שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

חמאס: צה"ל חיסל 7 מאנשינו; פצוע קל באשכול, פצמ"רים בגולן

הזרוע הצבאית דיווחה על תקיפת חיל האוויר באזור רפיח. דובר חמאס: "האויב ישלם מחיר". בלילה ובבוקר נמשך הירי לדרום. חייל נפגע קל ביישוב באשכול. רקטת RPG נורתה על כוח צה"ל בגבול. ראש המועצה: "אנחנו חוטפים וממשלת ישראל מודיעה שזו שגרה". פצמ"רים נפלו בסמוך לגבול בגולן

גם אחרי הפגיעה הקשה ביותר באנשי חמאס מאז מבצע עמוד ענן, הירי לא פוסק: הזרוע הצבאית של ארגון הטרור בעזה דיווחה הלילה (ב') כי שישה מאנשיה נהרגו בתקיפת צה"ל ברפיח בדרום הרצועה. ככל הנראה הם נהרגו בתוך מנהרה. לא ברור אם מדובר במנהרת הברחה או במנהרת תקיפה שנחפרה לכיוון ישראל. ארבעה נפצעו. פעיל נוסף נהרג בתקיפה במקום אחר. במערכת הביטחון הבהירו כי ייתכן שהפלסטינים במנהרה לא נפגעו כתוצאה ישירה מהתקיפות.

 

כמה שעות חלפו עד חידוש הירי לדרום - רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח ועוד אחת פגעה בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול. חייל נפגע קל ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע עם פגיעות רסיסים ברגליים ובגב, נזק נגרם לכלי רכב.

 

עוד בחדשות:

התפרעויות מהדרום עד הצפון

דקר, היכה, נשפט: זה החשוד ברצח שלי דדון

  

במקביל התרחשה תקרית נדירה על הגבול: אש נפתחה לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית בגדר המערכת, ליד קיבוץ רעים. ככל הנראה היה מדובר בטיל RPG נגד טנקים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הטיל התפוצץ לפני שהספיק לפגוע ברכב הצבאי. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי.

אחרי הפיצוץ - נזק לכלי רכב ()
אחרי הפיצוץ - נזק לכלי רכב

נזק בבית באשכול, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
נזק בבית באשכול, הבוקר(צילום: בראל אפרים)
 

 

כוחות הביטחון באזור הנפילה, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
כוחות הביטחון באזור הנפילה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

מדובר צה"ל נמסר כי 14 יעדי טרור הותקפו על ידי כלי טיס של חיל האוויר, חמישה מהם בצפון הרצועה, בהם משגרים מוטמנים. מוקדם יותר חיסל חיל האוויר שני מחבלים אחרים, שלפי הפלסטינים משתייכים לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי במרכז הרצועה. על פי צה"ל, החוליה עמדה לשגר רקטות. דובר חמאס ברצועה, סאמי אבו זוהרי, שלח מסר מאיים הלילה בדף הפייסבוק שלו: "זוהי הסלמה חמורה והאויב ישלם את המחיר".

 

ראש מועצת אשכול חיים ילין אמר הבוקר במשדר המיוחד באולפן ynet: "הפער הגדול ביותר שאנחנו מתמודדים איתו היום הוא העובדה שאנחנו חוטפים קסאמים ופצמ"רים וממשלת ישראל מודיעה שזו שגרה". הוא ביקש: "לאחר 14 שנה - פעם אחת תפסיקו להיות פוליטיקאים, תהיו בני אדם, תבינו מה קורה לאזור ותדאגו שהשקט יחזור. אין טעם לגדל ילדים ככה 14 שנה עם ממשלה שלא עושה כלום, לא בדיבורים ולא במעשים, בשביל להחזיר את השקט".

 

עוד ערב ולילה של רקטות

גם הלילה והבוקר נמשך הירי לעבר יישובי הדרום. אזעקות צבע אדום נשמעו בשדרות ובמועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב, ובבוקר באשכול. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשדרות ורקטה נוספת בשטח פתוח בשער הנגב. בכל המקרים לא היו נפגעים או נזק.

 

בזמן שהירי לדרום נמשך, גם בצפון התחממות בגזרה. כמה פצצות מרגמה נפלו בסמוך לגבול ברמת הגולן. צה"ל השיב באש באמצעות ירי פצצות מרגמה לעבר מרחבים חשודים בצד הסורי. אין נפגעים ואין נזק.

 

עוד בחדשות:

 

אזעקות "צבע אדום" המשיכו לאורך כל הימים והלילות האחרונים להפר את השקט של תושבי יישובי עוטף עזה ושדרות. אתמול בערב נורו 17 רקטות לשטחי המועצות האזוריות בדרום ושתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ליד שדרות. כוח של צה"ל ירה בתגובה מרגמות לעבר מרחבים חשודים באזור רפיח שבדרום רצועת עזה.

 

כל אלו התווספו לתשע רקטות שהתפוצצו באזור הדרום מוקדם יותר אתמול מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. בשטחי מועצת אשכול התפוצצו שש רקטות בשטחים פתוחים, אחת מהן גרמה לשריפה קטנה, והיא כובתה תוך זמן קצר. שרידי ארבע מהרקטות אותרו בתוך יישוב במועצה האזורית. שלוש רקטות נוספות התפוצצו סמוך ליישוב במועצה. שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. רקטת קסאם התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון מבלי שנשמעה אזעקה.

עשן מיתמר מאזור התקיפה בעזה, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשן מיתמר מאזור התקיפה בעזה, הלילה(צילום: AFP)

הירי לעבר שדרות בימים האחרונים             (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הירי לעבר שדרות בימים האחרונים (צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

באשדוד חזרו לשגרה

המצב הביטחוני המתוח מעורר את זעמם של תושבי הדרום, וכבר היום צפויות להתקיים פעולות מחאה שארגנו תושבים משדרות, ואליהם צפויים להצטרף גם תושבים מיישובי עוטף עזה. התושבים יפגינו היום מול הסינמטק בשדרות ויקראו לממשלת ישראל להפסיק את מדיניות ההבלגה ולהגיב לירי הבלתי פוסק.

 

ראש מועצת אשכול, חיים ילין, אמר אמש: "הטילים ממשיכים להתפוצץ מעל בתי התושבים בעוטף עזה, וההגדרה המשפטית של המצב היא 'שגרה'. הקבינט הביטחוני מסרב לקבל החלטות ברורות ומשאיר את התושבים במצב עמום. האם זו השגרה, שבה מתפוצצים 20 טילים ביום, שאותה המדינה מוכנה לקבל ולגדל בה את ילדיה? בימים האחרונים אנחנו מזהים עלייה משמעותית בפנייה למרכזי החוסן לסיוע, יותר מאשר חווינו ב'עופרת יצוקה' וב' עמוד ענן' ביחס למספר האירועים.

 

"אנו חווים פער עצום בין ההגדרות לבין המציאות, בכל יום מתפוצצים טילים בתוך היישובים וגורמים לנזקים ולחרדה. חוסר הוודאות המתמשך מביא לכרסום בתחושת החוסן, הביטחון והאמון במוסדות המדינה. באין מנהיגות, אנו מוצאים את עצמנו מקבלים החלטות באופן עצמאי. מועצת אשכול קיבלה אמש החלטה בישיבה מיוחדת שהיא מתנהלת במצב חירום על מנת לתת מענה הולם לתושבים. אנו דורשים להגדיר את המצב המשפטי כ'מצב מיוחד בעורף' על כל המשמעויות הנלוות לכך", הוסיף.

 

בינתיים ביטל ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, את ההנחיה שלא לקיים פעילות במבנים שאינם ממוגנים, והורה לשוב לשגרה מלאה בעיר.

 

דובר חמאס בעזה מושיר אל-מסרי אמר כי "לא נפסקו המגעים לרגיעה המתנהלים עם מצרים, בייחוד עם הגורמים הביטחוניים". עם זאת, טען כי "עד כה אין מאמצים רציניים להגיע לרגיעה". זמן קצר לפני כן החליט צה"ל לסגור את מעבר כרם שלום שבדרום רצועת עזה בעקבות ירי הרקטות.

 

בשבת נורתה רקטת גראד לכיוון באר שבע, שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל, אך מאז לא שוגרו רקטות לדרום. אתמול, אחרי שני לילות ללא הפצצות בעזה, תקפו מטוסי חיל האוויר ברצועה ופגעו בעשרה יעדי טרור. מדובר צה"ל נמסר כי הותקפו משגרים מוטמנים ואתר לייצור אמצעי לחימה. קודם לכן תקף חיל האוויר חמש מטרות ברצועה. מקורות פלסטינים דיווחו כי באחת התקיפות הפציץ כלי טיס מטרה בשטח פתוח סמוך לרפיח וכי לא היו נפגעים בתקיפה. בשעות הערב המאוחרות הושמד משגר שממנו נורתה רקטה לעבר אופקים והותקף פעיל טרור שהתכונן לשיגור רקטות.

 

שלשום התפוצצו לפחות עשר רקטות בשטחים פתוחים בדרום, וחמש אחרות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בנוסף, שלוש פצצות מרגמה לפחות התפוצצו בשטח המועצה האזורית אשכול. מאחת מהן נפצע באורח קל חייל צה"ל.


פורסם לראשונה 06/07/2014 21:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
התקיפה בעזה, הלילה
צילום: AFP
מומלצים