שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

נקבע מותו של החייל הנעדר אורון שאול

ראש אכ"א והרב הצבאי הראשי הגיעו לביתו של סמל ראשון אורון שאול מפוריה לעדכן את משפחתו. הובהר למשפחה כי מבחינה הלכתית, סמל-ראשון אורון שאול מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע

צה"ל קובע כי סמל ראשון אורון שאול, לוחם גולני בן 21 מפוריה, נהרג בתקרית "נגמ"ש המוות" בסג'עייה. אחר הצהריים (יום ו') הגיעו לבית משפחתו ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ ומפקד עצבת הבשן, תת-אלוף אופק בוכריס, ומסרו למשפחה את הבשורה המרה.  

 

שאול היה מעורב בהיתקלות של לוחמי גולני במחבלים בסג'עייה בלילה שבין שבת לראשון. בנגמ"ש שנפגע היו שבעה חיילים, וששת האחרים כבר זוהו והובאו למנוחות.

 

אורון שאול לצד הרמטכ"ל בני גנץ ()
אורון שאול לצד הרמטכ"ל בני גנץ

הרב הצבאי הראשי וראש אכ"א הגיעו לבית משפחת אורון שאול  (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
הרב הצבאי הראשי וראש אכ"א הגיעו לבית משפחת אורון שאול (צילום: גיל נחושתן)

אופיר ובית גלים שער, הורי הנער שנרצח, בבית המשפחה השבוע (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
אופיר ובית גלים שער, הורי הנער שנרצח, בבית המשפחה השבוע(צילום: גיל נחושתן)
 


בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "בשעה 14:40 קבע הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, שעמד בראש בית-דין מיוחד שהוקם לצורך זה, את מותו של חייל צה"ל סמל-ראשון אורון שאול, לוחם בחטיבת גולני, שנפל בקרב ברצועת עזה ב-20 ביולי. בטרם התקבלה ההחלטה, נשקלו השיקולים ההלכתיים, הרפואיים ושיקולים רלוונטים נוספים. עוד הובהר למשפחה כי מבחינה הלכתית, סמל-ראשון אורון שאול מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. צה"ל ימשיך לשמור על קשר רציף עם המשפחה ולתמוך בה ככל שיידרש. יהי זכרו ברוך" - לשון הודעת צה"ל.

 

במשך שעה ארוכה הסבירו הקצינים הבכירים לבני המשפחה כיצד הגיעו למסקנה שבנם נהרג, הן על סמך הממצאים שהיו או לא היו בשטח התקרית והן על סמך קביעות הלכתיות. בני המשפחה פרצו בבכי והסתגרו בביתם. קרובים וחברים הגיעו לנחם אותם.

 

"הצבא הדגיש כי לא נותר ספק"

זמן קצר לאחר שקיבלו בני משפחת שאול את ההודעה כי בנם הוכרז כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע, יצא מהבית ראש אכ"א לשעבר, חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה), שליווה את המשפחה במהלך השבוע האחרון וביקר אותה מספר פעמים. הוא אמר כי הודעת צה"ל לא הותירה ספק בדבר מותו של בנם.

 

"המשפחה קיבלה כעת את הבשורה, אולי את הקשה ביותר שיכולה להיות", אמר ח"כ שטרן, "אמרו לה שהיקר מכל - בנם, מצטיין הנשיא, נהרג ואין לוויה, ואין קבר, מקום ללכת אליו". שטרן הוסיף, כי גם הפעם הזו "המשפחה מתייצבת באמון מלא אחר מערכת הביטחון וצה"ל, והיא מאמינה כי עשו הכל כדי שלמשפחה יהיה מקום ללכת אליו". ח"כ שטרן סיפר, כי בעת כהונתו כראש אכ"א היו מקרים שהשאירו ספק, "אך כאן הדגישו בהודעת הצבא כי לא נותר ספק, לא של אחוז אחד ולא של שניים".

 

יוסי ורדי, ראש המועצה האזורית עמק הירדן שהיישוב פורייה עלית נמצא בתחומו, אמר כי בני המשפחה ניצבים בפני מצב חדש, הודעה רשמית של צה"ל למשפחה כי אורון הוא חלל צה"ל. לדבריו, המשפחה "קיבלה את הדברים מתוך אמונה שהדברים שנמסרו להם הם הדברים ואין מעבר לכך".

 

ראש המועצה הוסיף: "ברור שמצב בו לא ניתן להביא את הבן לקבורה הוא מצב קשה מאוד, סערת רגשות גדולה מטלטלת את המשפחה. התקווה הסתיימה, דף חדש נפתח במשפחה, והם ייאלצו להתמודד עם העובדה שבנם - אורון שאול - הוא חלל צה"ל".

 

בת דודתו של אורון, רחלי גזית, שבמהלך השבוע מסרה את הודעות המשפחה לתקשורת, אמרה היום כי "בני המשפחה מתכנסים ומעכלים את הבשורה המרה ומבקשים כעת לאפשר להם להתאבל בפרטיות".

 

ביום ראשון בצהריים נמסר לבני המשפחה כי שאול "כמעט בוודאות נהרג", אך בשני בערב הגיע לביתם האלופה ברביבאי ומסרה כי לא ידוע מה עלה בגורלו. בשלב זה הודיעו בני המשפחה כי "כל עוד לא יוכח אחרת, בנם איננו חלל". בצבא הכחישו בימים האחרונים את טענות חמאס כי החייל נמצא בידיהם.

 

בימים האחרונים ביקרו בבית המשפחה הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, הוריו של הנער שנרצח גיל-עד שער, אופיר ובת גלים, וכן יעקב אביטן, אביו של עדי אביטן שנחטף בלבנון ב-2000 ושגופתו הוחזרה לישראל יותר משלוש שנים לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים