שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מטוסים פרטיים, מסעדות, מלונות יוקרה: החיים הטובים של בכירי חמאס

שיא הצביעות: חמאס לקח את תושבי רצועת עזה כבני ערובה במלחמתו מול ישראל, בזמן שהנהגת חמאס בחו"ל עושה חיים: בכיריה מתניידים במטוסים פרטיים ולא מפספסים אימונים בחדרי כושר. בטוויטר כבר עלה קמפיין שמוחה על התופעה ובטלוויזיה המצרית הציעו: "משעל, אולי תחזור לרצועה?"

מנהיגי חמאס מרבים לספר על החיים הקשים של תושבי רצועת עזה, אבל בה בשעה הם חיים את החיים הטובים בחו"ל. בעוד רוב הפלסטינים מתמודדים עם מחסור במוצרים ועם מגבלות על התנועה ברצועת עזה, הבכירים ובראשם ראש הזרוע המדינית חאלד משעל נהנים במטוסים פרטיים ומארוחות יוקרה. עתה, על רקע מבצע "צוק איתן", נשמעים עוד ועוד קולות שתוקפים את הנהגת חמאס מחוץ לרצועה ומבהירים: נמאס לנו מאורח החיים הראוותני.

 

עוד כתבות על מבצע "צוק איתן":

הנייה מהמחבוא: הטבח מראה שהאויב נכשל

תיעוד פגיעת חמ"ל חמאס בסג'עייה

הפצוע קשה חגג יום הולדת בבי"ח: 'נולד מחדש'

 

שלשום (יום א') מתחו גורמים מצריים ביקורת על משעל והצהירו כי "בזמן שהנהגת חמאס חיה במלונות פאר, היא מפקירה חפים מפשע מבני העם הפלסטיני, שנהרגים בעשרות". טענות אלו הן רק חלק ממתקפה חסרת תקדים בחריפותה נגד משעל, איסמעיל הנייה והנהגת חמאס מחוץ למדינה, בעיקר מצד גורמים המזוהים עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי.

 

על אופני הכושר ()
על אופני הכושר

עושה מתיחות ()
עושה מתיחות

מפגין כישורים בפינג פונג ()
מפגין כישורים בפינג פונג

במטוס הפרטי ()
במטוס הפרטי

ארוחה מכובדת ()
ארוחה מכובדת

זמן מסך ()
זמן מסך

שומר על כושר ()
שומר על כושר

ביקורת בטלוויזיה המצרית: לך לשחק כדורגל עם הנייה


הנייה נהנה ממשחק כדורגל בזמנו החופשי ()
הנייה נהנה ממשחק כדורגל בזמנו החופשי

לפי גורמים בחמאס, הנהגת חמאס בחו"ל הייתה בין המתנגדים ליוזמה המצרית להפסקת אש, בעוד ההנהגה בתוך רצועת עזה שקרובה יותר לתושבים, נטתה לקבלה. עתה, במסגרת הביקורת עליה, צפות מחדש תמונות ישנות של משעל שצולמו ככל הנראה בקטאר, מקום מושבו, ופורסמו לפני כשנה, ובהן הוא נראה מדווש באופניים בחדר כושר, משחק פינג פונג, עושה מתיחות, צופה בטלוויזיה וסועד במסעדה כשלפניו שולחן המלא בכל טוב.

 

ברשת החברתית טוויטר אף עלה בימים האחרונים קמפיין שכותרתו "לא אהלן ולא סהלן חאלד משעל", שבמסגרתו הועלו ציוצים נגד ראש הזרוע המדינית ואף שולבו תמונות של משעל מתעמל בחדר כושר כשברקע ילדים פלסטינים שנהרגו בתקיפות צה"ל.

 

אחד הפעילים הבולטים במחאה הזו הוא העיתונאי המצרי אחמד מוסא, שנוטה לטובת שלטון א-סיסי. באחת מתוכניותיו האחרונות בערוץ "סדא אל-בלד" הציג מוסא את אותן התמונות של משעל בקטאר והזכיר לו: "הג'יהאד הוא בעזה". לאחר מכן הוא אמר בצחוק, כשברקע תמונה של משעל מדווש: "זהו הג'יהאד לפני ארוחת שבירת הצום כמובן. לפני ארוחת שבירת הצום הוא עושה ספורט, אחרי זה הוא אוכל ארוחת שבירת צום מכובדת ואז הוא עוקב מקרוב אחרי ערוצי הטלוויזיה". 
 

בעזה לא נהנים מפינוקים. הריסות בית בחאן יונס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בעזה לא נהנים מפינוקים. הריסות בית בחאן יונס(צילום: EPA)

יועץ של הנייה על רקע הנוף של קטאר ()
יועץ של הנייה על רקע הנוף של קטאר

לאחר מכן הציב השדרן המצרי אתגר בפני ראש הזרוע המדינית: "אם אתה גבר וגיבור, תעלה מחר על המטוס הראשון ותיכנס לרצועת עזה דרך מעבר רפיח. האהובים שלך בעזה יקבלו את פניך ותיכנס למקום המסתור עם איסמעיל הנייה". לאחר מכן הוא הראה תמונות של הנייה משחק כדורגל ואמר בצחוק כי מדובר בג'יהאד למען אללה.

 

עוד גורם בחמאס שמקפיד בשנים האחרונות לתעד את מסעותיו בעולם הוא יועצו של הנייה, טאהר א-נונו, ששימש דובר הארגון. בתמונות שהוא העלה ברשתות החברתיות ניתן לראות את היועץ מצולם באחת הקומות הגבוהות במלון בקטאר, או עורך "מסע ציד" ליד חופי רצועת עזה.

 

ובמהלך "מסע ציד" ברצועת עזה ()
ובמהלך "מסע ציד" ברצועת עזה

גם לפני כשנה, כשהתמונות של משעל מתאמן פורסמו לראשונה, לצד התגובות

ששיבחו אותו על שהוא שומר על כושר, נשמעו גם תגובות צוננות יותר. "מה זה כל המזגנים ומכשירי הכושר האלה, כשהעם הפלסטיני לא זוכה אפילו לאכול?", תהה אז אחד הגולשים בציניות. "האם את המכשירים האלה הוא לקח איתו מסוריה או שזה בעצם מימון חדש של קטאר?".

 

ההנהגה המדינית של חמאס, ובראשה משעל, העתיקה במהלך מלחמת האזרחים בסוריה את מקום מושבה מדמשק לקטאר - מה שיצר קרע בין תנועת חמאס לבין איראן, סוריה וחיזבאללה, על רקע התבטאויות של בכירים בחמאס לטובת המורדים הסורים. במקביל, החלו מתנגדי התנועה לתקוף את הנהגת חמאס - גם בימים אלה - בטענה שהיא מקבלת הוראות מקטאר ומטורקיה ומהווה למעשה העתק של "האחים המוסלמים". לאחר נפילתו של נשיא מצרים המודח, איש "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי, הביקורת נגד משעל ואנשיו רק גברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל מדווש בחדר כושר. "הביא את האופניים מסוריה?"
מומלצים