שתף קטע נבחר

פשוט תסתמו

הם מספרים לנו שהעם בהמי, העם צמא דם ומעריץ חיילים. לפעמים מוטב לסתום או לסייע לקשישים חסרי מקלט בעוטף עזה. רק די לבכיינות

די, נמאס. מיום שהתחילה המערכה בעזה לא זכינו ולו להפוגה הומניטרית אחת מהיללנות הבלתי פוסקת על "סתימת פיות". אין מקום להחמיא חלילה למופע הקורבנות המתפנקת הזו ולכנותו בטעות "מחאת שמאל". אין דבר רחוק יותר בין השמאל הציוני היוצר, היוזם והשאפתני שהקים את המדינה לבין הטקסט הצדקני והטהרני שהשמיע כאן רק בסוף השבוע אתגר קרת בעקבות הפגנת "הנגד מה שלא יהיה הפעם" בכיכר רבין.

 

כי כשאין משהו חכם ומועיל להגיד, משגרים לעברנו עוד מטח של תוכחה לאומית על "סתימת פיות". אין ספק שצריך להוקיע את הוולגריות ברשת. לדאבון לב אמירות גזעניות מכל הסוגים, ניבולי פה ושאר רעות חולות הן תופעה חוצת ימין ושמאל. זה חלק מהשתלטות הפרחיאדה על המרחב. פרחיאדה, למי שלא התעדכן לאחרונה, יש גם בין בעלי תואר אקדמי מתקדם ודירה מעוצבת.

 

העניין הוא שעד כה לא שמענו מהממורמרים שמציפים את התקשורת באינסוף טקסטים על שסותמים את פיהם ולו רעיון מקורי אחד שהוא גם חדשני, גם מבריק וגם פורץ דרך לסיום המצב הסבוך בעזה. אולי במקום ליילל, להתבכיין ולמחזר ססמאות בפעם האלף, פשוט תציגו מתווה שיהיה גם הגיוני, גם שקול וגם אחראי? כזה שישכנע את העם? זה הרי עבד לא מזמן במחאה החברתית למורת רוחה של הממשלה. מי למען השם עוצר בעדכם? קדימה, סחפו אחריכם את העם.

 

רק שבינתיים, חוץ מהטפות מוסר אין באמת מה למכור להמונים שספונים במקלט. חלק גדול מהמנטרות שפמפמו לנו עד לא מזמן יורטו והתנפצו לאלפי רסיסים שמילאו זה מכבר את הארץ. יש מי ששאל היכן טעה ועדכן בהתאם את תפישותיו, ויש מי שממשיך להתעקש שהרצפה עקומה. מכאן המסקנה המתבקשת היא שצריך לחנך את העם מחדש.

 

הם מספרים לנו שהעם בהמי, העם צמא דם ומעריץ חיילים (שלא לומר בשר תותחים) במקום להתייפח על סבלם של הפלסטינים בעזה. במילים פשוטות, העם הוא לא פחות מבושה וכלימה. וזה לא נגמר כאן. שוב מציינים בפנינו כי בצל גל הלאומנות הגואה מתקיים אך בקושי מגדלור אנושי נרדף ונכחד שכולו נאורות, שהיא, איך לא, דור שני לשואה. בניגוד כמובן לבבונים המתלהמים שירדו לא מכבר מהעץ במרוקו או בעיראק.

 

הטון כרגיל מתנשא, מתרברב ומלא פאתוס דה-לה-שמאטע. כמה דם עוד יישפך "עד שתבינו"? רגשות הנקם הכה אנושיות בחמאס שמאמלל את אזרחי ישראל כבר 14 שנה מתויגות כפורקן של חייתיות פאשיסטית. אך לצד זה בא האישור מטעם מועצת חכמי המוסר כי "חמאס הוא אכן ארגון טרור".

 

אין בגידה גדולה מזו בערכי השמאל. במקום הומאניות, סולדריות וערבות הדדית, יש כאן רשעות, ערלות לב וזיוף של דאגה לחלש. לפיכך, הטענות בשמאל על סתימת פיות הן מופרכת מיסודן ככל שהן באות דווקא ממי שמוציאים בעקביות את דיבתו של השמאל רעה.

 

אולי בעצם סתימת פיות היא לא דבר נורא כל כך. כשאין משהו מועיל ומעניין לחדש, מוטב לסתום או לסייע לקשישים חסרי מקלט בעוטף עזה. רק מספיק עם הבכיינות. גם ככה קשה עכשיו וזה בטח לא עושה רושם על אף אחד.

 

זיו תדהר, אדריכל וקריין רדיו

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת השמאל בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
זיו תדהר
מומלצים