שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

שני קציני שריון נהרגו אמש בעזה

דובר צה"ל פרסם הבוקר ששני קצינים נהרגו אמש ברצועת עזה - סרן דמיטרי לויטס מירושלים, מפקד פלוגה, וסגן נתן כהן ממודיעין, מפקד מחלקה. מתחילת המערכה הקרקעית נהרגו 29 קציני וחיילי צה"ל

שני קציני שריון נהרגו אמש (יום ג') ברצועת עזה - כך פרסם הבוקר דובר צה"ל. השניים הם סרן דמיטרי לויטס, מפקד פלוגה בן 26 מירושלים שנורה למוות מאש צלפים, וסגן נתן כהן, מפקד מחלקה. מתחילת הלחימה ועד כה נהרגו 29 קציני וחיילי צה"ל. ביממה האחרונה נפצעו שלושה חיילי צה"ל באורח קשה, תשעה חיילים נפצעו באורח בינוני ושמונה חיילים נפצעו באורח קל.

 

דמיטרי לויטס התגורר בשנים האחרונות בגשור. אמו מתגוררת בירושלים ואביו גר בצפון הארץ. "הוא אדם מלאך, הוא היה חברותי ונטול אגו", סיפר חברו חגי מיכאלי. הוא אמר כי דמיטרי היה חייל וקצין מוערך שהצליח בכל אשר אליו פנה.

 

"לפני כמה חודשים הוא סיים קורס מ"פ. הוא בנה על קריירה צבאית והם בנו עליו. לאחרונה הוא גר בגשור, אבל לפני זה הוא גר עם חברתו במרום גולן, אז הוא גם הפך להיות אחד מהחבר'ה. הוא נטמע כאן והרגשנו שהוא אחד מאתנו. הוא היה שוער שלנו בליגה מקומית. המשחקים היו בימי חמישי ושבת, והוא היה מגיע מהצבא ולא מפספס אף משחק. עשינו יחד טיולים בגולן, היינו יושבים אצלי בדירה - תמיד היה כיף גדול להיות בחברתו. הוא היה אדם שאהב את המדינה, פשוט מלח הארץ".

הלווייתו של דני בייניסיאן בנתיבות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הלווייתו של דני בייניסיאן בנתיבות(צילום: הרצל יוסף)

אתמול הובאו למנוחות 13 מלוחמי צה"ל שנפלו במערכה הקרקעית במבצע "צוק איתן". אחד מהם היה סמל ראשון טל יפרח, לוחם ביחידת אגוז בן 21, שנקבר בבית העלמין בראשון לציון. "מה יהיה איתי עכשיו? אתה האור שלי. איבדתי את האור בחיים", ספדה לו אמו אביבה. נועם בר, חברתו בארבע השנים האחרונות, ספדה: "קשה לי לדבר עליך בלשון עבר. אתה האור שלי. מלאך שלי".

 

סמל ראשון אביתר תורג'מן (20), לוחם בחטיבת הצנחנים מבית שאן, הובא למנוחות בהר הרצל שבירושלים. אחיו אביה ספד לו: "אביתר אחי האהוב. אני לא מאמין שאני עומד מעל קברך. איך אפשר להיפרד ממלאך כמוך, ילד שאהוב על כולם". אחיו ינון: "תמיד כיניתי אותך 'צעיר' והכאב הוא שלנצח תישאר צעיר".

 

בבית העלמין בנתיבות נטמן דני בייניסיאן, ששירת ביחידת הגששים ונהרג בקרב בעזה. "אמרתי לו די עם עזה", אמר גיסו. "ואתה אמרת אל תדאג אבקש אישור מהרופאים כשאחזור. אני מנסה לעצור את הדמעות אבל לא נשאר לי מקום בעיניים. אתה גיבור. איזו עוצמה הייתה לך ומסירות נפש. 21 שנים היית בצבא. אשתך בחודש תשיעי. איך נדבר עליך בלשון עבר? היית כמו אח בשבילי".

 

סגן אלוף דולב קידר , מפקד גדוד גפן בבית הספר לקצינים בה"ד 1 שנהרג בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה, נטמן בבית העלמין במודיעין. אביו של דולב, אלי, קרא קדיש על בנו תוך שהוא ממרר בבכי. בהמשך נשאה רעייתו מיכל הספד: "בובי שלי, מצחיק שלי, אהבת חיי והאבא המושלם. איך אכתוב לך הספד כשאתה זה שתמיד עוזר לי למצוא את המילים הנכונות. בכל הספד והלוויה כולם פנו אליך כדי שתכתוב את המילים".

 

סמל בן וענונו, לוחם גולני בן 19 שנהרג בקרב בסג'עייה, הובא למנוחות בבית העלמין באשדוד. שישה לוחמים של חטיבת גולני נשאו את ארונו של בן. אביו אילן ספד לו: "בורא עולם תשמור עליו. אין דברים כאלה", קרא האב בבכי. "אהבת כשקראתי לך בן יצחק. אני יודע שהייתי קשה איתך, אבל בסוף אמרת לי: אבא, הכול בזכות העקשנות שלך. תמיד היית שואל את אימא שלך מה אני חושב עליך ועכשיו אני רוצה לומר לך שהייתי מטורף עליך וגאה בך יותר מעל המצופה".

אילן וענונו, אביו של בן, לצד קברו (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אילן וענונו, אביו של בן, לצד קברו(צילום: אבי רוקח)
 

 

החייל הבודד סמל ראשון ג'ורדן בן סימון, לוחם ביחידת אגוז בן 22 מאשקלון, נטמן בבית העלמין בעיר וכ-6,000 אזרחים הגיעו ללוותו בדרכו האחרונה, רובם לא הכירו אותו. הוריו של בן סימון הגיעו הבוקר מצרפת יחד עם שתי אחיותיו כדי להשתתף בהלוויה. גם הדודים שלו, סבו וסבתו שחיים בישראל הגיעו והופתעו מכמות האנשים ומהחום שהרעיפו עליהם.

 

רב-סמל ראשון אוהד שמש, בן 27 מבית אלעזרי, נטמן בבית העלמין במזכרת בתיה. הוא נישא לבת זוגו הדר רק לפני חמישה חודשים, והותיר אחריו הורים ושני אחים. חבר ילדות של שמש מבית הספר היסודי סיפר כי תמיד הוא היה בחור מוצלח. "הוא התגייס לגבעתי ועשה שם שירות קרבי מלא. לאחר שהשתחרר הוא עסק גם בפיתוח מנהיגות צעירה. הוא פשוט הצטיין בהכול והיה גם מצטיין נשיא. לאחר האסון בהאיטי הוא לקח חלק במשלחת שם".

קברו של אוהד שמש ז"ל (צילום: ידיעות רחובות) (צילום: ידיעות רחובות)
קברו של אוהד שמש ז"ל(צילום: ידיעות רחובות)
 

 

סמל ראשון שחר תעשה, בן 20 מפרדסיה, הובא למנוחות לצד מאות שליוו אותו בדרכו האחרונה בבית העלמין ביישובו. תעשה, שהותיר אחריו הורים ושני אחים, נהרג בתקרית הנגמ"ש באזור סג'עייה. כאשר הורד הארון לקבר הטרי זעקה אמו היידי: "לא, זה לא אתה. זה לא שחר שלי".

 

ביישוב ניר עציון הובא למנוחות רס"ל עודד בן סירא, בן 22 שלחם בחטיבת הנח"ל ונהרג בהיתקלות ברצועת עזה. בן סירא היה בחופשת שחרור בעת ששב ליחידתו להשתתף במבצע ונהרג למעשה כאיש מילואים. חברתו, פועה לסרי, הספידה בגרון חנוק: "עודד כמה תהיות, חלומות ופחדים חלקנו, מנסים למצוא לזה היגיון, וכשלא מוצאים נעזרים בהומור ובשירים וסתם בנוכחות יחד. איך ממשיכים בכלל ולמה? כל זיכרון שלך

מאיר ואתה איתי מאוד".

 

סמל ראשון אורן נח, לוחם גולני בן 22 שנהרג גם כן בפיצוץ הנגמ"ש בסג'עייה, הובא למנוחות בבית העלמין ביישוב הושעיה בעמק יזרעאל. ארונו הוצב בבית הכנסת ביישוב ומשם יצא מסע ההלוויה לבית העלמין הקטן, שהיה צר מלהכיל את מאות המלווים שהגיעו. האב השכול סיפר על שיחת הטלפון האחרונה שבה בכו השניים מרוב האהבה והגעגועים. "חיזקתי אותך ובירכתי אותך בברכת הבנים. השיחה הייתה קצרה כי רציתי שתספיק להתקשר גם לאימא ולאחים שלך. האם כבר הרגשת שזו שיחת הפרידה שלנו?".

 

עוד הובאו למנוחות אתמול: סמל נדב גולדמכר, בן 23 מבאר שבע, שנטמן בבית העלמין החדש בבאר שבע; רב טוראי שון מונדשיין, בן 19 מתל אביב הובא למנוחות בבית העלמין נחלת יצחק; סגן משנה יובל הימן, בן 21 מאפרת, הובא למנוחות בהר הרצל.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרן דמיטרי לויטס
סגן נתן כהן
מומלצים