שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מצרים מחריפה את הטון: "מנהיגי חמאס במלונות פאר בזמן שפלסטינים נהרגים"

אחרי שהיוזמה להפסקת אש קרסה, נמשכים חילופי ההאשמות בין חמאס לקהיר: גורמים מצריים טוענים כי מנהיג חמאס חאלד משעל לא הוזמן רשמית לקהיר, ובחמאס הגיבו: "היה טוב יותר בעידן חוסני מובארק ומוחמד מורסי"

מחריפה המלחמה התקשורתית בין מצרים לחמאס: אחרי שגורם בכיר בארגון חמאס אישר במהלך הלילה (יום א') את הפרסומים באל-ג'זירה שלפיהם ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל הוזמן לקהיר, אמרו בצהריים גורמים מצריים כי מדובר בהפצת שקרים. בהמשך הודה דובר חמאס חוסאן בדראן כי משעל לא קיבל הזמנה רשמית מהשלטון המצרי.

 

סרטון של חמאס עם "אימוני תקיפה":

בשיחה עם אל-ג'זירה בלילה אישר גורם בכיר בחמאס כי משעל הוזמן לקהיר, אך סירב להגיע לבירה המצרית כדי לדון ביוזמת קהיר, שאותה חמאס מסרב לקבל. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית אף נטען כי מי שהזמין את משעל לביקור הוא מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, וכי משעל אמר שהתנאים עוד לא הבשילו לכך.

 

בכיר חמאס בקהיר מוסא אבו מרזוק, המשמש כמתווך בין הנהגת החוץ של הארגון לבין שלטונו של א-סיסי, עוד ניסה בבוקר להרגיע את הרוחות ואמר שאם משעל יוזמן לקהיר, הוא מוכן לבוא מחר. אולם במצרים לא אהבו את הפרסומים. גורמים מצריים "יודעי דבר" אמרו ל"א-שרק אל-אווסט" כי בחמאס משקרים וכי לא הופנתה שום הזמנה לחאלד משעל כדי שיבוא לבקר בקהיר.

 

אותם גורמים האשימו כי חמאס הדליף את הפרסומים במסגרת סדרה של דברי כזב וטענות שקריות של בכירי הארגון. הגורמים לא הסתפקו בכך ואף תקפו בצורה חסרת תקדים את הנהגת חמאס: "בזמן שהנהגת חמאס נמצאת בחו"ל, בקטאר ובמקומות אחרים ונהנית מחיי רווחה, משתכנת במלונות פאר ונוהגת במכוניות פאר, עשרות חפים מפשע מבני העם הפלסטיני נהרגים בעשרות כל יום. דמם נשפך והם משלמים את מחיר ההרפתקאות הפוליטיות והצבאיות של הנהגת התנועה".

 

"מצרים לא ממלאת את תפקידה"

דובר הארגון בעזה, פאוזי ברהום, התראיין באותה השעה ברשת "סקיי ניוז" בערבית, ואמר: "מצרים לא ממלאת את תפקידה. היה טוב יותר בעידן מובארק ובעידן מורסי מאשר מה שקורה עכשיו". למרות זאת נראה שבחמאס הבינו

את גודל המבוכה, ודובר הארגון בחו"ל, חוסאן בדראן, הבהיר כאמור בקולו בצהריים כי משעל לא הוזמן רשמית על ידי קהיר, אלא קיבל הזמנות באמצעות מתווכים.

 

בתוך כך, גורם קטארי בכיר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הנסיכות לא תפעיל לחץ על חמאס לרכך את דרישות הארגון או לשנות אותן במסגרת הניסיונות להביא להפסקת אש. הגורם ציין כי אבו מאזן, השוהה בקטאר, ייפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון לפני פגישתו עם משעל.

 

במקביל, עבדאללה בן בג'אד אל-עתייבי, פובליציסט סעודי, כתב היום בעיתון "א-שרק אל-אווסט": "הרג הילדים והזקנים הוא פשע גדול נגד האנושות לא משנה מאיזה צד. בשאר אסד משתווה בכך לישראל. חיזבאללה משתווה בכך לדאעש וארגון חמאס משתווה בכך לג'בהת א-נוסרה. אולם מה שמוזר שבכל התגרות הטיפשיות שארגון חמאס וחיזבאללה היו מעורבים נגד ישראל, לא ראינו תמונות של אותם לוחמים ולא של המוצבים שלהם. כל מה שיוצא מזירת המערכה הן תמונות של אזרחים, ילדים וזקנים. איפה הלוחמים האמיצים האלה? למה לא רואים בקרבם אף תמונה של הרוג או של מוצב הרוס?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים