שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

הצבא התיר פתיחת קייטנות, העיריות מתנגדות

חרף המשך הירי, החליט פיקוד העורף לאפשר מהיום להפעיל קייטנות ומוסדות חינוך גם בטווח 40 ק"מ מהרצועה. באשדוד, בקריית מלאכי, בחוף אשקלון ובגן יבנה החליטו אחרת, בבאר שבע הם ייפתחו ביום שלישי. "זו הנחיה הזויה", מתלוננים ההורים

פיקוד העורף עדכן את ההנחיות אמש (א') והתיר להפעיל ממחר מוסדות חינוך וקייטנות באשקלון, באשדוד ובבאר שבע לראשונה מאז החל מבצע "צוק איתן", בתנאי שהילדים ואנשי הצוות יוכלו להיכנס למרחב מוגן בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. לפי ההנחיות, ביישובים במרחב עוטף עזה יתקיימו פעילויות החינוך בתוך מיגון תקני בלבד.

 

אולם החלטת פיקוד העורף עוררה מחאה בקרב ההורים ביישובים שתחת איום הרקטות, ובאשקלון למשל הוחלט שלא להפעיל היום את הקייטנות, חרף הנחיית הצבא. פעילויות במקלטים ציבוריים יופעלו על-ידי בני נוער ומתנדבים. כך הוחלט גם בקריית מלאכי ובמועצה האזורית חוף אשקלון. באשדוד התקיימה הערכה ראשונית בראשות ראש העיר יחיאל לסרי, ושם הוחלט כי בעיר לא יתקיימו קייטנות או לימודים. במקביל, בבאר שבע הוחלט שמהיום יוחזרו לפעילות רק המסגרות של החינוך המיוחד, ושאר הקייטנות ומוסדות החינוך ייפתחו ביום שלישי.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

גם במועצה האזורית מרחבים קיימו הערכת מצב והחליטו כי בשל המשך הירי הקייטנות לא ייפתחו וגני הילדים ייפתחו במתכונת מצומצמת של עד 10 ילדים. מהמועצה נמסר כי הסייעות יוצרות קשר לתיאום הגעה בסבבים ויימשכו הפעילויות לילדים במקלטים ביישובים.

 

"שמעתי על החלטת פיקוד העורף מהורים שפנו אליי כדי לבדוק אם באמת זו ההנחיה ההזויה שיצאה", סיפרה אביבית סימני, יו"ר ועד ההורים באשקלון ואימא לשלושה ילדים בני 9 עד 18. "ההורים פשוט אמרו לי שגם אם נחליט שאנחנו מסכימים עם פיקוד העורף, הם לא ישלחו את הילדים".

 

"אנחנו כרגע נמצאים בסבב לחימה. גם אם יודיעו עכשיו על הפסקת אש, אנחנו נדרוש יממה עד לשליחת הילדים למסגרות החינוכיות", היא המשיכה. "אני חוששת מהדרך: הם יוצאים מהבית, הדרך לא ממוגנת וזה סיכון לא קטן. אנחנו לא יודעים מתי מגיעים הטילים. ספגנו היום המון טילים, ספגנו פגיעות, ואף אחד חוץ מאיתנו לא יכול לקחת את האחריות הזו על הילדים שלנו".

 

שרית, תושבת אשקלון שלה שני ילדים בני 7 ו-8, הצטרפה לדבריה. "אני לא אשלח את הילדים

לבית הספר. עד לבית הספר ישנה נסיעה של רבע שעה, אני אהיה איתם בחוץ ורק השם יודע מה יכול לקרות. המכולת סגורה כי יש אדם מבוגר שמפחד, אז אני אשלח את שני האוצרות שלי לבית הספר? בבית הם צמודים אליי ואני כל רגע בהיכון. כשנחזור בעזרת השם לשגרה, הם יחזרו למוסדות החינוך".

 

אבנר ביטון, יו"ר ועד ההורים בבאר שבע, אמר גם הוא כי הם מתנגדים להנחיה. "אנחנו לא נמצאים במקום פסטורלי, וכמו שעד עכשיו ישבנו בממ"דים בשביל לא לסכן חיי אדם - אין שום סיבה לשוב ללימודים עכשיו. זה לא נותן שום דבר. אנחנו מוכנים לחכות, זה מה שאנחנו עושים כבר שישה ימים. לא ייתכן שיורים טילים עד חיפה ופיקוד העורף מחליט להנחות לקיים את הקייטנות. אני לא אשלח את הילדים שלי מחר למוסדות החינוך ואני מאמין שכמוני יעשו גם שאר ההורים".


גם במועצה המקומית גן יבנה הוחלט כי ביממה הקרובה הם לא יפתחו את הקייטנות העירוניות או את "בתי הספר של הקיץ", ויבחנו זאת מחדש לאחר מכן. מהמועצה נמסר כי היא תמשיך לקיים פעילויות בשעות אחר הצהריים בתחומי היישוב ואלו יורחבו החל מיום שלישי. "בגנים פרטיים שבהם יש ממ"ד וכל הפעילות מתבצעת בתוך ממ"ד או מרחב מוגן, השתתפות הילדים נתונה לשיקול דעת ההורים, ובהתאם להנחיות פקע"ר", צוין.

 

בעקבות הודעת פיקוד העורף הדגישה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן כי "בתי הספר ערוכים לקבלת הילדים ואנו מזמינים את ההורים לשלוח אותם לבתי הספר של החופש הגדול. אנו מקפידים לתרגל ירידה למקלטים גם בשגרה וכך ייעשה גם היום בבוקר עם הגעת הצוותים החינוכיים, בהתאם להנחיות פיקוד העורף".


פורסם לראשונה 13/07/2014 20:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם בושלין
ילדי גן במקלט בזכרון יעקב
צילום: נועם בושלין
מומלצים