לומר אם המניע לרצח של אבו חדיר על רקע פלילי או לאומני. משטרת ירושלים פרסמה הודעת הכחשה, לפיה "בניגוד לדיווחים חקירת אירוע החשד לחטיפה עדיין נחקר וכל כיווני החקירה נבדקים. כל אמירה אחרת הנוגעת לרקע המעשה אינה מדויקת ואינה אחראית. הודעה דומה יצאה גם מלשכת השר לביטחון פנים".

 

באזור מקום מגוריו של הנער הנעדר בשועפט ובבית חנינא פרצו מהומות ועימותים עם שוטרים. הושלכו מטעני צינור ואחד מהם התפוצץ. אדם פונה לבית חולים, אין נפגעים בקרב השוטרים.

 

מאוחר יותר הגיעו העימותים לשכונת ראס אל-עמוד, שם הושלכו אבנים על שוטרים. חשוד אחד נעצר. במקביל, בתפר בין בית חנינא לשועפט נזרקו אבנים, בקבוקי תבערה ומטעני צינור. חלקם התפוצצו, אך אין נפגעים בקרב השוטרים, שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. השטח נסגר ונמנעה כניסה של אזרחים לשכונה. שני צלמי עיתונות נפצעו במהלך העימותים, אחד מהם צלם ynet.


פורסם לראשונה 02/07/2014 19:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים