שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

צה"ל תוקף בצפון הרצועה. חמאס לפלסטינים שעזבו את בתיהם: שובו מיד

לאחר שהאולטימטום פקע, החל חיל האוויר להפציץ בבית להיא. אלפי תושבי צפון הרצועה כבר התפנו מבתיהם לאחר שצה"ל הטיל כרוזים באזור והזהיר כי יגביר את התקיפות - אבל בחמאס רוצים להמשיך ולהשתמש באזרחים כמגן אנושי: "ההיענות לקריאות יסייעו לישראל במימוש תוכניותיה"

כשעה לאחר פקיעת האולטימטום של צה"ל לתושבי צפון הרצועה, פרסם משרד הפנים של חמאס הודעה לעוזבים ודרש מהם: "חזרו מיד". בכך, מנסה הארגון להמשיך ולהשתמש באזרחים כמגן אנושי מפני תקיפות. דובר אונר"א בעזה, כריס גאנס, טען אחרי שעת היעד כי 4,000 פלסטינים התפנו למתקני הארגון ברצועה. זמן קצר לאחר מכן, תקף הצבא יעדים באזור בית להיא.

 

צוק איתן - עוד עדכונים:

בן 16 נפצע קשה מרקטה באשקלון

חוקי ומסוכן / חדר מלחמה עם רון בן ישי

חילץ קשישה מההריסות וגילה: זו קרובה שלי

 

בהודעת משרד הפנים של הארגון השולט בעזה, שכותרתה היא "קריאה דחופה לתושבי רצועת עזה", נקראו התושבים שוב שלא לשתף פעולה עם הקריאות והאזהרות שישראל מעבירה לתושבי הרצועה: "לכל בני עמנו שפינו את בתיהם - חזרו אליהם באופן מיידי ואל תעזבו את הבתים. עליכם להקשיב להנחיות שיוצאות ממשרד הפנים. זו מלחמה פסיכולוגית ומסרים אקראיים כדי לזרוע בהלה בקרב האנשים".

משפחות פלסטיניות מתפנות מבתיהן (צילום: AP) (צילום: AP)
משפחות פלסטיניות מתפנות מבתיהן(צילום: AP)

רחובות עזה במהלך סוף השבוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רחובות עזה במהלך סוף השבוע(צילום: EPA)
 

פלטסינים בעלי אזרחות כפולה עוזבים את הרצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פלטסינים בעלי אזרחות כפולה עוזבים את הרצועה(צילום: רויטרס)

בנוסף, ניסו במשרד הפנים העזתי להרגיע את תושבי הרצועה וכתבו בהודעתם: "אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות בשטח רגע אחר רגע ובייחוד באזור הגבול. אם יימצא צורך לבצע צעד בהגנה על בני העם הפלסטיני, נעביר קריאות בהולות והנחיות באמצעות כלי התקשורת המקומיים כדי לשמור על שלומכם ולספק את כל האמצעים הנחוצים לשם כך".

 

בהודעה נאמר גם כי "ההיענות לקריאות של ישראל רק תסייע לה לממש את תכניותיה להחליש את העורף הפלסטיני ולהחריב ולהרוס את הרכוש שלכם ואת הבתים שלכם אחרי שתפנו אותם". כבר מאתמול בלילה, עם הפרסומים על הכוונה של צה"ל לקרוא לאזרחים בצפון הרצועה להתפנות לקראת תקיפה, פרסם משרד הפנים בעזה הודעה דומה לזו שפורסמה אחרי שהדד-ליין חלף.

 

כתב NY טיימס בעזה בראיון לאולפן ynet: 

במהלך היום הודיע צה"ל על תקיפת תשתית מבצעית של פעיל חמאס בכיר האחראי על ירי תלול מסלול באזור מחנה הפליטים ג'בליה. בנוסף, הותקפה התשתית המבצעית של מפקד היחידה הרקטית של בית להיא, שמשתייך לארגון הג'יהאד הפלסטיני.

 

משעות הבוקר השליך צה"ל בצפון הרצועה כרוזים ובהם קריאה לתושבים הפלסטינים לפנות את בתיהם עד לשעה 12:00. תוכן הכרוזים הועבר לתושבי בית להיה גם בהודעות מוקלטות ובמסרונים. בצה"ל אמרו כי קראו לעשרות אלפי פלסטינים להתפנות מבתיהם: "היזהרו והישמרו".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אתמול הסביר בכיר צבאי את המקור להחלטה לפעול בשיטת "הקש בגג" שכונתי: "הנהגת חמאס מסתתרת בבונקרים, מה שמקשה עלינו לפגוע בהם, ובכל זאת אנו במאזן הישגים מצטבר מולם. כעת נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסייה. הם יקבלו הודעות להתפנות ונבהיר להם שגורמי טרור פועלים לצדם. לאחר הפינוי - התקיפה שם תהיה משמעותית. עשינו את זה בלבנון וזה לא נעשה עד היום ברצועת עזה. זה יגדיל את היקף הנפגעים".

 

חמאס תקף כבר ביום חמישי את נוהל "הקש בגג" של צה"ל, וקרא לאזרחים "לא לשתף פעולה עם הודעות צה"ל, לא לעזוב את הבתים ולהתנהל בצורה שקטה". על פי משרד הפנים של חמאס, "ההודעות של צה"ל בטלפונים נועדו לגרום לבהלה ולהחליש את החזית הפנימית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים