שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

פיקוד העורף: לפתוח מקלטים בחיפה

לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה הוחלט בצה"ל להורות על פתיחת המקלטים בחיפה, יישובי הכרמל ובוואדי ערה בעקבות נפילת הרקטות בחוף הכרמל. עיריית חיפה: דרוכים, אך אין שינוי בהנחיות השגרה

הנחיות חדשות בעקבות הירי לעבר חוף הכרמל: לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה הורה היום (ד') פיקוד העורף על פתיחת מקלטים ציבוריים בחיפה, ביישובי הכרמל ובוואדי ערה. ההחלטה מתקבלת לאחר שאחר הצהריים נורו שתי רקטות שהתפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף הכרמל באזור קיסריה. בעיריית חיפה תחילה טענו כי לא הכירו את ההנחייה ואמרו כי רק התבקשו לתרגל את פתיחת המקלטים הציבוריים. מאוחר יותר הם הודיעו כי ראש העיר יונה יהב הורה לפתוח את המקלטים. עם זאת, הבהירו בעירייה כי העיר דרוכה, אך אין שינוי בהנחיות השגרה. החמ"ל העירוני מופעל ואתמול רועננו הנהלים מול המפעלים הפטרו-כימיים.

 

במועצה האזורית חוף הכרמל התקיימה אחר הצהריים הערכת מצב עם פיקוד העורף. המקלטים ביישובי המועצה נפתחו כבר אתמול והיום נשמרת השגרה למרות הרקטות שנפלו בשטחה.

 

בתום ישיבת הערכת מצב שנערכה הערב בצה"ל הוחלט בפיקוד העורף להרחיב את כמות היישובים שבהם יש לפתוח את המקלטים הציבוריים מחשש לירי לכיוונם מרצועת עזה. משמעות הוספת חיפה וחבל עירון להנחיות מלמדת שטווח הרקטות ארוכות הטווח שברצועה מגיע לטווחים של כ-120 ק"מ ויותר מכן.

 

בצה"ל מעריכים כי בידי ארגוני הטרור ברצועה יש מאות רקטות ארוכות טווח, רובן פחות מדויקות ומייצור עצמי, כשעד כה נורו כמה בודדות מהן, אך הושמדו עשרות בודדות בתקיפות חיל האוויר. ארגוני הטרור הסתירו היטב את מצבורי הרקטות הללו. על חלקן מיקומן לא היה ידוע ואחרות מוסתרות בבתי חולים ובבתי ספר, מה שמונע את הפצצתם מהאוויר.

חלקי הרקטה שנמצאו אתמול באזור חדרה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חלקי הרקטה שנמצאו אתמול באזור חדרה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 בנוגע לשאר האזורים, ההיערכות נותרה בעינה. על פי הנחיות פיקוד העורף, ייאסרו התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-300 איש בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. ההנחיות תקפות על יישובי עוטף עזה, אשקלון, אשדוד ובאר שבע. לא יתקיימו לימודים וקייטנות למעט ביישובי עוטף עזה.

 

בהנחיות נכתב גם כי בעמק חפר, אזור השרון, מחוז דן, שפלה, בית שמש, ירושלים ומנשה אין מגבלות על התקהלויות והתכנסויות, למעט הבהרה על קיום פעילות בקייטנות באזורים אלה במרחבים הכי מוגנים שיש. לגבי שאר הארץ אין מגבלות. בשל המצב הביטחוני הוחלט לבטל את מופע הסיום של עיר הילדים והנוער מחר בפארק הלאומי ברמת גן שבו היו צפויים להשתתף אלפי בני נוער.

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל התייחס אחר הצהריים לירי לכיוון חיפה. "ההתנגדות מילאה את הבטחתה עם השיגור לחיפה. עבד אל-עזיז רנטיסי (שעל שמו נקראת הרקטה) הבטיח בזמנו שההתנגדות תפגיז את חיפה".

 

בנאום ששודר בשידור חי שלח משעל מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא מביא אתכם מכישלון לכישלון ומתבוסה לתבוסה. אתם רוצים שקט באזור? אנחנו גם רוצים שקט. שנתניהו יפסיק את תוקפנותו. הוא חשב שהעם שלנו ימות ואנחנו לא נגיב? אם הכיבוש לא ייפסק - חיפה תופצץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
חלקי הרקטה בחדרה, אמש
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים