שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

צוק איתן: רדף אחרי החוטפים למנהרה

זו הייתה סכנת מוות: תחת אש הקרב, סגן איתן לא היסס - וזינק למרדף מתחת לאדמה אחר חוטפיו של הדר גולדין. איתן וחייליו חזרו עם הממצאים שסייעו לקבוע את מותו של החייל החטוף. אביו: "אני מאוד גאה במה שהוא עשה. זה לא מפתיע אותי". מפקדיו ימליצו עליו לצל"ש. הסיפור המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

לאחר היתקלות כוח פלס"ר גבעתי עם מחבלים שבה נהרגו רס"ן בניה שראל, סמ"ר ליאל גדעוני וסגן הדר גולדין, סגן מפקד הפלס"ר, סגן איתן, יצא למרדף אחר המחבלים שחטפו את גופת חברו ליחידה. בניגוד לנהלים, הסמ"פ לקח איתו את החפ"ק שלו - ונכנס למרדף בתוך המנהרה שממנה יצאו המחבלים.

נכנס למרדף בתוך המנהרה. סגן איתן ()
נכנס למרדף בתוך המנהרה. סגן איתן

האירוע החל לאחר שכוח מסיירת גבעתי חשף את המנהרה, הממוקמת בפאתי רפיח. לפי פרטים חדשים העולים מתחקיר האירוע, כוח החוד - שכלל את מפקד הסיירת בניה שראל, הדר גולדין וליאל גדעוני - הגיע לפתח מנהרה אסטרטגית שהייתה בדרכה לישראל. ייתכן שעל הכוח תצפת כוח של חמאס, ומחבל יצא מפיר המנהרה ופתח באש לעבר חיילי גבעתי. בצבא שללו אתמול את העובדה כי מדובר במחבל מתאבד. ההערכה התבססה על כך שמחבל הרוג נמצא על גופת אחד הלוחמים מהסיירת, לבוש במדי צה"ל.

 

במקביל הבין סגן איתן כי מתנהל אירוע ירי לעבר חבריו לפלוגה. הוא מיהר לאותו אזור שבו התרחשה ההיתקלות ובמהרה הבין כי המחבלים לקחו את גופתו של גולדין איתם חזרה למנהרה. בניגוד לפקודות, ולמרות הסיכון הרב שהמנהרה ממולכדת, נכנס איתן לתוכה עם חיילי החפ"ק (חוליית פיקוד קדמית) שלו. אמש התברר כי הוא ניהל מרדף של מאות מטרים אחרי המחבלים ולא כמה עשרות כפי שחשבו בתחילה. במהלך תנועתם במנהרה מצאו הסמ"פ וחייליו את הממצאים שסייעו לרבנות הצבאית לקבוע מבחינה הלכתית את מותו של סגן גולדין.

 

כשהיה במנהרה, סגן איתן היה מנותק מרשת הקשר, ואחרי שלא איתר את חוטפי גולדין יצא החוצה. לאחר מכן הוא השתתף בפעילות החטיבה ברפיח במטרה לשים את היד על החוטפים. קצין בכיר במטה הכללי הגדיר את סגן איתן כגיבור שפעל באומץ רב תוך סיכון חייו כדי לנסות להציל את חברו. לדבריו, אף שפעל בניגוד להנחיות לשמירה על ביטחונו האישי, בסיום התחקיר ימליצו עליו לוועדת הצל"שים. איתן נאלץ להישאר ברפיח ולהילחם ולא יצא להלוויות של מפקדו, רס"ן בניה שראל,

ושל שני חבריו ליחידה, הדר גולדין וליאל גדעוני.

 

סגן איתן (24) מתגורר בירושלים, ולפני גיוסו לצה"ל למד בישיבת חורב. הוא התגייס לפלס"ר גבעתי, ועם תחילת מבצע "צוק איתן" נכנס לתפקיד הסמ"פ תחת מפקד הפלוגה, רס"ן בניה שראל שנהרג בהיתקלות.

 

איתן הוא בן הזקונים של שמחה וסוזן שעלו מניו יורק ב-85'. "אני מאוד גאה במה שהוא עשה. הוא תמיד רצה לתת למדינה", אמר אביו. "זה לא מפתיע אותי, בשביל איתן החיילים שלו הם הכול, הוא היה עושה הכול בשבילם והם בשבילו. אני באופן אישי לא יודע מאיפה הוא קיבל את האומץ אבל אנחנו לא מופתעים. איתן חושב מהר, מחליט מהר ועושה מהר, הוא לא מתלבט. תמיד עושה את הדבר הנכון".

 

הסיפור המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים