שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

חמאס דחתה יוזמת מצרים להפסקת אש

לפי מקורות, במסגרת היוזמה המצרית להפסקת אש ייפתח מעבר רפיח באופן סדיר, אבל מי שישלטו בו יהיו אנשי הרשות הפלסטינית - שיחזרו לעזה הנשלטת על ידי חמאס. אבו מאזן בקהיר, מנסה לקדם עם סיסי את הפסקת האש, אבל חמאס דחתה היוזמה

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, פרסם אחר-הצהריים (יום ד') הודעה בביטאון התנועה לפיה חמאס הודיעה למצרים באופן רשמי כי היא דוחה את היוזמה המצרית להפסקת אש עם ישראל. גם הג'יהאד האיסלאמי דחה את היוזמה. "החלטת הדיונים במוסדות הפנימיים של התנועה היא לדחות את ההצעה ולכן חמאס הודיעה למצרים אמש כי היא מתנצלת על כך שלא תוכל לקבל אותה", אמר הדובר אבו זוהרי.

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן יצא לקהיר היום והוא צפוי להיפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. אבו מאזן מנסה להיות מעורב במגעים להפסקת אש. הוא הפיק לקחים ממה שקרה בסיום מבצע "עמוד ענן" - אז הוא נדחק לפינה וחאלד משעל זכה בכל התהילה. חשוב להזכיר שאדריכל ההבנות בעמוד ענן היה מוחמד מורסי בזמן שלטון האחים המוסלמים - הפטרון של חמאס במצרים, אך כיום עם שלטון א-סיסי התמונה שונה לחלוטין.

 

ישנה אפשרות שאבו מאזן ייפגש במהלך הגעתו למצרים עם בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק שנמצא בקהיר. לא ידוע אם ישנם נציגים ישראלים שנמצאים בקהיר כעת ומנהלים את המגעים משם. בכל מקרה הסיכוי שאבו מאזן יפרק את הסכם הפיוס הוא נמוך משום שהתנאים אינם מאפשרים זאת. הוא לא ינטוש את עזה ההרוסה, משום שהוא יספוג על כך ביקורת ציבורית עזה.

 

על פי היוזמה - במסגרת הסכם כולל שיגיע עם סיום הלחימה ברצועת עזה, מצרים תאלץ לשלב את פתיחתו של מעבר רפיח בצורה סדירה הרבה יותר מכפי שהוא פתוח כעת. מאז עלייתו לשלטון של א-סיסי במצרים, המעבר נפתח רק לימים בודדים בחודש והתנועה בו מאוד מצומצמת, והיא מתאפשרת בעיקר לסטודנטים ולמקרים הומניטריים. ההערכה היא שמצרים תציב תנאי אחד והוא שהרשות הפלסטינית תהיה זו שתקבל את האחריות להפעלת המעבר ולא חמאס. בישראל לא רוצים לראות מודל של ניהול מסוף רפיח בידי גורמים בינלאומיים - ניסיון שכבר נכשל בעבר.

 

בשלב זה היוזמה המצרית (שקטאר שותפה לה) עדיין עומדת על הפרק למרות כישלון הניסיונות להביא להפסקת אש אתמול. ארגון חמאס מנהל את המערכה במספר מוקדים: איסמעיל הנייה נמצא בעזה ולצדו נמצא בנו עבד אל-סלאם הנייה שמנהל בצמוד אליו את כל המערכות. מוסא אבו מרזוק נמצא בקהיר ומשמש כגורם המתווך בין חמאס פנים לחמאס חו"ל, וחאלד משעל שנמצא בקטאר (ולא בטורקיה בניגוד לדיווחים אחרים בתקשורת) יוצר עמם קשר משם.

גן ילדים בהוד השרון, היום בזמן אזעקה ()
גן ילדים בהוד השרון, היום בזמן אזעקה

שרידי רקטה, היום בנגב (צילום: קבוצת רצועת עזה- דרום) (צילום: קבוצת רצועת עזה- דרום)
שרידי רקטה, היום בנגב(צילום: קבוצת רצועת עזה- דרום)

לאבו מאזן יש נציגים שנמצאים בקטאר ומנהלים את המגעים משם. ההערכה היא כי בין הזרוע הצבאית לזרוע המדינית של חמאס ישנה מתיחות שהיא מובנית, אך בסך הכול הן מנסות להתמקד במטרה המשותפת. המערכת הצבאית של חמאס מתפקדת מתחת לאדמה ומעבירה מידע באיגרות ובמסרים. מערכת הפעלת האש של חמאס נפגעה אך עודנה מתפקדת.

 

בינתיים ברצועת עזה המצב קשה אך עדיין אין קריסה של מערכות. עד כה הושמדו 500 בתים, מאות בתים אחרים נפגעו באופן חלקי ואלפי בתים נפגעו בעקבות תקיפת בתים סמוכים להם. מניין ההרוגים הפלסטיני, לפי רשויות הבריאות בעזה, בתשעת ימי הלחימה עומד כעת על 204 בנוסף ל-1,450 פצועים. אתמול נהרג אזרח ישראלי ראשון במבצע "צוק איתן" מפגיעת פצמ"ר. בישראל ישנו חמ"ל משותף עם ארגונים בינלאומיים שפועל לאורך כל שעות היממה כדי לפתור בעיות הומניטריות. חמאס מצדו מסרב להוציא פצועים מהמבצע לטיפול בישראל אף שישנה נכונות עקרונית לכך מצד ישראל.

 

מי שמחפש סיבות לדשדוש יוכל למצוא אותן במאמצים הבלתי פוסקים להגיע להפסקת אש. ישראל מעוניינת בהפסקת אש, ועל פי דיווחים שונים, מצרים ביקשה עוד זמן על מנת להגיע להבנות עם החמאס וארגוני הטרור ברצועה. באשר לכניסה הקרקעית ולהרחבת הפעולה, הקבינט המדיני לא מתלהב מהאופציה הזאת. עוד לפני תחילת המבצע ובמהלכו הבהירו הקברניטים כי האופציה הקרקעית היא האחרונה והפחות מועדפת, והנחו את צה"ל לכתוש מן האוויר ולהשיג כמה שיותר הישגים בדרך זו.

מקום נפילת רקטה באשקלון (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
מקום נפילת רקטה באשקלון(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

בינתיים, הניסיונות להפסקת אש השתבשו, וכעת, על רקע מאמצים בלתי פוסקים של הקהילה הבינלאומית להביא לרגיעה, צה"ל ממשיך בעוד מאותו הדבר. המחשבה על תמונת הטנקים ויציאתם תוך זמן קצר בבהלה אינה רצויה, ולכן ישראל נותנת הזדמנות נוספת להפסקת אש

ולהסכם שישיב את הצדדים לשולחן הדיונים בקהיר.

 

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר מפי גורם המקורב לאבו מאזן כי ראש המודיעין המצרי, מוחמד א-תהאמי, ביקר בחשאי בישראל ב-11 ביולי וקיבל לידיו את התנאים של ישראל להפסקת אש, שמבטאים למעשה את היוזמה המצרית. הביקור על פי הפרסום היה בהתאם לבקשה ישראלית. הגורם טען כי המהלך של ישראל ומצרים גובש אחרי שקטאר הגיעה להסכמה עם וושינגטון על עמודי התווך של הסכם רגיעה שמבטיח חלק ניכר מהתנאים של הפלגים הפלסטיניים והשאיפות של העם הפלסטיני.

 

בתוך כך, על רקע הדיווחים כאילו ארגוני הטרור בעזה הציעו לישראל הפסקת אש לטווח ארוך, כזו של שנים, אמר בכיר חמאס מושיר אל-מסרי כי חמאס לא הציע הפסקת אש מסוג זה.


פורסם לראשונה 16/07/2014 16:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים