שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

המהומות התפשטו לוואדי ערה

התפרעויות הערב בוואדי ערה וביישובי המשולש. עשרות מיידים אבנים ומבעירים צמיגים בצומת ערערה. המשטרה מונעת מהם לחסום את כביש 65. מאות מבעירים צמיגים גם בכניסות לטייבה ולקלנסווה. כבישים באזור הזה נסגרו לתנועה. כאלף מפגינים בנצרת

עשרות מפגינים הערב (שבת) בצומת ערערה שבוואדי ערה במחאה על רצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט. המפגינים החלו לגלוש לכיוון כביש 65 תוך יידויי אבנים והבערת צמיגים. כוחות משטרת מחוז חוף בפיקודו של ניצב חגי דותן חוסמים את צומת הכניסה לכפר ולא מאפשרים למפגינים להתקרב לכביש 65. אדם אחד נעצר בחשד להפרות סדר ושוטר נפצע קל מפגיעת אבן בראשו.

 

בינתיים נמשכות המהומות באזור המשולש. המשטרה החלה לפנות ערב בכוח מאות מתפרעים שהבעירו צמיגים בכניסות לטייבה ולקלנסווה שבמשולש. כוחות יס"מ נערכו תחילה במרחק של כמה מאות מטרים מהמפגינים כדי לשמור על הסדר. ההפגנה בכניסה לעיר פוזרה על ידי כוחות הביטחון. במשטרה אומרים כי ההפגנה הייתה לא חוקית. אדם נעצר בחשד ליידוי אבנים באזור.

 
ראש העיר קלנסווה, עבד אל-בסאט סלאמה, קרא לתושבים לא לצאת לרחובות ולהעביר את היום ללא התפרעויות. במקביל, מאות מתושבי טייבה מפגינים סמוך לכביש הראשי וגם לשם הגיעו כוחות יס"מ כדי למנוע התפרעויות. בעקבות ההפגנות חסומים לתנועה הכבישים הבאים:

 

כביש 444 חסום מצומת טירה לכיוון צפון.

כביש 5614 חסום מצומת 57 לכיוון קלנסווה, שער אפרים וכביש 444. בקטע הכביש נמצאים יישובים יהודים שנצורים בבתיהם.

  

"נקריב את חיינו ודמנו למען אל-אקצה", צעקו המפגינים בטייבה ואמרו שימשיכו להיאבק נגד צה"ל ונגד רצח הנער בכפר שועפט. המשטרה הזהירה את המפגינים שאם לא יעזבו את המקום היא תפזרם בכוח. כעבור זמן לא רב החלו השוטרים לפזר אותם תוך כדי יידויי אבנים לעבר הכוחות. המשטרה פיזרה אותם באמצעות רימוני הלם ובשימוש יחידת הכלבנים והחלו עימותים בין הכוחות למפגינים. נהג מטייבה ניסה לדרוס כמה שוטרים ובתגובה ירה מפקד מרחב השרון, תת-ניצב קובי שבתאי, ארבע פעמים לעבר הגלגל האחורי של הרכב. הנהג נמלט מהמקום.

 

בנוסף, כאלף מפגינים גם בנצרת הערב. בצומת המוסכים בעיר הציתו כ-100 צעירים צמיגים וכוח משטרה פועל להרחיקם. הציר שפונה צפונה מנצרת נחסם לתנועה. גם בכפר יפיע נרשמו עימותים כשצמיגים הובערו בכניסה לעיר. תושב כאבול הגיש תלונה במשטרת שפרעת על כך שהושלכו לעבר רכבו אבן שפצעה באורח קל את בתו בת השלוש.

 

גם באזור ירושלים נרשמו עימותים. כ-50 צעירים רעולי פנים ירו זיקוקים ליד אום טובא בסמוך לכניסה להר חומה. כוחות המשטרה השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. סמוך לכפר חיזמה הושלכו אבנים על אוטובוסים ורכבים פרטיים על ידי פלסטינים. אדם אחד נפצע קל ונזק נגרם לרכבים. כוחות הביטחון בדרך למקום האירוע.

העימותים בצומת ערערה, הערב (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
העימותים בצומת ערערה, הערב(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

העימותים היום גם בטייבה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
העימותים היום גם בטייבה(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

גם כוחות מד"א נפרסו בהיקף נרחב בעקבות הפרות הסדר. בין היתר מפוזרים בגזרות השונות אמבולנסים ממוגני ירי ואבנים, ניידות טיפול נמרץ ורכבי 4 על 4. מנכ"ל מד"א אלי בין פנה לראשי המגזר הערבי בקריאה להפגין איפוק וסובלנות ולהנחות את הציבור הערבי שלא לפגוע באמבולנסים, דבר שעלול לפגוע בטיפול הרפואי שצוותי מד"א מעניקים.

 

אתמול התמקדו ההפגנות ביישובי המשולש, שבמהלכן נעצרו 12 בני אדם. בקלנסווה, רעולי פנים תקפו, על פי החשד, אזרחים יהודים שנקלעו למקום עם מכוניותיהם ואף שרפו רכב אחד. לקראת חצות החלו המהומות להתפשט גם אל היישובים הערביים במשולש, בהם קלנסווה, טייבה, טירה ובאקה אל גרבייה.

 

עשרות הפגינו בכביש 444 בכניסה לטייבה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר המשטרה. מכובדים מהעיר קראו לרגיעה ולהפסקת ההפגנות. תושבי טייבה מחו גם על מעצר שלושה מתושבי העיר אמש. בהתפרעויות בעיר נפצעו חמישה בני אדם באורח קל מגז מדמיע ורימוני הלם שבהם השתמשו כוחות המשטרה כדי לפנות את המוחים.

 

בבאקה אל גרבייה, הבעירו רעולי פנים צמיגים על הכביש הראשי. מכובדים מהעיר הגיעו למקום ופיזרו את המתפרעים. סמוך לכניסה לקיבוץ מגל, שליד כפר ג'ת, שרפו אלמונים קוצים שגרמו לדליקה של השער הראשי. אנשי כיבוי אש הגיעו למקום והצליחו להשתלט על השריפה. המשטרה פתחה בחקירה.

 

בעקבות האירועים בקלנסווה ערך ראש העירייה, עבד אלבאסט סלאמה, ישיבה דחופה בהשתתפות נכבדי העיר, מנהלי בתי ספר, שיח'ים וחברי מועצה, וקרא לכולם לפעול למניעת ההתפרעויות בכביש הראשי. סלאמה אמר ל-ynet: "לפנות בוקר הגעתי למקום שהיו בו התפרעויות, ניסיתי להרגיע את הצעירים אבל לצערי לא הצלחתי. אנו מגנים את כל המעשים שהיו כולל תקיפת יהודים. התושבים יכולים למחות, אבל לא בצורה כזו".

 

סלאמה הוסיף: "הצלחנו להביא לשקט מוחלט לעיר שלנו שגרם להרבה יהודים לבקר אצלנו, דבר שתורם למצב הכלכלי של אנשי העסקים בעיר. אירועים כאלה הורסים לנו את הדברים הטובים שאנחנו בונים. חשוב לנו לשמור על השקט ולא להיגרר למעשים שיפגעו בתדמית של העיר".

 

עמאד מואסי, תושב באקה אל גרבייה: "בכל יום שבת הרבה אנשים מבקרים אצלנו אבל היום הרגשנו כמו בסגר. מי שנכנס לעיר לא האמין שהיום זה שבת. אנו פונים לכל המנהיגים ולגורמים האחראים לשמור על הסדר ושיתאמצו להפסיק את הבלאגן במגזר הערבי, אחרת אנחנו נהיה המפסידים".

 

ראש הוועדה הקרואה בטייבה, אריק ברמי, ערך היום אחר הצהריים פגישה להערכת מצב, ולאחר תיאום עם האימאמים של המסגדים, קראה העירייה לתושבים לשמור על איפוק ועל המתקנים הציבוריים שמשרתים את תושבי טייבה. העירייה תגברה את מוקד 106, ובנוסף תגברה את כוחות האבטחה סביב העיר באמצעות חברת השמירה שהיא מפעילה, כדי לספק הרגשת ביטחון מרבית לתושבים.

 

תושבי המושב הסמוך נצורים

תושבי שער אפרים, מושב שנמצא בין קלנסווה לטייבה, אמרו הבוקר: "אנחנו כלואים. מצד אחד יש הפרות סדר בכביש 444 שליד טייבה, ומצד שני הכביש לכיוון נתניה דרך קלנסווה חסום לתנועה בגלל הפרות הסדר".

 

האש ברחובות קלנסווה, הלילה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
האש ברחובות קלנסווה, הלילה(צילום: חסן שעלאן)

כביש 57 נחסם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כביש 57 נחסם(צילום: עידו ארז)

הכניסה למושב נראית כמו שדה קרב, סלעים על הכביש, תמרורים נעקרו ושדרת הצמחייה הפורחת בכניסה נשרפה לאחר שצמיג בוער הושלך לתוכה. אבנר חדד, תושב שער אפרים: "מה שהם עשו זה לנסות לפגוע באנשי המושב. הלילה הם חצו את כל הקווים, ואנחנו נימנע מלהגיע לשם - גם לא לקניות".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו סיים הערכת מצב עם סגל הפיקוד של המשטרה, ובסיומה הורה שפעילות המשטרה תמשיך במתכונת מוגברת בכל הארץ, ובדגש על אזורים בהם התקיימו הפרות סדר בימים האחרונים. "משטרת ישראל תמשיך לגלות נחישות ואפס סובלנות מול גילויי אלימות ופורעי חוק", אמר דנינו והוסיף, "אנחנו קוראים למנהיגים לקרוא לאיפוק ולשמירה על הסדר והחוק".

 

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' התייחס לאירועים הביטחוניים האחרונים ולהפרות הסדר שנרשמו בצפון הארץ ובירושלים. "אנחנו לא בימי אינתיפאדה שלישית. אין אובדן שליטה על המצב. צריך לזכור שהתקופה מאוד רגישה, ביקשתי לנהוג באחריות ולגלות איפוק מרבי", אמר אהרונוביץ' בתום ביקור בתחנת עירון וחידד, "רוב הציבור הערבי שומר חוק. מי שקורא לחטוף חיילים ייעצר ויגיע לבית משפט".

 

עומרי אפרים ואיתי בלומנטל השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
מהומות בטייבה
צילום: חסן שעלאן
מומלצים