שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

"יהודים קיצונים" נעצרו בחשד לרצח הנער

התפתחות דרמטית בפרשת מוחמד אבו חדיר משועפט: שישה חשודים ראשונים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני בן ה-16, שלאחריו החלו התפרעויות במגזר. גורם רשמי מסר לסוכנות AP כי הרקע הוא לאומני. השב"כ והמשטרה נמנעים לפי שעה מלמסור הודעה מסודרת לציבור

התפתחות דרמטית בחקירת הרצח שהוביל למהומות בירושלים ובתוך תחומי הקו הירוק: מעט יותר משבוע אחרי חטיפת ורצח מוחמד אבו חדיר בן ה-16, נעצרו שישה חשודים ראשונים ברצח. גורם ישראלי רשמי מסר לסוכנות הידיעות AP כי המעשה נבע ממניעים "לאומניים", דבר המעיד כי יהודים קיצוניים אחראים לחטיפה ולרצח. אחר הצהריים אישרה המשטרה את המידע באופן רשמי.

  

בימים האחרונים גבר יותר ויותר החשד שמדובר ברצח על רקע לאומני. לפי שעה, למרות גל השמועות ששוטף את הארץ ברשתות החברתיות וברשת הוואטסאפ, נמנעים בשב"כ ובמשטרה מלמסור הודעה מסודרת לציבור על מנת לעשות סדר בדברים. ynet העביר משדר מיוחד בעקבות ההתפתחות בחקירה.

 

ראש השב"כ יורם כהן. השמועות משתוללות, השב"כ לא מוסר הודעה מסודרת לציבור (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש השב"כ יורם כהן. השמועות משתוללות, השב"כ לא מוסר הודעה מסודרת לציבור(צילום: אוהד צויגנברג)

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס בביקורו היום בשדרות לנושא ואמר: "האשמים ברצח ייתפסו וייענשו בכל חומרת הדין. לא יהיה כאן טיוח, לא יהיה הבדל בין דם לדם. יש כאן להבות של אש וחום של הסתה, את שניהם צריך להפסיק. מוחמד אבו חדיר נרצח בצורה נוראית. המשטרה חוקרת באופן נחרץ, ואני בטוח

שיגיעו לתוצאות. עקבות הרוצחים לא יטושטשו ואנחנו לא נטאטא מתחת לשטיח".

 

עו"ד אורי קינן, המייצג את אחד החשודים, אמר: "בשלב זה כל שאוכל לומר הוא שאני מקווה שבתום הבירור והחקירה יימצא שמרשי אינו מעורב".

 

שלשום אמר התובע הכללי הפלסטיני כי ממצאי נתיחת גופת הנער משועפט מעלים כי הוא נשרף למוות בעודו בחיים. סאבר אל-אלול, האחראי על המכון הפתולוגי הפלסטיני, נכח בנתיחה שהתקיימה באבו כביר. התובע הפלסטיני מוחמד אל-עלאווי  אמר כי אל-אלול דיווח לו שאבקת שריפה נמצאה במערכת הנשימה של הנער, מה שאומר לדבריו כי "הוא שאף את החומר בזמן שנשרף בעודו בחיים. הוא נכווה ב-90% מחלקי גופו. היה חתך בראשו".

 

עשרות מנחמים הגיעו משעות הבוקר לבית משפחת אבו חדיר בשועפט, ביקשו לנחם את קרובי הנער הנרצח והאשימו את הרשויות באירוע ובהתפרעויות שבאו בעקבותיו. "ממשלת ישראל רוצה אינתיפאדה שלישית", אמר האב בבוקר. מאוחר יותר, בעקבות הדיווחים על מעצר חשודים יהודים ברצח, אמר: "אינשאללה, אני מקווה שנעצרו". עם זאת, הוא ממשיך למתוח ביקורת על כוחות הביטחון: "יש להם סרטונים ותמונות שלהם כבר כמה ימים, למה הם עוצרים רק עכשיו? הם חיכו שאני אמות? חיכו שאני גם אשרף?!"

שוחרר ממעצר. הנער שהוכה טארק אבו חדיר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
שוחרר ממעצר. הנער שהוכה טארק אבו חדיר(צילום: אלי מנדלבאום)
בשכונה עצמה שורר שקט מתוח, התושבים ניסו לחזור לשגרה וחלק מבעלי החנויות פתחו אותן היום לראשונה מאז החלו ההפגנות האלימות ביום רביעי. הרס רב ניכר ברחובות הסמוכים, שטחים שלמים מכוסים עדיין באבנים ותחנות הרכבת הקלה מנופצות ושרופות. "אנחנו מקווים לשקט", אמר ביזאווי, בעל חנות ירקות. "הנזק שנגרם כאן גדול מאוד, אבל זה קרה כי יש כאן אנשים שכועסים מאוד אחרי שרצחו לנו ילד קטן". תושב אחר הוסיף כי "הצבא והמשטרה מרביצים לילדים הקטנים שלנו אבל לא מטפלים ביהודים שרוצחים את הילדים שלנו".

 

הסרטון שעורר סערה

המהומות באזור שועפט, שפרצו במהלך הלווייתו של אבו חדיר, התפשטו בסוף השבוע לשכונות נוספות במזרח ירושלים ובצפונה, ולאחר מכן גם ליישובים במשולש ובוואדי ערה, שבתחומי הקו הירוק. אתמול נחשף סרטון שבו נראים שוטרים מכים נמרצות את טארק, בן דודו בן ה-15 של אבו חדיר, והוא רק הגביר את הזעם הפלסטיני.

 

בסרטון נראה אחד השוטרים מחזיק את אבו חדיר, בעוד השוטר השני מכה אותו באגרופיו ובועט בו שוב ושוב. בסרטון נוסף מיום חמישי נראים השוטרים גוררים את הנער על הרצפה והוא נראה מחוסר הכרה. על פי הפלסטינים, הנער נעצר ונמנע ממנו טיפול רפואי ראוי. בית משפט השלום בירושלים שחרר אותו הבוקר בתנאים מגבילים. הוא חשוד בזריקת בקבוק תבערה ואבנים ובפגיעה בשוטר, ויצטרך לשהות מחוץ לשועפט ולהפקיד ערבות בסך 3,000 שקלים.
 
עורכי הדין שמייצגים חשודים ברצח הנער - מימין למעלה, בכיוון השעון: אורי קינן, בנצי קבלר, אהרון רוזה ועדי קידר (צילום: אביגיל עוזי, מוטי קמחי, גיל יוחנן, עופר עמרם) (צילום: אביגיל עוזי, מוטי קמחי, גיל יוחנן, עופר עמרם)
עורכי הדין שמייצגים חשודים ברצח הנער - מימין למעלה, בכיוון השעון: אורי קינן, בנצי קבלר, אהרון רוזה ועדי קידר(צילום: אביגיל עוזי, מוטי קמחי, גיל יוחנן, עופר עמרם)
הוריו של הנער שנעצר, שהגיעו עמו מארצות הברית כדי להשתתף בהלוויית בן דודו, הביעו את זעמם בפני כלי התקשורת. "אם יש ראיות נגד הבן שלי אני רוצה לראות אותן", אמר האב סאלח. "שאלתי את המשטרה אם יש ראיות כאלה והם רק השיבו שישנה חקירה. אם היה להם משהו ביד הם היו מציגים אותו. הבן שלי הוא שהותקף כאן ללא סיבה וכעת מרחיקים אותו ללא סיבה מהשכונה". סוהא, אמו של הילד, הוסיפה כי בנה "לא מואשם בכלום. הוא לא עשה כלום והיו צריכים לשחרר אותו ללא כל תנאי. הוא היה זה שהותקף, לא זיהיתי אותו כשראיתי אותו עכשיו מרוב המכות שהוא קיבל. הוא לא דומה לעצמו, הוא לא יכל אפילו לדבר איתי מרוב הכאבים והמכות שספג".
 
ממג"ב נמסר אתמול כי "מדובר בסרטון ערוך ומגמתי שאינו מייצג את התרחשות הדברים. במהלך הפרות סדר אלימות באזור מזרח ירושלים, מאות מתפרעים, חלקם רעולי פנים, יידו לעבר הכוחות מטענים, בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים. כתוצאה מהאלימות הקשה שהייתה במקום כ-15 לוחמים ושוטרים נפצעו. מבירור ראשוני של פרטי האירוע המוצג בסרטון עולה כי מדובר במעצר של שישה רעולי פנים, שעל גופם של שלושה מהם התגלתה סכין, ובמהלך מעצרם התנגדו ואף תקפו את הלוחמים. יחד עם זאת, נסיבות המקרה נבדקות".

 

יממה לאחר מכן הועברה תגובה נוספת ובה הדגשה: "משמר הגבול רואה בחומרה ומוקיע אלימות מכל סוג שהוא. אנו נמצאים בעיצומם של אירועים שבהם הלוחמים עושים לילות כימים למען ביטחון המדינה ושמירה על הסדר. סביר להניח, שאלמלא ערנותם ונחישותם של הלוחמים והשוטרים במקום, עלול היה האירוע להסתיים באובדן חיי אדם. יחד עם זאת החיל ימצה עד תום את בדיקת נסיבות המקרה ויפעל לאור הממצאים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו מתן צורי ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים