שתף קטע נבחר

נתניהו לשרים: "אתם מנצלים את המצב"; ליברמן: "אתה האחרון שיכול לדבר"

בישיבת הממשלה אמר נתניהו לשרים שהם "לא פרשנים" ותקף את מי שמתחו ביקורת. בתגובה אמר לו ליברמן: "אתה אמרת 'יד חזקה מול חמאס' ולא עמדת באמירה הזאת"

עימות חזיתי פרץ היום (א') בישיבת הממשלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ אביגדור ליברמן. נתניהו מתח ביקורת קשה נגד השרים שהתייחסו למדיניות ההבלגה מול ירי הרקטות: "מי שמבקר לא אחראי. יש כאלה שמנצלים את המצב שנוצר לעצמם". ליברמן, שביקר בסוף השבוע בשדרות ומתח שם ביקורת חריפה על ההבלגה, הגיב: "אתה האחרון שיכול לדבר, עשית מסיבות עיתונאים לפני קבינט. הדברים שאני אומר הם קו קבוע שלי אני לא מנצל את המצב".

 

והעימות נמשך:

נתניהו: "לפני שאתה מדבר, תזכור שלא היית בשתי ישיבות של הקבינט". נתניהו גם אמר ש"שרים אינם פרשנים".  

ליברמן: "בישיבה אחת הייתי בביקור מדיני בגרמניה וחזרתי מיד אחר כך, בישיבה השנייה לא יכולתי להתייצב מהרגע להרגע, יו"ר הפרלמנט הארמני היה כאן. אתה אמרת 'יד חזקה מול חמאס' ולא עמדת באמירה הזאת". ליברמן הוסיף: "לא הייתי אז לפחות אותי אתה לא יכול להאשים בהדלפות".

 

ליברמן ונתניהו. לא שקט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן ונתניהו. לא שקט(צילום: גיל יוחנן)

 חילוקי הדעות בין ראש הממשלה לשר החוץ משקפים פער עמוק בתפישה בנוגע לטיפול ברצועת עזה. ליברמן חוזר ודורש פעם אחר פעם פעולה נרחבת ברצועת עזה על מנת למוטט את שלטון חמאס. אלא שעמדתו זו של ליברמן לא זוכה בשלב זה לרוב בקבינט המדיני.

 

מי שעוד מתח ביקורת על השרים מוקדם יותר היה שר האוצר, יאיר לפיד, שטען כי בנט וליברמן מתלהמים כמו טוקבקיסטים. "אנחנו צריכים לכבות את האש, לא להגדיל אותה. אסור לתת לקיצוניים לנהל את מדינת ישראל", אמר לפיד שהעריך כח "לא תהיה אינתיפאדה שלישית. גם בציבור הערבי מי שמנהל את העסק זה המתונים".

 

כמו כן, בסוף שבוע, התבטא ליברמן בחריפות נגד המתפרעים הערבים ואילו נתניהו שמר על פרופיל נמוך על מנת להנמיך את גובה הלהבות. ראש הממשלה חש כי בשעה שהוא עושה מאמצים למנוע מן האירועים לגלוש לאלימות כללית,

חלק מן השרים בקבינט המדיני ביטחוני פועלים מאחורי גבו על מנת להדגיש עמדות פוליטיות, וכדי לנצל את המצב לרווח פוליטי. בשבוע שעבר הוא זעם על שרי הקבינט לאחר שפרטים רבים מאחת הישיבות דלפו לתקשורת. הוא דרש מהשרים לשתוק. אלא שבזמן שההדלפות פסקו לזמן מה, חלק מהשרים המשיכו להתבטא בחריפות גם נגד המצב ברצועת עזה, ומאוחר יותר גם נגד הצעירים הערבים שיצאו להפגין ברחובות.

 

השר נפתלי בנט מתח אף הוא ביקורת חריפה ואמר אמש בעקבות הירי על באר שבע כי "תושבי הדרום אינם אזרחים סוג ב', וצריך להגיב על ירי לבאר שבע בדיוק כפי שהיינו מגיבים על ירי לתל אביב, ולא לחכות לירי על תל אביב". דברי בנט מגיעים על רקע המשך הירי לעבר יישובי הדרום ולראשונה בסבב ההסלמה האחרון גם על באר שבע. לדברי בנט, האסטרטגיה של "שקט ייענה בשקט" פוגעת בהרתעה הישראלית ומאפשרת לחמאס להתעצם מסיבוב לסיבוב. "הבלגה מול ירי על נשים וילדים אינה עוצמה. איפוק מול הוצאה להורג של שלושה ילדים היא חולשה. מסוריה ועד ואדי ערה צופים בתושבי באר שבע שרצים למקלטים, מצפים לתגובה עוצמתית, ומפרשים את האי-הפעולה שלנו כחשש לפעול. מיליון איש שצמודים למקלטים זהו מצב שאי אפשר להמשיך בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו וליברמן בימים אחרים
צילום: EPA
מומלצים