שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מחיר השמועה: קיבלו הודעת שווא על מות הבן

דקות ארוכות של בהלה עברו על בני משפחה ביישוב קטן לאחר שנחשפו לשמועות בווטסאפ על מות בנם. במהרה בישרה יחידתו כי לחייל שלום, אבל לקרוביו קשה להתנער מהתחושה הקשה. "מסייעים לחמאס בלחיצת כפתור"

זה התחיל מהודעת ווטסאפ שהגיע לתושבי יישוב קטן ביהודה ושומרון. אז החלו להגיע גם השיחות מעיתונאים. אתמול (יום א') פשטו ביישוב, שרבים מתושביו גויסו למבצע "צוק איתן", שמועות כי אדם מהם נהרג והשני נפצע אנושות. הגורמים האחראים כבר החלו להיערך לגרוע מכל וניסו למנוע מהשמועות להגיע לקרוביהם, אך לשווא. דקות ארוכות חלפו בטרם התברר למשפחות כי לבניהן שלום.

 

עוד כתבות על מבצע "צוק איתן":

אבו מאזן: הפעולה בסג'עייה - פשע נגד האנושות

גל פתוח באל-ג'זירה: שידורי חמאס מקטאר

ג'ון קרי ייצא לקהיר לקדם הפסקת אש מיידית

 

"בסביבות 17:00 קיבלנו הודעה ממקור מסוים שיש מידע שאחד מבני היישוב שלנו נהרג בעזה", סיפר יו"ר צוות החירום ביישוב. "ידעתי שהמקור לא מאומת, אז כינסתי צוות מצומצם כדי להיערך במקרה שהדבר אכן נכון. תוך כדי, הבנו שכולם יודעים מהשמועה ושזה רץ בווטסאפ - מאחד לשני עוברות הודעות לכאורה רשמיות שזה השם שלו - והתחלנו לקלוט שישנה בעיה. מצד אחד אין אימות ומצד שני המשפחה עלולה לשמוע לפני שאנחנו נודיע לה. ניסינו לאמת מידע ובמקביל למנוע מהמשפחה לשמוע את השמועה הלא מבוססת הזו".

 

חרף המאמצים, השמועה בסוף הגיעה למשפחה - אולם תוך דקות התברר כי אינה נכונה. "שמועות כאלה מאוד-מאוד קשה להפריך. למשפחה לא פשוט לשמוע דבר כזה. גם כשאומרים שזה לא נכון, עד שהאמא לא שמעה את הקול של הבן שלה הסיפור לא הסתיים", העיד אחראי צוות החירום. "מיותר לציין איזו תחושה קשה זו. זה עוול נוראי, והוא הגיע בצורה מאוד אגרסיבית".

 

היחידה שבה משרת הבן יצרה קשר עם האם וביקשה להרגיע אותה והבהירה לה שבנה בריא ושלם. חרף זאת, העידו ביישוב, המשפחה עדיין חווה תחושות קשות, בגלל שמועות שאין להן כל בסיס. "בלחיצת כפתור אנשים מעבירים הודעה ופשוט מסייעים לחמאס. הם צריכים לדעת את זה. אני מציע להם שיחכו בסבלנות ויתאפקו, במקום להחליש בצורה כזאת את העורף".

 

במקרה הזה מדובר היה בשמועה כוזבת, אולם במקרים אחרים קיבלו המשפחות הודעה על מותם יקיריהם לפני שגורמי הצבא בישרו להם על כך. קרוב משפחה של חייל מגולני, אחד מ-13 החיילים שנהרגו הלילה והבוקר ברצועת עזה, סיפר אתמול כי המשפחה גילתה על מותו בווטסאפ: "אחיו היה באותה השעה בשטחי כינוס ליד הרצועה, לשם הגיע בצו 8. פתאום התחילו לשאול אותו מה קרה, וככה הוא גילה. בסוף הגיעו נציגים מהצבא והודיעו לו שאחיו נהרג בקרבות, ולקחו אותו הביתה. הפצת ההודעות האלה היא אכזרית, מקוממת, וחייבים למצוא ולחקור את מי שהפיץ את זה", הוסיף.

 

בהודעה אחרת נכתב שמו של קצין בחטיבת גולני שנכתב כי נהרג, אולם למעשה הוא אושפז במצב קשה בבית החולים. "בניגוד להודעות הוא לא נהרג אלא סובל מפגיעת ראש", כתב חבר המשפחה לתושבי היישוב שבו מתגורר הלוחם. "מצבו משתפר. אנו מבקשים להתפלל עליו ולא להרוג אותו".

 

אמש הותרו לפרסום שמותיהם של חמישה מ-13 לוחמי גולני, שנהרגו ביממה האחרונה בפעילות צה"ל ברצועת עזה: רב-סרן צפריר בר-אור בן 32 מחולון, סרן צבי קפלן בן 28 מקיבוץ מירב, סמ"ר גלעד יעקבי בן 21 מקריית אונו, סמ"ר עוז מנדלוביץ' בן 21 מאבטליון, וסמ"ר ניסים שון כרמלי בן 21 מרעננה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דמעות בהלוויית אחד החיילים ההרוגים, אתמול
צילום: מוטי קמחי
מומלצים