שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לחץ על נתניהו גם משמאל: "זמן לצוק איתן מדיני"

הימין כבר החל לתקוף את ראש הממשלה בעקבות הסגת הכוחות מעזה. כעת יו"ר האופוזיציה הרצוג דוחק בו לנצל את המצב שנוצר להסדרה: "יש שעת כושר מדינית, אם לא ננצל אותה יהיה סבב אלימות נוסף"

ביקורת קשה מימין, לחץ משמאל: אחרי הודעתו אתמול של ראש הממשלה נתניהו על הסגת חלק מהכוחות מרצועת עזה, הוא החל לספוג ביקורת מחברי הקואליציה ושרים בממשלתו, על כך שהוא מסיים את מבצע צוק איתן ללא פתרון ארוך טווח וכישלון בפירוז עזה מרקטות. חלק משרי הממשלה אפילו לא חיכו להודעה אתמול, וביקרו את נתניהו גם בימי הלחימה. כעת גם האופוזיציה, ששמרה על שקט יחסי לאורך ימי המבצע, מגיבה ודורשת מנתניהו לפעול במישור המדיני כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים. יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז׳י) הרצוג, אמר היום ש"אין פתרון צבאי ארוך-טווח ללא הסדרה מדינית. זה הזמן לצוק איתן מדיני".

 

 

 

הרצוג."אין פתרון צבאי ארוך טווח ללא הסדרה מדינית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג."אין פתרון צבאי ארוך טווח ללא הסדרה מדינית"(צילום: מוטי קמחי)
 

הרצוג אמר על ההתפתחויות האחרונות במבצע צוק איתן

כי מדובר בשלב ביניים מורכב מאוד שקשה עוד לאמוד את תוצאותיו.

 

"הסרת איום המנהרות מתממשת אבל החזרה לשקט ופירוז אינם מובטחים", אומר יו"ר האופוזיציה. "כדי להגיע אליהם מוכרחים השלמה מדינית. המערכה בעזה יצרה הזדמנות חד-פעמית לחזק את הברית עם הכוחות המתונים בעולם הערבי ולעצב מחדש את פני האזור, יחד עם קואליציה בראשות מצרים והרשות הפלסטינית. עכשיו הגיע הזמן לצוק איתן מדיני, ואם ראש הממשלה נתניהו לא ינצל את שעת הכושר הנדירה הקיימת כיום בתחום זה – נהיה עדים לסבב אלימות נוסף בעתיד. אין פתרון צבאי ארוך-טווח ללא הסדרה מדינית".

 

הרצוג ציין כי מפלגתו העניקה לנתניהו "אשראי" במהלך המבצע הצבאי, וגם כאשר במפלגתו של נתניהו האשימו אותו ביד רופסת, באופוזיציה שמרו על שתיקה. "עכשיו, עם הסגת כוחות צה"ל, ראש הממשלה חייב לגלות אומץ לב מדיני וללכת למהלך מדיני אמיץ, גם בניגוד לדעת חבריו הימניים בקואליציה ובמפלגתו. שבענו הבטחות והצהרות, הגיע הזמן למעשים אמיתיים".

 

שמאלה מהעבודה, יו"ר מרצ זהבה גלאון הביעה היום תמיכה ביוזמת הממשלה ליציאה חד-צדדית מעזה, אך ביקרה את ההחלטה להחרים את שיחות ההסדרה בקהיר: "יציאה חד-צדדית בלי הסכם הפסקת אש, שיש בו גם מתווה לניהול מו"מ מדיני, זו חזרה לאסטרטגיה הישנה והטובה של נתניהו: ניהול סכסוך צבאי מבוקר, ובלבד שלא יהיה מו"מ מדיני לשלום. במקום לחזק את הכוחות המתונים הפלסטיניים, ולהפעיל במסגרת שיחות להפסקת אש מנופי לחץ על החמאס, במקום להפנים שהדרך לפתרון בעזה עוברת ברמאללה, דוחים את המהלך המדיני וכך רק מחזקים את החמאס במקום להחליש אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר האופוזיציה הרצוג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים