שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

הנייה מהמחבוא: הטבח מראה שהאויב נכשל

נאום מוקלט של בכיר החמאס שודר בטלוויזיה, רוויי בסיסמאות הפחדה. לדבריו, "הטבח וההרג ללא הבחנה מוכיח שהאויב לא מסוגל להתמודד איתנו". לפי דיווח בלבנון, ראש המודיעין הפלסטיני יגיע למצרים ויציג בפני קרי טיוטת הסכם שמקובלת על חמאס והרשות

בכיר חמאס איסמעיל הנייה אינו מעז לצאת ממקום מחבואו בימי מבצע "צוק איתן" אולם ממקום מחבואו הוא מפיץ סיסמאות הפחדה. "התנגדות בולמת בגבריות את מכונת ההרג הציונית", הצהיר בנאום מוקלט ששודר היום (ב') ברשת "אל-אקצה", "מעשי הטבח וההרג ללא הבחנה מוכיח שהאויב נכשל ושהוא לא מסוגל להתמודד עם לוחמי אל-קסאם בשטח".

 

עוד כתבות על מבצע "צוק איתן":

בת 8 קנתה בדמי כיס שוקולדים לפצועים

צילומי אוויר: רקטות בבי"ח, מסגד וגן משחקים

28 בני משפחה נהרגו: "איזה פשע ביצענו?"

 

לדברי הנייה, "אנחנו רואים את גדודי אל-קסאם וכל פלגי ההתנגדות מכים את האויב ותוקפים אותו שוב ושוב מעבר לתל אביב, מתחת לאדמה ומהים. הם מוכיחים שעזה היא בית קברות לפולשים". הנייה הוסיף כי "מעשי הטבח משקפים את נשמתו והטרור של האויב מאז דיר יאסין", ומתח ביקורת על היעדר התגובה מצד המשטרים הערביים. "היכן דו"ח גולדסטון?", תהה.

 

 

"אנחנו לא יכולים לעצום את עינינו אל מול מעשי הטבח האלה ואנחנו מצווים לשאת את המסר לשים קץ למצור ולכיבוש", הוא המשיך. הנייה הדגיש גם כי הם מברכים על כל מהלך בינלאומי שיביא להפסקת התוקפנות, אך חזר על אותן הדרישות: "הדרישות של עמנו ברורות ולא מעורפלות: הפסקת התוקפנות וערבות לכך שהיא לא תחזור על עצמה".

 

הוא דרש גם את הסרת המצור ואת שחרור משוחררי עסקת שליט שנעצרו שנית. "אי אפשר שנחזור אחורה, אי אפשר שנחזור למוות האיטי", הוא קרא. "כל דבר בעזה תחת מצור. המצור הזה צריך להסתיים אחת ולתמיד ושהמעברים ייפתחו ושתושבי עזה יחיו בכבוד". עוד הוסיף: "אני אומר לתושבי עזה שאנחנו נחגוג בעיד אל-פיטר".

 

דיווח: לקרי תוצג הצעה חדשה להפסקת אש

בתוך כך, לקראת הגעת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הערב לקהיר, דיווחה רשת אל-מיאדין הלבנונית כי תוצג בפניו טיוטה להפסקת אש הומניטרית. לפי הדיווח, ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פראג', יגיע עם טיוטת ההסכם למצרים ויציג אותה בין היתר בפני קרי. על פי הפרסום, יש הסכמה בין חמאס לרשות הפלסטינית בנוגע לאותו הסכם.

 

לצד זאת, גורמים מצריים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שקהיר תסכים לשנות את תנאי הפסקת האש שהציעה - יוזמה שנדחתה על-ידי חמאס - כדי לענות על הדרישות של ארגון הטרור. הדיווח התבסס על שלושה מקורות מצריים, ואחד ציין כי "למצרים לא אכפת להוסיף כמה מהתנאים של חמאס להצעה, בתנאי שכל הצדדים המעורבים יסכימו לכך". דיווח זה עומד בניגוד להצהרה של שר החוץ המצרי סאמח שוכרי בסוף השבוע, אז הוא הבהיר כי לארצו אין כוונה לשנות את התנאים שהוצגו.

 

הלילה דנה מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המצב בעזה ובסיום הכינוס פרסמה הודעה שבה הביעה דאגתה מההסלמה במצב בין ישראל לרצועת עזה וממספר הנפגעים הגבוה. בהודעת המועצה נאמר כי יש לדאוג לאזרחים שמעורבים בסכסוך ולשמור על החוק הבינלאומי. סוכנות הידיעות AP פרסמה קודם לכן נוסח טיוטת ההחלטה שהציעה ירדן, שקוראת להפסקת אש מיידית ולנסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה. הטיוטה קוראת גם להסרת המגבלות על תנועת אנשים והעברת סחורות ברצועת עזה, ולהעברת סיוע הומניטרי מיידי לתושביה.

 

בשולי הדיון הנציג הפלסטיני ריאד מנצור ושגריר ישראל פרושאור נשאו הצהרות

קצרות. מנצור אמר כי אינו פוסל אפשרות שהפלסטינים יפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג בתלונה על פשעי מלחמה, בעקבות הפעולה של כוחות צה"ל בשכונת סג'עייה. "לא נשאיר אבן על אבן במרדף שלנו אחר צדק", אמר הנציג הפלסטיני במסיבת עיתונאים במטה האו"ם בניו יורק.

 

הוא הצהיר עוד כי הדרך היחידה להבטיח כי "המעגל שמביא מוות וחורבן לא יחזור על עצמו שוב ושוב", היא להסיר את המצור על רצועת עזה ולבטל את המגבלות שהוטלו על התושבים: "אנחנו לא מעוניינים בדיבורים, אלא רוצים לשים סוף לסבל של אנשינו". פרושאור מצדו הבהיר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה: "יהיה שלום בעזה כשיהיה שלום בישראל".

 

הפלסטינים והליגה הערבית האשימו את ישראל בביצוע "פשעי מלחמה" בסג'עייה, ומזכ"ל האו"ם באן קי מון החל בביקור במזרח התיכון במטרה למצוא מוצא שיוביל להפסקת אש. באן הפציר אתמול בישראל "לעשות יותר" כדי למנוע הרג אזרחים במסגרת הפעולה ברצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איסמעיל הנייה
צילום: רויטרס
צילום: EPA
המזכיר ג'ון קרי
צילום: EPA
מומלצים