שתף קטע נבחר

פיצוי לנכות רפואית ותפקודית

מה ההבדל בין נכות רפואית ותפקודית? איך יודעים כמה מגיע לנו? עו"ד דותן לינדנברג מסביר

כשמדברים על נכות, מתייחסים תמיד גם לאחוז הנכות, ולפיה בעצם אנחנו מנסים להבין את דרגת וחומרת המוגבלות. אבל לא תמיד אחוז הנכות באמת מהווה קריטריון אמיתי לקביעת והבנת המוגבלות.

 

 

 

עורך הדין דותן לינדנברג מבדיל בין נכות רפואית ונכות תפקודית. הנכות הרפואית, מסביר עורך דין לינדנברג, נקבעת ללא קשר למינו, מקצועו, או עיסוקו של הנפגע ובמקרים רבים, היא אינה משקפת את הנזק האמיתי שנגרם לנפגע.

 

לכן קיימת גם הנכות התפקודית שבאה לבטא את מידה הפגיעה בכושר התפקוד, אשר לא בהכרח זהה לשיעור הנכות הרפואית. המושג בא להצביע על מידת הפגיעה בתפקוד שיש בנכות הרפואית, על מידת ההשפעה על התפקוד בדרך כלל.

 

כאשר מדובר במקצוע עם אורך חיים קצר (כמו כדורגלן או דוגמנית), בית המשפט מעריך את הפסד כושר ההשתכרות העתידי של התובע. כלומר, מסביר עורך דין לינדנברג, בית המשפט קובע את ההפסד הכספי שנגרם לתובע בשל כך שהתאונה, ומגבלותיו בעקבותיה, הפחיתו מכושר השתכרותו.

 

בין הנתונים המסייעים לבית המשפט לקבוע נזק זה, יש חשיבות לנתון של הנכות הרפואית שנגרמה עקב התאונה לנכות זו, המגבילה את התובע בפעילותו, ויש לה השלכה לכושר השתכרותו. זה, כמובן, אינו הנתון היחיד שבית המשפט ייקח בחשבון. כדי לקבוע את הפסד כושר ההשתכרות יש חשיבות גם למקצועו ולמקום עבודתו של התובע.

 

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המומחים המוצגים במסגרתם


פורסם לראשונה 03/07/2014 22:31

 

מומלצים