שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הפסקת אש ל-72 שעות בין ישראל לחמאס, חמישה חיילים נהרגו אמש

ג'ון קרי ומזכ"ל האו"ם הודיעו על הפסקת אש שנכנסה לתוקף בשעה 8:00, ובמסגרתה יישארו כוחות צה"ל בשטח. חמאס שיגר הלילה והבוקר רקטות אל מרכז ודרום הארץ וחצי שעה לפני הפסקת האש יורטו שתי רקטות מעל אשדוד. הפלסטינים דיווחו על 14 הרוגים בחאן יונס

הפסקת אש ל-72 שעות נכנסה לתוקף הבוקר ב-8:00 - את ההודעה הדרמטית הזו מסרו הלילה (יום ו') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון. ישראל והפלסטינים ישגרו משלחות לקהיר כדי לנהל שיחות במהלך הפסקת האש. בהודעת האו"ם ומחלקת המדינה בוושינגטון נאמר שכוחות צה"ל יישארו בשטח במהלך 72 השעות. מזכיר המדינה קרי הבהיר הלילה כי "ישראל תמשיך בפעילות ההגנתית שלה במהלך הפסקת האש". לפי שעה לא ברור אם במהלך 72 השעות יפוצצו כוחות צה"ל מנהרות או שרק יכינו אותן לפיצוץ בהמשך. בהמשך הלילה הותר לפרסום כי חמישה חיילי צה"ל נהרגו אמש בפגיעת פצצת מרגמה בשטח כינוס באשכול. הודעה נמסרה למשפחות. 

נתניהו ויעלון בישיבת הממשלה. הסכימו להפסקת אש  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ויעלון בישיבת הממשלה. הסכימו להפסקת אש (צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלילה נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה. סמוך לשעה 1:00 נשמעו אזעקות בערי וביישובי השפלה ובחמאס טענו שירו אל תל אביב. רקטה יורטה בשמי רמלה ושתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במרכז. ב-03:30 נשמעו שתי אזעקות באשכול, ולא ידוע על נפגעים או על נזק. הירי נמשך גם בשעות הלילה לעבר יישובי עוטף עזה ובשעה 6:47 הופעלה האזעקה פעם נוספת במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. כמה דקות לאחר מכן הופעלה האזעקה באופקים ובמועצות האזוריות בני שמעון ומרחבים. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשדות נגב ובמרחבים.

 

האזעקות נמשכו גם בשעה 7:30 אז הן הופעלו באשדוד, גן יבנה ויישובי הסביבה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשדוד ושלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. ארבע דקות לפני כניסת הפסקת האש לתוקף הופעלה אזעקה במועצה האזורית חוף אשקלון ורקטה התפוצצה בשטח פתוח בתחום המועצה. שלוש רקטות יורטו במועצה האזורית יואב.

 

היירוטים הבוקר מעל אשדוד (צילום: נדב רחילוביץ) (צילום: נדב רחילוביץ)
היירוטים הבוקר מעל אשדוד(צילום: נדב רחילוביץ)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בעזה הודיע משרד הבריאות כי לפחות 14 נהרגו הלילה בשתי תקיפות בחאן יונס: שמונה בני משפחה נהרגו בירי ארטילרי, ועוד שישה בתקיפה אווירית בדרום הרצועה. בלילה הותקף בין היתר חדר פיקוד גדול של חמאס במחנה הפליטים נוסיראת. ב-6:00 בבוקר הרגו לוחמי גבעתי מחבל חמוש.

 

במהלך הלילה תקף צה"ל כ-50 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. עמדת שיגור של חמאס הותקפה על ידי כוחות חיל הים בשיתוף עם כוחות חי"ר. כוח מחטיבת הצנחנים זיהה שני מחבלים ליד מנהרת טרור, פתח באש וזוהתה פגיעה. כלי טיס של חיל האוויר תקף חמ"ל של הג'יהאד האיסלאמי שבו היו שני פעילי טרור וזוהתה פגיעה. כוחות מחטיבת גבעתי חשפו במהלך הלילה שני פירים ופוצצו אותם, זוהו פיצוצי משנה.

 

 
גורם צבאי בכיר התייחס הבוקר להפסקת האש ואמר: "מ-8:00 בבוקר נמשיך בפעילות הקשורה למנהרות וב-72 שעות הללו אם נזהה ירי או נזהה נסיון לפגוע בכוחות בשטח - נגיב באש. ראינו שחמאס לא ממושמעים או שיש בעיה אחרת אצלם בהפסקות קודמות".

 

עוד דיווחים ופרשנויות על מלחמת עזה :

יום כיפור, 2014 / דעה   

הירי מעזה נמשך, חמאס קורא ליום זעם

קצין בכיר: חמאס נערך מתחילת השנה ל"מלחמת יולי"  

 

בישראל אישרו רשמית את הפסקת האש. גורם בלשכת נתניהו אמר הלילה כי "ישראל קיבלה את ההצעה של ארה"ב והאו"ם להפסקת אש הומניטרית של 72 שעות החל מ-8:00".

 

במשלחת הפלסטינית יהיו נציגים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי מעזה ומחו"ל. בפלגים הפלסטינים אישרו את הסיכום. חבר ההנהגה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, אמר כי "ההתנגדות הפלסטינית מסכימה להפסקת אש הומניטרית של 72 שעות. אנחנו נחושים להשיג את הדרישות של העם הפלסטיני". דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, הוסיף: "הפלגים הפלסטינים מחויבים להפסקת אש כל עוד הצד האחר מחויב לה". בכיר חמאס אוסמה חמדאן הזהיר כי "אם ישראל תפר את הרגיעה הזאת - תהיה לכך תגובה מיידית". כלי תקשורת ערביים דיווחו כי המשלחת הפלסטינית הודיעה שתצא הבוקר לקהיר. במשרד החוץ המצרי מסרו כי "חשוב שהצדדים יכבדו את הפסקת האש כדי שהמו"מ יהיה באווירה חיובית".

 

משרד החוץ המצרי הזמין הלילה באופן רשמי את הרשות הפלסטינית וישראל לקהיר כדי לדון בסוגיות בעלות עניין משותף. בנוסף הוא הדגיש את החשיבות של עמידת הצדדים בהסכם הרגיעה הזמני. כצפוי, חמאס לא הוזכר בהודעה. במקביל, בכיר חמאס בקהיר, מוסא אבו מרזוק, אישר הלילה כי המשלחת הפלסטינית תגיע במהלך היום לבירה המצרית. סוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה ציטטה גורם בכיר בחמאס שאמר כי המשלחת הפלסטינית תכלול חמשה אישים מהדרג הבכיר בארגון. במשלחת שותפים יחד עם אבו מרזוק ליל אל-חייה ועימאד אל-עילמי מרצועת עזה ועיזת א-רישק ומוחמד נסר מעזה מ"חמאס חוץ".

 

עוד חברים במשלחת הפלסטינית, לפי דיווח ברשת אל ערבייה: בכיר פתח עזאם אל-אחמד, ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג'. מהג'יהאד האיסלאמי זיאד נחאלה, סגנו של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי ובכיר הארגון בעזה, חאלד אל-בטש. מאהר טאהר מהחזית העממית, קייס עבד אל-כרים מהחזית הדמוקרטית ונציג אש"ף באסם סאלחי.

 

"עדיין דורשים להסיר את המצור"

ברשת אל-מיאדין דווח כי הפלגים הפלסטינים לא ויתרו על הדרישה להסרת המצור, אך חשוב להדגיש כי דרישה זו אינה מופיעה בנוסח הודעת קרי ובאן והיא תידון בין הצדדים בקהיר. "מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיעו שנציג האו"ם בירושלים, השליח המיוחד רוברט סרי, קיבל התחייבות שכל הצדדים הסכימו להפסקת אש הומניטרית ללא תנאים בעזה", נאמר בהודעה המשותפת שפורסמה הלילה. "הפסקת האש תיכנס לתוקף ב-8:00 (שעון מקומי), 1 באוגוסט 2014. היא תימשך 72 שעות אלא אם תתארך. במהלך זמן זה הכוחות שנמצאים בשטח יישארו במקומם. אנו מפצירים בכל הצדדים לנהוג איפוק עד שהפסקת האש ההומניטרית תתחיל, ולציית באופן מלא להתחייבות שלהם במהלכה".

 

נתניהו ומזכ"ל האו"ם בתל אביב (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו ומזכ"ל האו"ם בתל אביב(צילום: חיים צח, לע"מ)


 

עוד נמסר בהודעה המשותפת מטעם קרי ובאן: "משלחות מישראל ומהרשות הפלסטינית ייצאו מיד לקהיר למשא ומתן עם ממשלת מצרים, בהזמנתה של מצרים, במטרה להשיג הפסקת אש בת-קיימא. הצדדים יהיו רשאים להעלות את כל הנושאים שמדאיגים אותם בשיחות האלה". בכיר אמריקני מסר כי בשיחות בקהיר לא יישבו נציגי ישראל ונציגי חמאס סביב אותו שולחן. לפי גורם במחלקת המדינה, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן יהיה אחראי על גיבוש המשלחת, אך לא ישתתף בה.

 

קרי כינה את הפסקת האש בין הצדדים "הפוגה שהיא הזדמנות", ואמר כי הכרחי שהצדדים יעשו את מירב המאמצים כדי למצוא בסיס משותף. במהלך ביקור בהודו אמר קרי כי שר החוץ המצרי הזמין את הצדדים לקחת חלק במשא ומתן "משמעותי" בקהיר וכי ארצות הברית מתכננת לשלוח משלחת מצומצמת לשיחות. על בנימין נתניהו אמר קרי כי "נתניהו רוצה לראות את אזרחי ישראל חיים בביטחון, משוחררים מרקטות, משוחררים מהתקפות ממנהרות. אני יודע שהוא עבד קשה על זה. היו לנו הרבה שיחות טלפון, לפעמים באמצע הלילה ואני מרוצה שהוא חשב שהרגע הזה היה מתאים לאמץ את הפסקת האש הזו". הבית הלבן בירך על הפסקת האש וקרא לצדדים להפגין איפוק במהלך הלילה, לפני שנצירת האש נכנסת לתוקף.

 

לקבור את המתים, לחדש מאגרי מזון

"הפסקת האש קריטית כדי לתת לאזרחים חפים מפשע את ההפוגה שכל כך נחוצה מהאלימות", אמרו קרי ובאן בהודעתם המשותפת. "במהלך התקופה הזאת, האזרחים בעזה יקבלו בדחיפות את הסיוע ההומניטרי, ואת ההזדמנות לבצע פעולות חיוניות - כולל לקבור את המתים, לטפל בפצועים ולאגור מחדש מזון. גם תיקוני תשתיות המים והאנרגיה הנחוצות יוכלו להימשך בתקופה הזאת. אנחנו מודים לגורמים האזוריים החשובים על תמיכתם החיונית בתהליך, וסומכים על המשך המאמץ הבינלאומי המשותף לסייע למצרים ולצדדים להשיג הפסקת אש בת-קיימא בהקדם האפשרי".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר אתמול בפתח ישיבת הממשלה: "לא אסכים לאף הצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את המלאכה החשובה הזו לביטחון אזרחי ישראל. חמאס ספג מכות קשות. פגענו פגיעה קשה באלפי מטרות טרור, במפקדות הטרור, במצבורי הרקטות, במוקדי היצור, במרחבי השיגור ובמאות מחבלים שחוסלו", אמר. השבוע הזהיר יו"ר ועדת חוץ

וביטחון, ח"כ זאב אלקין, כי "חמאס מנצל את ההפוגות כדי להתארגן מחדש".

 

משרד הפנים בעזה בישר לאזרחים על הפסקת האש: "אנחנו נפעל עם שלל המנגנונים שלנו במהלך הפסקת האש כדי לסייע לבני עמנו וכדי להקל את סבלם. אנחנו מפצירים בכולם להמשיך ולנקוט משנה זהירות במהלך פרק הזמן הזה".

 

גם טורקיה וקטאר פרסמו הודעה

הטורקים והקטארים לא הוזכרו כלל בהודעה המשותפת של ארה"ב והאו"ם על הפסקת האש, ולא ברשימת הבית הלבן של המסייעים בהשגת הפסקת האש. הדבר לא הפריע לשרי החוץ של שתי המדינות המקורבות לחמאס לפרסם הודעת ברכה להשגת הפסקת האש. "התהליך הזה הוא ביטוי יציב להמשך המחויבות הפוליטית של כל הקבוצות הפלסטיניות לממשלת אחדות לאומית".

 

שרי החוץ של שתי המדינות הזכירו את "האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית החפה מפשע שסבלה מהרג חסר אבחנה מאז החלה ההפצצה הישראלית בעזה", וקראו לישראל "לכבד את ההסכם". המילים "חמאס", "רקטות" ו"מנהרות" לא הוזכרו בהודעה הקטרית-טורקית.


פורסם לראשונה 01/08/2014 00:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
יש הפסקת אש. נתניהו, יעלון וגנץ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: AFP
כוח צה"ל בגבול הרצועה
צילום: AFP
מומלצים