שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ישראל לא משיגה את "הג'עברי של צוק איתן". למה לא מחסלים בכירי חמאס?

"עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן" כללו פגיעה בצמרת הצבאית והמדינית של הארגון. "זה יותר חשוב מספירת ההרוגים", אמר אז יעלון. אבל 23 יום מתחילת הלחימה בעזה אף אחד מסמלי חמאס לא נהרג, והמפקדים ממשיכים לנהל את המערכה מהבונקרים - עם טלפונים נייחים ופתקים. למה ואיך זה קורה?

במבצע "עמוד ענן" חוסל רמטכ"ל חמאס כבר במהלך הפתיחה, מתחילת מבצע "צוק איתן" חלפו כבר 23 יום - וכמעט כל בכירי ארגוני הטרור בעזה לא נפגעו. מאחורי אמירתו של שר האוצר יאיר לפיד אתמול (יום ג') באולפן ynet, ולפיה ברגע שראשי חמאס ייצאו מהמסתור ישראל תחסל אותם, מסתתרים לא מעט מאמצים קדחתניים של קהילת המודיעין, שעד כה לא הביאו לפירות משמעותיים שיכולים לפגוע ולהרתיע.

מחמוד א-זהאר, מוחמד דף ואיסמעיל הנייה. יכולים לחייך בבונקרים (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
מחמוד א-זהאר, מוחמד דף ואיסמעיל הנייה. יכולים לחייך בבונקרים(צילום: רויטרס, AFP)

 

צה"ל ושב"כ חיסלו בינתיים מפקדים בדרגי שטח של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, כמפקדי גדודים ומפקדי פלוגות, אך מרבית בכירי הזרוע הצבאית של חמאס מצליחים להסתתר בבונקרים, חלקם מתחת לבתי חולים ומסגדים. גם האישים בשורה הראשונה, השנייה, או השלישית של ההנהגה המדינית לא נפגעו. זאת, בניגוד למבצע עמוד ענן שהחל בחיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי ונמשך בחיסולם של מפקדים בכירים בזרוע הצבאית, בהם מפקדי חטיבות מרחביות של חמאס. גם ב"עופרת יצוקה" נהרגו בפיצוצים בכירים מאוד בעזה, כמו ניזאר ריאן ושר הפנים סעיד סיאם

נתניהו ויעלון. ראשי חמאס לא נפגעו (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
נתניהו ויעלון. ראשי חמאס לא נפגעו(צילום: דנה קופל)
 

ביתו ההרוס של איסמעיל הנייה, אתמול בבוקר. הוא עצמו במקום מבטחים ()
ביתו ההרוס של איסמעיל הנייה, אתמול בבוקר. הוא עצמו במקום מבטחים

ההבדל העיקרי הוא ששני המבצעים הקודמים פרצו במכת פתיחה מפתיעה של ישראל שהשיג את מטרתו - לפגוע בצורה קשה בתוך זמן קצר מאוד ביעדים אסטרטגיים של חמאס כדי לעורר הלם וערפל קרב. מבצע צוק איתן היה צפוי יחסית, ולכן ההנהגה המדינית והצבאית של חמאס כבר ירדה למחתרת לפחות שתי יממות לפני פתיחתו הרשמית. "הסיכולים הממוקדים - אנשים חשובים שנפגעו לחמאס - יותר חשובים מספירת מספרי הרוגים", אמר אז משה(בוגי) יעלון, השר לעניינים אסטרטגיים.

 

כיום, גם אם בישראל יודעים היכן נמצאת ההנהגה הבכירה, אין יכולת לתקוף אותה מהאוויר בלי לגרום להרג מספר רב של אזרחים. חמאס בנה לעצמו בונקרים מבוצרים היטב, ככל הנראה כאלה שגם חפורים עמוק מאוד ומבוטנים. נראה כי בחמאס גם הכינו מערכות תקשורת שאינן מאפשרות האזנה שדרכן מתבצעת השליטה במה שקורה מעל הקרקע.

 

מעבר לכך, המצוד האווירי לא הניב עד כה חיסולי בכירים בעיקר בשל המידור חסר התקדים בקרב חמאס והשדרוג המשמעותי בנוהלי ביטחון המידע של הארגון.

 

בניגוד לעבר, מפקדים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס נוהגים שלא לצאת מהבונקרים התת-קרקעיים שמהם הם מנהלים את הלחימה בחמ"לים שהוכנו מראש. כך למשל פורסמה אמש קלטת נדירה של ראש הזרוע הצבאית, מוחמד דף, כנראה היעד הכי מבוקש של צה"ל, שממקום מחבואו אמר שהאש תיפסק רק עם הסרת המצור.

 

בנוסף, על אף הריסה של מאות בתי מפקדים זוטרים בחמאס ששימשו כחמ"לים וכמרכזי פיקוד ושליטה, הארגון ממשיך לשמור על רמה טובה של ניהול הלחימה, בין היתר על ידי שימוש בשליחים שמעבירים פתקים עם הוראות לחימה לחוליות בשטח, שיורות רקטות לעבר ישראל ונלחמות בחיילי צה"ל על הקרקע.

חיסול אחמד ג'עברי, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס, ב-2012 ()
חיסול אחמד ג'עברי, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס, ב-2012

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, הבוקר: 

בנוסף, למבצע הנוכחי הכינו בכירי הזרוע הצבאית של החמאס תוכניות לחימה סדורות מראש לשש החטיבות המרחביות של חמאס ברחבי הרצועה, מה שמייתר כמעט לחלוטין את הצורך בהורדת פקודות לחימה, מהלך שעשוי לחשוף בפני ישראל את מיקומם של בכירי הזרוע

הצבאית. התקשורת שכן מתבצעת בין בכירי הארגון נעשית באמצעות קווי תקשורת נייחים, בדומה לטלפונים האדומים שבצה"ל, ולא על ידי טלפונים ניידים שניתן להאזין להם ביתר קלות.

 

בסוף השבוע האחרון, כוח של יחידת מגלן, שפשט על מבנה שבו שהתה חוליית מחבלים במרכז הרצועה, ראה בתוך הבית אפודים, כלי נשק וטלפונים סלולריים זרוקים, שהמחבלים הותירו אחריהם לפני שנסו מהמקום. דבר זה יכול לחזק את ההערכה כי חמאס מקפיד היטב במבצע זה על ביטחון המידע עד אחרון פעיליו, ולא רק בדרגים הבכירים.

 

והבכירים ממשיכים להסתתר. ממחמוד א-זהאר ועד איסמעיל הניה כולם נמצאים נכון לעכשיו במקום בטוח. האגדה אומרת כי המפקדה ממוקמת מתחת לבית החולים שיפא בעיר עזה. זה היה נכון ככל הנראה בעופרת יצוקה, אך לא בטוח שגם היום. קצין בצה"ל שמפקד על חלק מהתקיפות ציין כי במרחבי שיגור שמותקפים נמצאים לעתים לפי ההערכה פעילי טרור בכירים. אבל בינתיים, כבר יותר משלושה שבועות שחרף התקיפות הללו - הם נותרו מחופרים מתחת לאדמה ולא נפגעים.

 

אפי איתם הבוקר באולפן ynet: אנחנו צריכים להכריז על איזור עזה רבתי כמוקטעה של הנהגת החמאס, מי שייצא יחוסל.  

הפלסטינים: 15 הרוגים בבית ספר של אונר"א

הלילה והבוקר תקיפות צה"ל ברצועה. גורמי רפואה רשמיים בעזה דיווחו שלפחות 15 בני אדם נהרגו ו-40 נפצעו מפגיעת פגזי טנק בבית הספר של האו"ם במחנה הפליטים ג'בליה, שבו שהו מאות פלסטינים שנמלטו מבתיהם. דובר אונר"א עדנאן אבו חסנה אמר שהירי פגע בבית הספר אבו חוסיין ב-4:30 לפנות בוקר. בינתיים, בשעות הבוקר מנהל צה"ל שוב קרב באזור שכונת סג'עייה בפאתי העיר עזה.

 

כתב סוכנות הידיעות AP שהגיע לבית הספר בג'בלייה דיווח על מה שנראה כפגזי טנקים בשירותים ובשתי כיתות. דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet שהטענות נבדקות אך הזכיר שחמאס משתמש במוקדים אזרחיים מסוג זה לירות מהם על כוחות צה"ל ולשגר רקטות.

בתוך כך, מסרה אונר"א כי מצאה מצבור נוסף של רקטות מוחבאות באחד מבתי הספר שלה. לדברי הסוכנות, בית הספר היה סגור למשך חופשת הקיץ ולא שימש כמקלט.

 

לאחר לילה שקט יחסית חודש הירי מהרצועה לעבר ישראל, ובסביבות 7:00 התפוצצו רקטות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. כשעה וחצי לאחר מכן שוב נשמעו אזעקות באשכול, ועוד רקטה התפוצצה בשטחים פתוחים.

 

במקביל נורה טיל נ"ט לעבר D9 של צה"ל שפעל בדרום הרצועה. שני חיילים נפצעו קל. כאמור, מאז הבוקר מתנהלים חילופי אש בשכונת סג'עייה בין מחבלים לכוחות צה"ל שיורים אש מקלעים ותותחים לצד ליווי של מסוקי קרב. על פי צה"ל, הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות יעדים ברחבי רצועת עזה, בעיקר במרכזה ובצפונה. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס בשעה 14:00 ולדון בהמשך המבצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש ממשלת חמאס לשעבר, איסמעיל הנייה
צילום: רויטרס
מומלצים