שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: משרד התרבות מחלק פרסים

שרת התרבות לימור לבנת הודיעה על הענקת פרסים חדשים והגדלת פרסים קיימים לסופרים, למשוררים ולמו"לים, רות בונדי וראובן שניר הם זוכי פרס טרשניחובסקי, ומי רוצה לאכול צהריים עם הסופר חיים באר?

אז מה היה לנו השבוע

בעוד מכירת רשת "סטימצקי" עוברת טלטלות, המשבר בענף הספרים ממשיך לתת אותותיו. לצד האטה כללית בעבודה של כל בתי ההוצאה לאור, הוחלט בהוצאת "כנרת זמורה ביתן", מההוצאות הגדולות ביותר בישראל ושותפה ברשת "צומת ספרים", לעצור את העבודה על ספרים מתורגמים שטרם סיימו תהליכי תרגום ועריכה.

 

ובינתיים, העברת רשת "סטימצקי" מקרן מרקסטון לקבוצת הרוכשים בראשות קבוצת גרינברג הושלמה בהסכמה ובאישור בנק הפועלים, זאת לאחר שהרשת הגיעה להבנות עם מרבית המו"לים באשר לתנאי ההתקשרות ביניהם.

 

שרת התרבות לימור לבנת הודיעה על הענקת פרסים חדשים בהמשך לאישור החוק להגנת הספרות והסופרים והגדלת פרסים קיימים. במסגרת ההרחבה יוענקו פרסים לעשרה סופרים בראשית דרכם בהיקף של 250 אלף שקלים. בנוסף, יוגדלו הפרסים המוענקים למשוררים בתחילת דרכם: 200 אלף שקלים לעשרה משוררים (במקום סך כולל של 48 אלף שקלים לשישה משוררים). בנוסף, יינתן מענק להוצאות לאור שיפרסמו ספרי ביכורים בסכום של 200 אלף שקלים לעשר הוצאות לאור.

 

בנוסף להרחבת הפרסים הקיימים, השנה יוענקו גם פרסים נוספים: פרס היצירה למתרגמים העומד על סך של 110 אלף שקלים (ויוענק לארבעה זוכים), פרס עריכה ספרותית העומד על סך של 30 אלף שקלים ומטרתו לטפח ולעודד את עורכי הספרות ולעודד מצוינות, ופרס על הוצאה לאור של ספרי מופת העומד על סך של 36 אלף שקלים, שיוענק לשלוש הוצאות לאור שיפרסמו ספרי מופת בתחום הפרוזה והשירה העברית.

 

הושקה תחרות כתיבה יוצאת דופן פרי יוזמתו של המרכז האקדמי שלם, שבה המשתתפים נדרשים לכתוב את שרות הפתיחה לספר המשך של אחד מספרי המופת הבאים: "התפסן בשדה השיפון" של ג'י די סלינג'ר, "הזר" של אלבר קאמי או "תמול שלשום" של ש"י עגנון. השופטים בתחרות: חיים באר, דורית רביניאן ועירית לינור. שלושת המקומות הראשונים יזכו בפרס כספי (500, 1000, ו 3000 שקלים, בהתאמה) ואילו זוכה המקום הראשון יזכה בנוסף בארוחת צהריים ספרותית עם הסופר חיים באר. חמישה כותבים נוספים יזכו בציון לשבח. את השורות יש להגיש באתר התחרות עד 31 ביולי.

 

הוכרזו זוכי פרס טשרניחובסקי היוקרתי לתרגומי מופת, המוענק מטעם עיריית תל-אביב ועומד על 18 אלף שקלים לזוכה. הזוכים: רות בונדי, על תרגומיה הרבים ממטיב הספרות הצ'כית (בהם קארל צ'אפק ומילן קונדרה), ופרופסור ראובן שניר על תרגום "מפתח פעולות הרוח" - מבחר משיריו של המשורר הסורי הגולה אדוניס.

 

הוכרזו גם הזוכים בפרס ביאליק מטעם עיריית בתל-אביב לשנת 2014: פרופסור עוזי שביט, מנכ"ל ועורך ראשי של הוצאת הקיבוץ המאוחד-ספריית פועלים, ופרופסור אהרון דמסקי, מבכירי החוקרים של תרבות עם ישראל בעת העתיקה. לפרופסור שביט יוענק פרס מפעל חיים על מחקריו הרבים וקידום ספרי שירה ופרוזה של מיטב הסופרים העבריים, כפי שנכתב בנימוקי הפרס. פרופסור דמסקי זכה בפרס על ספרו "ידיעת ספר בישראל בעת העתיקה", אשר, על פי השופטים, מבטא בצורה מעמיקה ומבוססת ארבעה עשורי מחקר בתחום הקשרים בין ישראל לעולם העתיק".

 

אירועים קרובים

ביום שבת, 12.7, תיערך השקת ספר הקומיקס החדש בסדרת

"בון" של ג'ף סמית יחד עם פתיחת תערוכה מיוחדת העוסקת בסדרה, והראשונה מסוגה בישראל. מיכל פז-קלפ, עורכת המהדורה העברית, תספר על שפת קומיקס ותרגום קומיקס. בשעה 10:30. מתאים לילדים מעל גיל 7. המוזיאון לקריקטורה וקומיקס, רחוב וויצמן 61, חולון. יש להזמין כרטיסים מראש.

 

חנות הספרים העצמאית "המגדלור" חוגגת ביום שבת, 12.7, את פתיחת החנות החדשה והמורחבת. בתןכנית: בשעה 18:00 השקת חדר הילדים - מרחב ובו ספרי ילדים, משחקים ויצירה. בשעה 20:00 תעלה לנגן התקליטנית אליוט, ובשעה 21:00 מורן שוב יבצע את החלק הראשון מתוך התסכית "והאש גם היא את המים לא". המגדלור, רחוב לבונטין 1, תל-אביב. הכניסה חופשית.

 

המגזין A5 משיק את הגיליון החדש, 13 במספר, בנושא Animal. ההשקה תיערך ביום ג', 15.7, ובין השאר יבוצע קטע מחול של סער עזימי ואורין יוחנן מתוך היצירה "פולי מונו פולי". בשעה 22:00. התדר, בית רומנו, דרך יפו 9, תל אביב. הכניסה חופשית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון מרקס
חיים באר. תחרות כתיבת המשך לספרי מופת
צילום: אלון מרקס
לאתר ההטבות
מומלצים