שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מח"ט נח"ל: "איתרנו את רוב המנהרות בגזרתנו ונשמידן"

צה"ל מרכז מאמץ בנושא המנהור ברצועת עזה ולאורך היממה שוב ושוב נרשמו עימותים בין חיילים למחבלים. מפקד הנח"ל טוען שחמאס הכין את אזורי המגורים בעזה כשטח לחימה לכל דבר: "אירעו ניסיונות חטיפה. הלוחמים פועלים בצורה עזה. נמשיך במערכה עד שנשלים את המשימה"

היום ה-15 במבצע צוק איתן : גם בשעות האחרונות (ג') נמשכת לחימה בגזרות שונות במרכז ובדרום רצועת עזה ובמקביל ממשיך צה"ל לרכז מאמץ בנושא המנהרות. במהלך היממה האחרונה גילו הלוחמים כמה פירים באחת הגזרות, והמטרה היא לנסות לחבר אותם ולהגיע דרכם לציר מרכזי שמוביל אל מתחת לגבול. בדומה להתבטאות של שר הביטחון במסיבת העיתונאים ביום ראשון, ובהתאם להתבטאויות של שרים ואחרים במערכת הפוליטית, גם בצבא מעריכים היום בלקוניות כי הפעילות לאיתור המנהרות תימשך עוד כמה ימים, במקביל לניסיונות לאתר ולהשמיד משגרי רקטות ארוכות טווח. 

 

צוק איתן - כתבות נוספות:

 

מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף משנה אורי גורדין, שגדודיו פועלים ברצועה מאז הכניסה ביום חמישי, אמר היום: "חטיבת הנח"ל נלחמת בחמאס ופוגעת בתשתיות טרור רבות. הלוחמים נלחמים בצורה עזה. יש למשפחות לוחמי הנח"ל במה להתגאות. החבורה מצליחה למגר את החמאס בגזרתה. נמשיך במערכה עד שנשלים את המשימה. אנו במלחמה וגם הצד השני נלחם, אבל בכל המפגשים אנו מנצחים. איתרנו את רוב המנהרות בגזרתנו ונשמיד אותן. רוב האזרחים יצאו וכך נמנעה פגיעה בהם. חמאס ניסה להשתמש בהם כמגן אנושי. חמאס הכין את השטח הבנוי כשטח לחימה לכל דבר ואין לנו לש"ביה (אתר לוחמה בשטח בנוי) שיכול לדמות זאת. ניסו לחטוף לנו חיילים ללא הצלחה". 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
אלוף משנה גורדין. "פוגעים בתשתיות" (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
אלוף משנה גורדין. "פוגעים בתשתיות"(צילום: יואב זיתון)
צה"ל טוען שמאז תחילת המבצע נחשפו פירים המובילים ל-23 מנהרות, ומהן שש כבר פוצצו. במהלך פעילות של חטיבת הצנחנים בדרום הרצועה, חשף היום הכוח את תוואי המנהרה שהתגלתה בשטח ישראל בנובמבר 2013 בסמוך לעין השלושה. החשיפה התבצעה על בסיס מידע מודיעיני, ולאחר הגילוי פיצץ הכוח את המנהרה. צה"ל טוען שבכך הושלמה השמדת התוואי במלואו.

 

עוד טוען צה"ל כי מאז תחילת צוק איתן נתפסו 28 מחבלים שמוחזקים ומתוחקרים על ידי כוחות הביטחון.

 

פרשננו הביטחוני רון בן ישי מציין שצה"ל לומד תוך כדי תנועה דברים שלא ידע על מבנה מערך המנהרות ועל האופן שבו המחבלים התכוונו - ועודם מתכוונים - להפעילו. לעומת זאת, הצבא מיצה את מה שהוא יכול להשיג בתקיפות מן האוויר. לחיל האוויר, נכון לליל אמש, יש עדיין מטרות בבנק. אבל תקיפת מטרות אלה כבר לא תשנה את פני המערכה או תקדם בצורה משמעותית את ההרתעה אחרי שייגמר המבצע.

 

לטענת דובר צה"ל, במהלך הלילה שבין שני לשלישי הותקפו מאות מטרות של הארגונים הפלסטיניים, רובן בסג'עייה. גם הפעם מציין צה"ל רשימה של משגרים, אתרים לייצור אמל"ח, מנהרות ואתרי פיקוד.

 

במהלך היממה האחרונה היו חיילי צה"ל מעורבים בכמה תקריות. באחת מהן זיהה כוח צנחנים ריכוז מחבלים. כלי טיס תקף אותם ו-10 מהם נהרגו. השאר, לטענת צה"ל, נמלטו באמולנס. בשעות הצהריים זיהה כוח צה"ל מחבל בצפון הרצועה שפתח באש לעבר הכוחות. החיילים השיבו אש והרגו אותו. בנוסף הותקף חמ"ל של כוח חמאס על ידי כלי טיס, אך לא צוין היכן בוצעה הפעולה.

חיילים על גבול הרצועה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיילים על גבול הרצועה(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

בינתיים ממשיך לשרור חוסר הוודאות סביב החייל אורון שאול, בן 21 מפורייה, שחמאס טוען שהוא מחזיק בו מאז הפגיעה בנגמ"ש גולני בקרב בסג'עייה ביום ראשון. צה"ל מסר שנמשכים מאמצי הזיהוי והבירור באשר לשאול, ובני המשפחה מסרו כי "כל עוד לא נמצאו ממצאים חד-משמעיים, אורון הוא לא חלל".

 

בת דודתו של אורון, רחלי גזית, הקריאה הודעה בשם המשפחה לאחר שהדברים עברו אישור בהתייעצות עם צה"ל ואגף כוח אדם. גזית הוסיפה כי התחושות בבית קשות "אבל אנחנו חזקים". היא ציינה כי המשפחה לא קיבלה הערכת זמן מתי יסתיימו הבדיקות. "צריך לעשות את הבדיקות בצורה יסודית והזמן לא משנה כרגע", אמרה.

 

אתמול ביקרה את המשפחה ראש אגף כוח אדם, האלופה אורנה ברביבאי. היום היה בבית אחד מראשי אכ"א הקודמים, ח"כ ואלוף במיל' אלעזר שטרן. "זו משפחה חזקה ושורשית שיודעת מה זה להיות הורים לחיילים-לוחמים. המשפחה סומכת על צה"ל ועל המדינה שיעשו הכול לפתור את האי-ודאות", הוא אמר בצאתו.

 

גם ביום ה-15 בצוק איתן נמשך ירי הפצמ"רים והרקטות לעבר יישובי עוטף עזה, הנגב, השפלה והמרכז. במטח לעבר גוש דן בבוקר חדרה רקטה את מערך ההגנה של כיפת ברזל ופגעה בבית ביהוד. הבית היה ריק מתושביו, למעט הכלב – שגם הוא ניצל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פיר מנהרה בעזה, השבוע
צילום: דובר צה"ל
מומלצים