שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אלפים למען ישראל בפריז. דיווח: "המחתרת היהודית תוצא מחוץ לחוק"

הפגנת הענק הראשונה בעד ישראל בצרפת נערכה כשברקע דיווחים על כוונת הממשלה לאסור את פעילות "הליגה להגנה יהודית", ארגון מחתרתי קיצוני שפועל לטענתו נגד האנטישמיות, אבל הואשם בפעולות נקם אלימות ובגזענות

אלפי בני אדם התכנסו הערב (יום ה') ליד שגרירות ישראל בפריז וקיימו את הפגנת הענק הראשונה בעד ישראל בצרפת מאז תחילת מבצע "צוק איתן" בעזה. מאות שוטרים אבטחו אותם.

 

המשתתפים בהפגנה בפריז הניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "עזה שבויה בידי חמאס" ו"אנחנו מפגינים למען השלום". לפי המשטרה, כ-4,500 איש השתתפו בהפגנה. המארגנים טוענים שהמספר הנכון הוא כ-6,000. המפגינים שרו בין השאר את המנון צרפת. ממש באותה שעה הפגינו עשרות פעילים פרו-פלסטינים בצפון פריז, וקראו להפסיק את שיתוף הפעולה עם ישראל, שאותה כינו "מדינת טרור".

 

מפגינים בעד ישראל בפריז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים בעד ישראל בפריז(צילום: רויטרס)

ההפגנה נערכה על רקע ידיעות דרמטיות שהגיעו במהלך היום, ונוגעות במידה רבה לתחושת הביטחון של הקהילה היהודית בצרפת ותדמיתה. כלי תקשורת בצרפת מדווחים כי ממשלת צרפת תאסור את פעילותה של "הליגה להגנה היהודית", ארגון יהודי שהחל בשנים האחרונות לפטרל ברחובות כדי לאבטח בתי כנסת ומוסדות יהודיים, וששמו נקשר לא פעם במעשי נקם אלימים נגד אנטישמים הפוגעים ביהודים ומסיתים נגדם.

רבים מהיהודים מרחיקים עצמם מ"הליגה להגנה יהודית" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רבים מהיהודים מרחיקים עצמם מ"הליגה להגנה יהודית"(צילום: EPA)
 

הליגה להגנת יהודים, ששואבת את האידיאולוגיה שלה מזו של הרב כהנא, הגבירה את פעילותה בשבועות האחרונים ואבטחה בתי כנסת במהלך הפגנות בעד הפלסטינים שנערכו ברחבי צרפת. אלא שהיא הואשמה גם בהתגרויות שהובילו לאלימות במהלך הפגנות פרו-פלסטיניות. בעבר הואשמה בשורה של מעשים אלימים. בשנה שעברה למשל נטלה "הליגה להגנה יהודית" אחריות על תקיפתו של צעיר ערבי, לאחר שזה תקף, ככל הנראה, יהודי בפרבר סן ז'רמן ממזרח לפריז. "חיילי הליגה", כפי שכינו את עצמם, הביאו לאשפוזו, לאחר "תגובה מהירה ויעילה", כהגדרתם. ההודעה הובילה כבר אז לדרישה מצד הממשלה לאסור את חברי הקבוצה. מאוחר יותר חזר בו הארגון מההודעה, והכחיש כל קשר למעורבות באלימות.

 

בצרפת חיות הקהילה היהודית והקהילה המוסלמית הגדולות ביותר במערב אירופה, והלחימה בעזה הביאה את המתיחות ביניהן לשיא של כמה שנים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

לפי סוכנות הידיעות AFP, מקור צרפתי אישר לסוכנות ולעיתון הצרפתי "ליברסיון" כי ננקטים צעדים לאסור את פעילותה הארגון היהודי

המחתרתי. שר הפנים הצרפתי אמר היום כי תיאסר פעילותו של "כל ארגון שעלול להוות בעיה או שלא כיבד את החוק", מבלי לנקוב בשמה של

הליגה להגנה יהודית.

 

יצוין כי רבים מיהודי צרפת מסתייגים מדרכי הפעילות של "הליגה להגנה יהודית", וסבורים שהיא מסבה להם נזק. "זה ארגון קטן שכולל כמה עשרות חברים, ככל הידוע לי", אמר רוז'ה קוקרמן, מבכירי הקהילה. אף שהביע הסתייגות מהארגון הזה, הוא הביע גם פליאה מכך שהממשלה אינה מתכננת לאסור את פעילותם של ארגונים פרו-פלסטיניים שניסו לפגוע לאחרונה בשמונה כנסיות באזור פריז.

 

בתוך כך, גם בציריך שבשוויץ הפגינו היום מאות בני אדם לאות הזדהות עם מדינת ישראל. מושיקו קורולה שחי בשוויץ והפגין למען חיילי צה"ל סיפר: "המפגינים נופפו בדגלי ישראל ושרו את 'התקווה'. יהודים פתחו במעגל ריקודים ושרו 'עם ישראל חי'".

 

הוא סיפר כי קבוצות של מפגינים פרו-פלסטינים ניסו להפגין מנגד וקראו Free Palestine, וטען כי המשטרה חצצה בין הצדדיםלטענתו, מפגינים פרו-פלסטינים השליכו כלי זכוכית לעבר המפגינים בעד ישראל.

 

השתתף בהכנת הידיעה נועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים