שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רועי עידן, אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

הבוקר חודש הירי; BBC: הפסקת אש תוך שעות

קצת אחרי השעה 5:30 התעוררו בשדרות ועוטף עזה לאזעקת צבע אדום. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. כיפת ברזל יירטה רקטה ששוגרה לעבר שדרות. צה"ל לא הגיב. מקור בחמאס: בקרוב - הפסקת אש בתיווך מצרי

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר אמש מסר לחמאס כי שקט ייענה בשקט, אך גם הבוקר (יום ו') נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. קצת אחרי השעה 5:30 נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות וביישובי עוטף עזה. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשדרות. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת ששוגרה לעבר העיר. אתר ה-BBC דיווח בכותרת הראשית: בתוך שעות תיכנס לתוקף הפסקת אש בין חמאס לישראל בתיווך מצרי.

 

חמאס הולך על הסף / רון בן ישי, פרשנות

 

החמאס, אתמול. האיומים יהפכו לשקט? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החמאס, אתמול. האיומים יהפכו לשקט?(צילום: רויטרס)

 

הלילה, באופן חריג יחסית למדיניות בשנים האחרונות, צה"ל נצר את האש ונמנע מלתקוף יעדי טרור ברצועת עזה. לאחר ירי הרקטות הבוקר, כחלק מפעילות ההגנה המבצעית של צה"ל, טנקים ירו פגזי מיסוך בצפון הרצועה. בצהריים השקט שוב הופר כששני פצמ"רים התפוצצו בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק. מוקדם יותר נשמעה אזעקת "צבע אדום" באזור.

 

מקור בזרוע הצבאית של חמאס אמר ל-BBC כי בקרוב תוכרז הפסקת אש בין חמאס לישראל. המקור ציין כי גורמי מודיעין מצריים תיווכו בין הצדדים. לדבריו, "מגעים אינטנסיביים" בין חמאס לגורמים מצריים, "הצליחו להביא הפסקת אש חדשה בין חמאס לישראל וכי הסכם הפסקת האש יוכרז תוך שעות". במסגרת ההסכם, כך לפי הדיווח, חמאס יפסיק לירות רקטות וישראל תפסיק את התקיפות האוויריות.

 

גורמים בטחונים אמרו היום בנוגע לאי התגובה של צה"ל כי "הכדור נמצא במגרש של חמאס. אנחנו הודענו לחמאס ששקט ייענה בשקט, ושאם לא יהיה שקט הם יחטפו מכה קשה מאוד. המסר ברור מאוד והועבר בצורה ברורה מאוד. אם הם קיבלו על עצמם הפסקת אש חד צדדית ויהיה שקט - אדרבא".

 

גורם מדיני בכיר הוסיף כי אלמלא הרמדאן שחל בימים אלו, הפסקת האש בין חמאס לישראל הייתה יכולה להיכנס לתוקף מוקדם יותר. על פי אותו גורם, ההערכה היא כי סבב האלימות הנוכחי ברצועת עזה יסתיים תוך זמן קצר.

 

חילופי מסרים בין ישראל לחמאס

בימים האחרונים ישראל וחמאס החליפו מסרים שנועדו להשיג הרגעה של המצב המתוח. הנהגת חמאס ברצועת עזה העבירה לישראל מסרים באמצעות גורם שלישי ובהם נאמר כי אנשיה אינם מעוניינים בהסלמה שתוביל לעימות משמעותי בדומה למבצע ''עמוד ענן''.

 

ההנהגה הדגישה במסריה כי אנשי המנגנונים הצבאיים שלה רוצים לאכוף את האיסור לירות רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל ואף מנסים לעשות זאת באמצעות פריסה של כוחות לאורך מוקדי השיגור. ההנהגה בעזה הודיעה במסרים שהועברו לישראל כי היא אינה מקבלת את האחריות לירי הרקטות שבוצע, זאת למרות שידוע שהזרוע הצבאית של חמאס שיגרה רקטות רבות לעבר ישראל במהלך השבוע האחרון - לראשונה מאז הסתיים מבצע ''עמוד ענן''.

 

בחמאס ביקשו מישראל באמצעות הגורם שזו תפסיק לתקוף יעדים של הארגון ברצועה בגלל הטענה שלהם כי הם אינם אחראים לירי לדרום. בקשה זו הועברה אחרי שאתמול לפנות בוקר ישראל תקפה 15 יעדים ברצועת עזה ובהם בסיסי אימון של הזרוע הצבאית של חמאס שפרוסים לכל אורך הרצועה. תקיפה זו הייתה האחרונה בשורה של הפצצות יעדים של הזרוע הצבאית אשר הסבו לה נזק רב.

 

ישראל מצדה העבירה מסרים לרצועת עזה דרך אותו גורם ולפיהם היא איננה מעוניינת בהסלמה וכי כל הפעולות הצבאיות שננקטות נעשות בשלב זה לצורכי הגנה. עם זאת בישראל העבירו דרך אותו גורם מסר מאיים ולפיו אם יימשך ירי הרקטות מהרצועה לא יהיה מנוס מהחרפת התקיפות ברצועה.

 

בשטח, כאמור, הירי נמשך. אמש, לפני חצות, לאחר הפוגה של כשעתיים בירי הרקטות, נשמעה אזעקת "צבע אדום" נשמעה במועצות שדות נגב ושער נגב, רקטה התפוצצה בשטח פתוח. לפני כן נורו 15 רקטות ופצצות מרגמה תוך שעה - חייל נפצע קל מרסיסים מנפילת אחד הפצמ"רים באשכול, שתי שריפות פרצו בשדרות ונזק קל נגרם למבנים מרקטות שנפלו במועצת שדות נגב.

 

בדיוני הקבינט הוצגו הסכנות של מבצע רחב בעזה ובהם גם ירי טילים לעבר תל אביב. גורם מדיני אמר כי "ישראל נמצאת בטווח ההכלה לפי שעה של המצב, אולם עדיין לא ברור האם המסרים שהועברו לחמאס נקלטו והופנמו על ידי החמאס". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש דברים דומים: "אם ייפסק הירי לדרום, ייפסקו הפעולות שלנו. אבל אם הוא יימשך, הכוחות המתוגברים שלנו יפעלו בעוצמה".

 

הנתון שמצביע יותר מכל על ההסלמה במצב הביטחוני, ומעיד על סדקים במערך ההרתעה, הוא שעל פי צה"ל ושב"כ בחודש האחרון נורו מרצועת עזה יותר מ-125 רקטות. למרות התגברות הירי, בינתיים הטווח לא הורחב ומי שסופג את האש הם יישובי עוטף עזה. עם זאת, בחמאס איימו אמש - לפני מטחי הפצמ"רים ששיגרו למועצת אשכול ושגרמו לפציעת חייל - כי טווח זה יורחב.

 

נפילה בבית משפחת ג'ורנו בשדרות, אתמול (צילום:AP) (צילום:AP)
נפילה בבית משפחת ג'ורנו בשדרות, אתמול(צילום:AP)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חלק מהנפילות גרמו לשריפות (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
חלק מהנפילות גרמו לשריפות(צילום: אבי רוקח)
 

עוד בחדשות ynet:

 

שנה וחצי אחרי מבצעעמוד ענן וקשה להתעלם מהמצב בשדרות ובסביבתה, שספגו בימים האחרונים עשרות רקטות ופצצות מרגמה. מה שהגדיל את כמות הירי היה מבצע "שובו אחים", שמאז תחילתו ב-12 ביוני נורו יותר מ-80 רקטות לעבר ישראל. 14 רקטות, שעל פי הצבא אמורים היו ליפול על שטחים מיושבים, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.

  

לעומת זאת, מתחילת 2013 - לאחר סיום מבצע עמוד ענן - ועד סוף חודש מאי השנה, נפלו בשטחי הארץ 103 רקטות ופצמ"רים. עוד מראים הנתונים בין ה-13 ל-30 ביוני נורו 17 רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול, ו-26 לעבר שאר היישובים. מתחילת חודש יולי נורו 26 רקטות לעבר אשכול, ו-15 בשאר היישובים.

 

ועל רקע ההסלמה בגדה, גם בירושלים מתוח. אתמול נרשם עוד יום של עימותים בשועפט, שבמהלכם נפצע שוטר באורח קל. במשטרת ירושלים נערכים ליום השישי הראשון של חודש הרמדאן וצופים הפרות סדר בסיום התפילות. אלפי שוטרים, בפיקודו של מפקד המחוז ניצב יוסי פרינטי, מתפרסים החל משעות הבוקר המוקדמות במזרח ירושלים ובסמטאות העיר העתיקה כדי לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים שיגיעו לתפילה, ובעיקר כדי לשמור על הסדר והביטחון.

  

בשל פיגוע החטיפה ובניגוד לשנה שעברה מוגבלת כניסתם של פלסטינים לתפילות בהר הבית - התפילה תותר לפלסטינים מעל גיל 50 בעלי תעודות זהות כחולות בלבד ולנשים מכל גיל. כמו כן, נאסרה הכניסה על תושבי אזור חברון. סידורי האבטחה יהיו נכונים לכל ימי השישי במהלך החג והמשטרה תקים חפ"ק בנקודת הכותל המערבי וכן חפ"ק נייד שבו ינוע מפקד המחוז בין הכוחות הפרוסים במחוז. לאור האירועים האלימים בימים האחרונים מדגישים במשטרה כי היא תפעל בנחישות נגד כל גורם שהוא אשר ינסה להפר את הסדר.

  

גם צה"ל נערך לאחד הימים הנפיצים ביותר בלוח השנה. בפיקוד מרכז נערכים בכוחות מתוגברים לתפילות, שיעמדו בסימן המהומות במזרח ירושלים בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר מבית חנינה ועל רקע רצח שלושת הנערים שנחטפו. לאורך ציר 60, המוביל מחברון דרך כביש המנהרות לירושלים, צפויה פריסה רחבה של כוחות צה"ל, מג"ב ומשטרה.

 

Read this article in English

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים