שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

חיילים נעצרו בעקבות הדלפות הווטסאפ

מצ"ח חוקרת את הדלפת שמות ההרוגים והפצת השמות בווטסאפ. החשודים: חיילים מהרבנות, מאכ"א ומחיל הרפואה. הסיפור מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

צה"ל נלחם במפיצי השמועות בווטסאפ: שלושה חיילים נעצרו לחקירה בחשד שהשיגו מידע על שמות חיילים שנהרגו מתוקף תפקידם הצבאי והפיצו אותו. כך עולה ממידע שהגיע ל"ידיעות אחרונות". המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מנהלת חקירה נגד מפיצי השמועות, שכללו בין היתר מידע על חיילים הרוגים שהגיעו למשפחות השכולות ואף למשפחות שיקיריהן כלל לא נפגעו

 

 

בשלב הסמוי של החקירה נעזרו במצ"ח באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, וכך נחקרו אתמול (יום ג') חייל מחמ"ל הנפגעים באגף כוח האדם, חייל מהרבנות הצבאית וחייל מחיל הרפואה. החקירה העלתה כי גם אזרח מעורב בהפצת החומרים ושמות הנפגעים. במצ"ח נחקר גם החשוד המרכזי בהפצת התמונות של בניית ארונות הקבורה ברבנות הצבאית.

 

בצה"ל יבקשו להעמיד את החשודים לדין פלילי על מסירת מידע צבאי ללא היתר, ואם זה לא יאושר הם יועמדו לדין משמעתי. ההערכות הן שהחקירה צפויה להסתעף מרגע שהפכה אמש לגלויה, וחיילים נוספים צפויים להיחקר.

 

מצ"ח פתחו בחקירת השתלשלות ההודעות לאחר שרשימות של "הרוגי המבצע" נפוצו בהודעות שרשרת והגיעו אל מאות אלפי ישראלים, כולל קרובי המשפחות של ההרוגים. כך למדו חלק מהקרובים על מות יקיריהם דרך הווטסאפ. למרבה הזוועה, להודעות נוספו גם שמות של חיילים שכלל לא נפגעו, ולפחות שלוש משפחות עברו גיהינום כששמות בניהן הופיעו לשווא ברשימות השחורות.

 

הודעות שקריות נוספות הופצו אתמול ושלשום: אחת התחזתה להודעה מהטלוויזיה הפלסטינית, לפיה צה"ל חיסל את בנו של איסמעיל הנייה ובתגובה חמאס יגיב במתקפה חסרת תקדים. אחרת קבעה כי נמנע פיגוע תופת ענק בטיילת בבת ים. לאחת ההודעות שהופצו צורפה תמונה

של נגמ"ש חרוך שבו, לפי הנטען, נהרגו חיילים. להודעה נוספת צורפה תמונה של ארונות קבורה כדי לרמוז על המאורעות בלילה.

 

בהודעה אחרת נכתב שמו של קצין בחטיבת גולני וכי נהרג, אולם למעשה הוא אושפז במצב קשה בבית החולים. "בניגוד להודעות הוא לא נהרג אלא סובל מפגיעת ראש", כתב חבר המשפחה לתושבי היישוב שבו מתגורר הלוחם. "מצבו משתפר. אנו מבקשים להתפלל עליו ולא להרוג אותו".

 

אם שקיבלה הודעת שווא על מות בנה שיתפה אתמול את התחושות הקשות ושלחה מסר חריף למפיצי השמועות: "זאת הייתה טראומה, העולם שלנו נחרב. איך מישהו יכול לעשות דבר כזה? כמה רוע צריך? הבשורה הכי קשה שמישהו יכול לקבל חייבת להימסר רק על ידי מישהו שהוכשר לכך".

 

הכתבה המלאה מתפרסמת היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים