שתף קטע נבחר

זועבי לא התייצבה לחקירה: "יש לי חסינות"

חברת הכנסת מבל"ד, שאמורה להיחקר בחשד להסתה, ביקשה קודם לכן הבהרות מהיועץ המשפטי לממשלה ומפרקליט המדינה. ח"כ רגב ליועמ"ש: "הסר את חסינותה לטובת מעצרה"

חברת הכנסת חנין זועבי, שאמורה הייתה להתייצב היום (א') לחקירה במשטרה, לא עשתה זאת, ושלחה מכתב לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה ובו ביקשה הבהרות שונות.

 

זועבי פנתה ליועץ יהודה וינשטיין ולפרקליט שי ניצן באמצעות עורכי דינה, וציינה כי עומדת לה חסינות עניינית על פי חוק חסינות חברי הכנסת. בטרם תתייצב, כתבה, היא מבקשת לקבל מידע על התשתית העובדתית שעליה מתבססת החקירה ונושאים שעליהם תיחקר, כמו גם מידע על האופן שבו טיפלה המשטרה בתלונות שהוגשו.

 

מכתב ציינו עורכי דינה כי זועבי בעצמה הגישה תלונות בין היתר נגד שר החוץ אביגדור ליברמן, אולם עד כה לא קיבלה כל מידע על האופן שבו טיפלה המשטרה בתלונות. "חשוב לציין כי אין בבקשה זו הבעת החלטה כלשהי מטעם מרשתנו בדבר התנגדותה להתייצב בפני הרשות החוקרת במקרה שיתברר לה שהיא זכאית ליהנות מחסינות, אך ברור שהיא זכאית בטרם תחילת החקירה לממש את זכותה להיוועצות משפטית אודות זכויותיה וחובותיה כחברת כנסת".

 

כבר בשבוע שעבר קיבלו במשטרה את אישורו של וינשטיין לחקור את זועבי אלא בשל חג עיד אל-פיטר החליטו במשטרה לדחות את מועד הגעתה. עם זאת, במהלך הסוף השבוע ניסו במשטרה לתאם עמה כחלק מנוהל של חקירת אישי ציבור, אך הבינו שהדבר לא יסתייע והיום התברר כי זועבי ממשיכה להתחמק מלהגיע לחקירה. היום פנתה המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה כדי לקבל הנחיות על רקע אי התייצבותה של זועבי לחקירה.

 

האירוע שעליו אמורה להיחקר זועבי התרחש לפני כמה שבועות. שוטר תחנת נצרת דיווח כי בעת שסיים לטעון בבית משפט השלום בעיר בדיון בנוגע לחשודים בהפרות סדר - ובעודו עומד עם שוטר נוסף ברחבה הומה אדם בבית המשפט - החלה ח"כ זועבי לקרוא לעבר השוטרים קריאות גנאי קשות. היא אף פנתה לנוכחים, לפי הנטען, באופן שיש בו לכדי חשד להעלבת עובד ציבור ולהסתה לאלימות.

להסיר את חסינותה של זועבי. ח"כ מירי רגב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
להסיר את חסינותה של זועבי. ח"כ מירי רגב(צילום: אלכס קולומויסקי)

"נבקש לקבל, טרם התייצבותה בפני רשויות החקירה, את התשתית העובדתית המינימלית לעניין האירועים והחשדות שעליהם תתבסס החקירה וכן לקבל מידע על אודות הטיפול של המשטרה בתלונות שהגישה חברת הכנסת זועבי", נכתב בפנייה.

 

על רקע ההתפתחויות פנתה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד), ליועץ המשפטי לממשלה וביקשה ממנו להורות על הסרת חסינותה לטובת מעצרה. "לא ייתכן שזועבי תהפוך את החוק ל'חוכא ואיטלולא'. היא לא התייצבה לחקירה ונשענה על חוק החסינות שאותה יש להסיר במקרה של זועבי לאור מעשיה החמורים", אמרה רגב.

  

בשבוע שעבר הושעתה זועבי על-ידי ועדת האתיקה של הכנסת למשך חצי שנה מוועדות ומדיוני המליאה, בעקבות קובלנות שהוגשו באשר להתבטאויותיה הפוגעניות. מדובר בעונש המקסימלי לפי תקנון הכנסת.

 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כתב בקובלנה כי זועבי פרסמה מאמר באינטרנט שבו היא מעודדת פלסטינים "להכריז על התנגדות עממית ולהטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה". עוד כתב כי אמרה על חוטפי שלושת הנערים: "הם לא טרוריסטים, הם נאלצים להשתמש באמצעים האלה". הוא הזכיר גם את העימות של זועבי עם שוטרים בהפגנה נגד צה"ל שנערכה לפני כשבועיים בחיפה.

 

טרם ההודעה על ההשעייתה מוועדות הכנסת ומדיוני המליאה, הודיע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, כי זועבי לא תיחקר על כך שאמרה כי "חוטפי שלושת הנערים אינם טרוריסטים". הוא פירט: "באשר למה שהיא אמרה על חוטפי הנערים, זה נבדק על-ידינו, ומהבדיקה עלה שבכל ההתבטאויות היא הסתייגה מפעולת החטיפה. זה מה שיצר קושי לראות את הדברים כהסתה, ולכן הוחלט שלא לפתוח בחקירה". עם זאת, הוא הוסיף: "הדברים ראויים לבחינה במישור האתי ובמישור המנהלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
ח"כ חנין זועבי
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים