שתף קטע נבחר

קריאה ברשת: בואו להלוויית חייל בודד נוסף

מאות הבטיחו שיגיעו להלווייתו של החייל הבודד מקס שטיינברג ז"ל שנהרג באסון הנגמ"ש שתתקיים בשעה 11:00 בהר הרצל. קרוב משפחתו של שון כרמלי, שאותו ליוו אלפים שנענו לקריאה דומה, סיפר: "זה ניחם מאוד, ניכר שזה נתן משמעות ולו הכי קטנה למותו"

יממה אחרי מסע ההלוויה ההמוני בחיפה של החייל הבודד שון כרמלי, שבה השתתפו כ-18 אלף משתתפים, התארגנה ברשת יוזמה חדשה לקראת הלווייתו של חייל בודד נוסף, סמל מקס שטיינברג - שנהרג באסון הנגמ"ש ביום ראשון לפנות בוקר - שתיערך היום (ד') בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

 

מבצע צוק איתן - עדכונים אחרונים:

בעיניים מכוסות: תמונה ראשונה של עצורי חמאס

הירי חודש: רקטות לשפלה, למרכז ולב"ש

הובאו למנוחות 11 מהלוחמים שנפלו בעזה

 

שטיינברג (24) נולד בלוס אנג'לס וביוני 2012 הגיע עם אחיו ואחותו במסגרת פרויקט "תגלית". השלושה אמנם חזרו לקליפורניה, אך מקס התאהב בישראל והחליט לחזור לארץ ולהתנדב לצה"ל, לחטיבת גולני. "הוא הקדיש את כל כולו לשרת את מדינת ישראל", סיפר אביו סטיוארט. "הוא היה ממוקד וידע בדיוק מה המשימה. הוא התקשר אליי בשבת, רגע לפני כניסתו לעזה ושעות ספורות לפני מותו. הוא וכמה חיילים נפצעו בעזה ושבו לישראל לטיפול. הוא אמר לי שהוא חוזר לעזה להילחם ולהיות עם חבריו".

מקס שטיינברג ז"ל ()
מקס שטיינברג ז"ל

באחד מעמודי האירוע שנפתחו בפייסבוק לקראת הלווייתו נכתב: "הלווייתו של החייל הבודד מקס שטיינברג מלוס אנג'לס תתקיים בשעה 11:00 בהר הרצל. אין לו בכלל משפחה בישראל. תעבירו קריאה בכל הקבוצות שיגיעו כמה שיותר אנשים להלוויה. בואו בהמוניכם לחלוק לו כבוד אחרון". לאירוע זה רשומים כבר יותר מ-600 בני אדם.  

 

המשטרה מבקשת מהציבור שלא להגיע בכלי רכב פרטיים לאזור הר הרצל ולהשתמש בתחבורה הציבורית. הרכבת הקלה תתגבר את תדירות הרכבות אל הר הרצל וממנו. בנוסף יתוגברו קווי אגד המגיעים לאזור: 21, 28, 33, 35, 39. בנוסף, חברת אגד תפעיל שאטל החל מהשעה 09:30 בבוקר מחניון אצטדיון טדי להר הרצל ובחזרה. דוברות העירייה מסרה כי היא מבקשת מציבור המנחמים לחנות בחניוני "חנה וסע" של הרכבת הקלה, בחניון באצטדיון טדי ובחניונים הקיימים באזור. כמו כן, לא תותר חנייה על ציר הרצל ורכבים שיחסמו את צירי התנועה ייגררו.

 

צביקה לוי, מנהל פרויקט חיילים בודדים בצה"ל ובתנועה הקיבוצית, הכיר את שטיינברג עוד לפני גיוסו וסיפר כי מדובר בחייל ערכי ופטריוט אמיתי. "זה קורע את הלב שהורים שולחים את הילדים שלהם לשרת מתוך ערכים ומתוך ציונות אמיתית ומקבלים את הילד שלהם בחזרה בארון עטוף בדגל הלאום", אמר לוי. "מקס היה מהחיילים הבודדים שכאשר אומרים להם את המילה ציונות הם יכולים להזיל דמעה. בחור יפה שהייתה לו עברית טובה שלא כמו כל החיילים הבודדים".

 

לוי נזכר בשיחה האחרונה עם שטיינברג לפני כמה ימים כששלח ליחידה שלו הלבשה תחתונה. "הוא הודה לי על הגופיות והגרביים ואמר שזה הגיע בדיוק בזמן כי לא היה לו ביגוד להחלפה אחרי המקלחת. הוא גם הודה על הבשר ששלחתי להם. מקס שייך לאותם אנשים שיודעים להעריך, יודעים לומר 'תודה'", סיפר.

 

"עוד לפני גיוסו הוא היה מדבר על חטיבת גולני. הוא חזר ואמר לי כל הזמן שאנסה לעזור לו להתקבל לחטיבה", נזכר לוי. הוא סיפר גם כי קיבל הודעת טקסט מגורמים בגדוד שסיפרו על התקרית. "כתבו לי שיש לנו פצועים והרוגים ושאני מכיר אותם והם אותי. זו הייתה בשורה עצובה מאוד". 

 

ג'ורדן התאהב בישראל ונפל בעזה

סמל מקס שטיינברג אינו החייל הבודד היחיד שנהרג במערכה בעזה. אמש הובא למנוחות סמל ראשון ג'ורדן בן סימון (22) שעלה לארץ מצרפת יחד עם בן דודו לפני שש שנים במסגרת תוכנית "נעל"ה". "הוא תכנן לגור בעתיד בישראל ולהתחיל כאן חיים חדשים". לפני שנתיים הוא התגייס כחייל בודד לצה"ל ושולב ביחידת אגוז. סמ"ר בן סימון נהרג בהיתקלות עם מחבלים ברצועה ואמש נטמן בחלקה הצבאית בבית העלמין באשקלון.

"מורעל על הצבא". ג'ורדן בן סימון ז"ל (באדיבות המשפחה ) (באדיבות המשפחה )
"מורעל על הצבא". ג'ורדן בן סימון ז"ל(באדיבות המשפחה )

דרכו האחרונה (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
דרכו האחרונה(צילום: עפר מאיר)

נטמן בארץ שכה אהב (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
נטמן בארץ שכה אהב(צילום: עפר מאיר)
 

בן סימון, שעלה לארץ בגיל 16, התגורר בפנימיית בן שמן יחד עם בן הדוד סשה דדון. בסופי שבוע נהג בן סימון לבלות אצל בני משפחתו באשקלון. ההורים פיליפ וגוזיאן וכן האחיות לורן (24) וקרן (23) נשארו להתגורר בליון שבצרפת. בעתיד הקרוב תכננו בני המשפחה לעשות עלייה לישראל בעקבות הבן שהתאהב במדינה. אחרי שעבר מכינה קדם צבאית, הוא גויס כאמור ליחידה המובחרת ובהמשך יצא לקורס מ"כים מוקדם, סיים מסלול ורק לפני שבועיים שב ליחידה ולצוות שלו. אתמול, ביום שבו נקבר, מלאו שנתיים בדיוק לתאריך גיוסו לצה"ל.

 

בן הדוד סשה סיפר: "בעקבות הרצון שלו לעלות לישראל, בני משפחה אחרים עשו עלייה ולמעשה אנחנו כאן רק בגללו. הוא היה בן אדם בוגר לגילו, הוא היה מורעל על הצבא ואהב את ישראל. ביום שישי האחרון שוחחתי איתו והוא אמר לי שהוא צריך לכבות את הטלפון ושהוא לא יהיה זמין בימים הקרובים, אבל לא סיפר למה".

 

סשה אמר עוד כי "ג'ורדן תכנן להתחיל כאן בישראל חיים חדשים, הוא היה כמו בן בית אצלנו ובסופי שבוע היינו דואגים לו להכול". נציג של קצין העיר הגיע לבית קרובי המשפחה ומסר את הבשורה הכואבת על לכתו של ג'ורדן. כמה שעות לאחר מכן התבשרו גם ההורים על מות בנם ואמש הגיעו להלוויה.  

 

משפחת כרמלי: כמות האנשים ניחמה ונתנה משמעות למותו

שלשום ליוו עשרות אלפים את החייל שון כרמלי בדרכו האחרונה. אתמול סיפר קרובו ל-ynet כי המשפחה לא תיארה שיגיעו כל כך הרבה אנשים. "הרגשות מאוד מעורבים. מצד אחד אנחנו מאוד אבלים, כואבים ומכונסים בתוך הכאב הפרטי שלנו, ומצד שני מאוד התרגשנו מההיענות ומההתלכדות של העם סביב מותו של שון. זה מאוד מנחם. לא תיארנו לעצמנו שזה יגיע למספרים האלה, לא היה לנו שמץ של מושג. רק כשהתחלנו להתקרב עם הרכב של המשפחה לבית העלמין קצין העיר עדכן אותנו שהעומסים הם בגלל ההלוויה".

 

 

אמש, בהלווייתו של שון כרמלי (צילום: AP) (צילום: AP)
אמש, בהלווייתו של שון כרמלי(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הקריאה לבוא הלווייתו (צילום מסך מתוך דף הפייסבוק של מכבי חיפה) (צילום מסך מתוך דף הפייסבוק של מכבי חיפה)
הקריאה לבוא הלווייתו(צילום מסך מתוך דף הפייסבוק של מכבי חיפה)

כרמלי מוגדר חייל בודד, אך קרובו הדגיש כי הוא התגורר אצל אחותו ברעננה ושיש לו בארץ כמה בני משפחה. "העסקים של ההורים בארה"ב והם חצי מהזמן פה וחצי מהזמן שם. הוא עלה ארצה בגיל 16 ושתי אחיותיו מתגוררות פה גם הן".

 

הוא סיפר כי ההורים לא ציפו לכמות האנשים שראו בהלוויית בנם. "הם איבדו בן וזו

 השורה התחתונה והכואבת, אבל זה ניחם אותם מאוד, ניכר שזה משהו שנתן משמעות ולו הכי קטנה למוות שלו".

 

אף שההלוויה התקיימה בחיפה, יושבת המשפחה שבעה ברעננה, שם התגורר כרמלי, בבית אחותו ובעלה. "ראינו לנכון לקיים את ההלוויה בחיפה כי ההורים ילידי חיפה, יש להם שם דירה וכשהם בארץ הם חלק מהזמן שם. מעבר לזה, סבא שלו קבור בחיפה", סיפר בן המשפחה.

 

"שון היה בחור מקסים שתמיד משך אליו חברים. ילד שלעולם לא התחצף, לא התעצבן. כשההורים שלו לא היו פה הוא היה תחת חסותה של אחותו ובעלה והוא תמיד כיבד והעריך אותם. הוא ניסה להיות האח הכי טוב שאפשר. הוא מאוד אהב את הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים