שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ג'יהאדיסטים נגד מנהיגי ערב: "אנחנו לא שוכחים את אחינו בעזה"

מבצע "צוק איתן" הנציח את המחלוקת הקשה בעולם הערבי בסוגיית הסיוע לפלסטינים ברצועה. בכיר בארגון קיצוני שפועל במצרים מתח ביקורת על מדינות ערב שמתעלמות מהנעשה בעזה: "אללה חשף את נוטשי האיסלאם"

מלחמות הערבים: הארגון הסלפי הקיצוני "אנסאר בית אל-מקדס" פרסם סרטון לא שגרתי מדרשת עיד אל-פיטר שנשא אחד מבכירי הארגון. האיש, אבו אוסמה אל-מסרי, ניצל את נאומו כדי למתוח ביקורת חריפה על מצרים ועל מדינות ערב נוספות שלא מסייעות לפלסטינים ברצועה. "אנחנו לא שוכחים את אחינו בעזה", אמר איש הארגון שפועל נגד צבא מצרים ומנסה לאתגר גם את ישראל בחצי האי סיני. אל-מסרי תקף את מנהיגי מדינות ערב שמסתפקים רק בגינויים ואמר: "הרודנים מונעים מאיתנו להתאחד עמם והרודנים מונעים מהם להתאחד איתנו". הוא גם ביקש מאללה "לסייע לעזה ולשמור עליה".

 

בדרשה הביע אל-מסרי את שמחת אנשיו לנוכח "כפירתנו ברודן (ככל הנראה הכוונה לנשיא מצרים א-סיסי. ר"ק) במעשים ודיבורים, ומכך שאללה חשף את נוטשי האיסלאם, את הכופרים ואת אלה שסטו מדרכם של המאמינים".

 

 

ברקע מבצע "צוק איתן" המתמשך נשא אל-מסרי את נאומו בפני עשרות מאנשי הארגון, ומסביב ניתן לראות כמה כלי רכב מצוידים במקלעים – ככל הנראה כדי למנוע תקיפה אפשרית. המנהיג הסלפי קרא לכל הנרדפים על ידי שלטונות מצרים להיות סבלניים כדי להניף את דגל האיסלאם וכדי ליישם את הלכות אללה. הוא גם השווה את הרדיפה נגד אנשי ארגונו לרדיפת הנביאים באיסלאם.

 

במקביל לקרבות בעזה נמשכת הלחימה בחצי האי סיני בין אנשי הארגון הקיצוני לבין צבא מצרים, שפועל להשמיד מנהרות בציר פילדלפי ולפגוע בחמושים קיצוניים. הארגון קיבל בימים האחרונים אחריות להרג שני אנשי ביטחון, שלדבריו היו אחראים על אבטחת הגבול בין מצרים לישראל.

 

במהלך המבצע של צה"ל ברצועה נעשו בסיני כמה ניסיונות שיגור של רקטות לעבר ישראל, שחלקן סוכלו על ידי הצבא המצרי. בשבוע שעבר טען הארגון הקיצוני כי מל"ט ישראלי חיסל שלושה מאנשיו, שככל הנראה היו מעורבים בניסיון לירי רקטי. צבא מצרים מיהר להכחיש את הודעת הארגון וטען כי אף כלי טיס לא נכנס למרחב האווירי של ארץ הנילוס.

 

השדרן והכתב התעמתו בשידור חי 

בתוך כך, הטלוויזיה המצרית עוקבת מקרוב אחר המתרחש ברצועת עזה, ובאופן בולט ניתן לראות את הביקורת על ארגון חמאס השנוא על שלטונו של א-סיסי. אל-ג'זירה הקטארית מנצלת את המתרחש במצרים ואתמול הציגה תיאוריה שהעלתה הטלוויזיה המצרית ולפיה כמו שיש להעמיד לדין את ישראל בגין פשעיה ברצועה, גם את מנהיגי חמאס יש להעמיד לדין.

 

הוויכוח בנוגע ל"אשמים במצב" הביא אתמול לעימות ישיר בטלוויזיה המצרית. בזמן שכל כלי התקשורת הערביים עסקו במותם של 17 פלסטינים בהפצצה בשוק של סג'עייה, העלה השדרן מאג'ד שובלאק את לשיחת טלפון את כתב התחנה ברצועה.

 

הכתב דיווח כי "ישראל תוקפת כמו משוגעת", והשדרן באולפן בקהיר ניסה להסיט את הנושא

ושאל בעוקצנות: "האם כל הפלגים הפלסטיניים הסכימו להפוגה למשך ארבע שעות שהציעה ישראל, או שחלק לא הסכימו?". הכתב בעזה הגיב בזעם: "זוהי רגיעה מצד אחד, ישראל אמרה שהיא תפסיק את הירי באזורים שאין בהם לחימה. זו זריית חול בעיניים, אני עכשיו מדבר והמקצועיות שלי לא מעניינת אותי. זהו שקר והונאה, מה שמתרחש זה פשעי מלחמה, תודה".

 

הכתב העצבני ניתק את הטלפון בשידור חי, והשדרן המצרי ניסה לייפות את המצב וסיפר לצופים כי ככל הנראה השיחה התנתקה. בעיתון המצרי "א-שורוק" ציינו בפרשנות לתקרית כי השדרן באולפן דיבר בציניות על הפלגים הפלסטיניים ושהכתב בסך הכול הביע מורת רוח וסיים את השיחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדרשה מבית אנסאר בית אל-מקדס
צילום: רויטרס
לא כל מדינות ערב מתעניינות בנעשה בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים