שתף קטע נבחר

אדם נרצח בפיגוע טרקטור בירושלים

טרור על רקע המלחמה בעזה. נהג טרקטור מג'בל מוכבר הפך אוטובוס ברחוב שמואל הנביא. שני שוטרים ולוחם יחידת נחשון של שב"ס ירו במחבל למוות. הולך רגל בן 25 נהרג מפגיעת הטרקטור וחמישה בני אדם נוספים, בהם נהג האוטובוס ואחד השוטרים, נפצעו קל. "היה כאוס, כולם ברחו"

החשש של מערכת הביטחון מפיגוע בזמן מבצע "צוק איתן" התממש. נהג טרקטור הפך בצהריים (יום ב') אוטובוס עם הכף של הטרקטור ברחוב שמואל הנביא בירושלים. שני שוטרים ולוחם יחידת נחשון של שב"ס שעברו במקום ירו לעברו וחיסלו אותו. הולך רגל כבן 25 נהרג מפגיעת הטרקטור וחמישה בני אדם נוספים - נהג האוטובוס, קצין המשטרה ושלושה נוסעים - נפצעו קל. הנרצח הרב אברהם וואעלס, בן 29 מירושלים.

 

פיגוע טרקטור - כתבות נוספות

"יריתי בו שני כדורים והוא העיף אותי עם הכף"

תיעוד דרמטי: רגע חיסול המחבל בטרקטור

  

 

 

המחבל פגע תחילה בהולך הרגל והמשיך בנסיעתו כמה עשרות מטרים עד שהפך את האוטובוס. אחד מאנשי כוחות הביטחון שחיסלו את נהג הטרקטור הוא אריאל טוויטו, לוחם יחידת "נחשון" לליווי אסירים של שב"ס. במהלך הפעולה הוא נפל מהטרקטור ונפצע. כעת הוא מאושפז בבית החולים הדסה הר הצופים. בערוץ 10 הוא אמר: "יצאתי מבית המשפט המחוזי והגעתי לשכונות הדתיות של ירושלים. שמעתי אנשים צועקים 'פיגוע, פיגוע, שוטר'. חבר שלי אלעד ביטון ואני רצנו במהירות לכיוון הצעקות ובצומת ראיתי טרקטור מתחיל לתת מכות לאוטובוס עם הכף. רצתי לכיוון, שלפתי את האקדח, נתתי שתי יריות לכיוון הטרקטור ופגעתי בזכוכית. הוא התחיל לנסוע לעברי, הוא ראה שאני יורה בו ונסע לעברי.

 

"התקרבתי אליו מהצד יריתי עוד שני כדורים, עליתי לטרקטור, לחתור למגע, ואז הוא נתן חצי ציר עם הטרקטור וזרק אותי. פחדתי שיבוא עם הכף ואז השארתי את הכדורים האחרונים שנשארו לי. הגיעו אחר כך שני שוטרים ואחד מהם ירה בו את הכדורים האחרונים".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, הגיע לזירה ואמר כי "המחבל יצא מאתר הבנייה ודרס אזרח שמד"א קבעו את מותו. לאחר מכן הוא נתקל באמצעות הכף שלו באוטובוס והפך את האוטובוס על צדו. לוחם של יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר ושני שוטרים הבחינו בטרקטור שמשתולל, הבינו את מהות האירוע, ירדו מכלי הרכב ופתחו באש לעבר נהג הטרקטור שנהרג. בסופו של דבר נמנע כאן אירוע חמור מאוד בגלל התגובה של לוחם נחשון ושני השוטרים. אנחנו ושירות הביטחון הכללי עורכים חקירות".

 

 


 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
   

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לזירה ושיבח את תגובת השוטרים ואיש שב"ס. "אין שום השפעה לפיגוע הזה", אמר אהרונוביץ' שציין כי משפחת המחבל נחקרת כדי לדעת אם הוא פעל לבד. "היו התרעות על אירועים כאלה מאז תחילת המבצע", אמר השר.

 

המחבל שחוסל הוא מחמד נאיף ג'עאביס תושב ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים. גורם בסביבת משפחתו אמר ל-ynet כי רבים מתושבי הכפר הגיעו לבית המשפחה וכי בני משפחתו קיבלו בעצב רב ובבכי את הידיעה על המקרה. הגורם שמתגורר בכפר סיפר כי למשפחת ג'עאביס ישנה חברה לכלים כבדים וביניהם גם טרקטורים וכי מוחמד ג'עאביס עבד בחברה המשפחתית בתור נהג של דחפור.

 

"הוא עבד עם הדחפור בפרויקט ברחוב הנביאים שבו ארעה התקרית", אמר הגורם שציין שלג'עאביס אין קשר לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי או לכל עניין פוליטי. "זה בחור שתספק אותו עם קופסת סיגריות ורד בול, לא מעניינת אותו פוליטיקה". הוא ציין כי הוא מגיע ממשפחה אמידה שאינה בעלת היסטוריה של פיגועים נגד ישראל.

 

"לדעתי מה שקרה זה שהוא היה מעורב בתאונת דרכים והשוטרים שם מיהרו לפעול והרגו אותו מתוך הערכה שהוא ביצע פיגוע. יכול להיות שהוא גם פגע באוטובוס ותגובתם הכניסה אותו ללחץ. הטרקטור הוא מכשיר כבד ואם בנאדם נכנס בתוכו לפניקה או לחץ - יכולות להיות לכך תוצאות שאינן בהכרח רצויות".

 

הוא האשים את המשטרה שפעלה בפזיזות. "הם יכלו להשתלט עליו מבלי להרוג אותו וכך להגיע לחקר האמת", אמר הגורם שציין כי האירוע הפך לסיפור היום הכפר. "הדבר האחרון שהיינו צריכים בג'בל מוכבר זה סיפור כזה, במיוחד שלכפר יש עבר עם אנשים שיצאו מתוכו וביצעו פיגועים. אנחנו לא רוצים בעיות".

 

אתר הבנייה שממנו יצא הטרקטור (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אתר הבנייה שממנו יצא הטרקטור(צילום: גיל יוחנן)

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

מוטי, הולך רגל שיצא מישיבה באזור, סיפר על רגעי האימה: "פתאום שמעתי בום גדול, כנראה מנפילת האוטובוס, ראיתי את האוטובוס הפוך ושמענו שתיים-שלוש יריות, מישהו קפץ על נהג הטרקטור, הבנו שהרגו אותו. חשבנו שמשהו הולך להתפוצץ שם וברחנו מהאזור. היה כאוס, כולם ברחו וחשבו שמשהו הולך להתפוצץ. היו שם צעקות בלתי נורמליות".

 

מוקדם יותר הבוקר עשרות צעירים ערבים יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר שוטרים בשער המוגרבים. שוטרים ממרחב דוד, לוחמי יס"מ ולוחמי מג"ב פרצו למתחם מסגד אל-אקצה והדפו את המתפרעים. חמישה שוטרים נפצעו קל. רעולי הפנים הציבו מבעוד מועד מחסומים שונים בשתי כניסות למסגד במטרה למנוע מכוח המשטרה את סגירת הדלתות.

  

במהלך הלילה עצרו שוטרי משטרת ירושלים ולוחמי מג"ב 12 מפירי סדר מעיסאוויה, א-טור ושועפט, חלקם במהלך הפרות הסדר בלילה וחלקם מעורבים בהפרות הסדר בימים האחרונים. בחודש האחרון נעצרו 430 חשודים בהפרות הסדר והוגשו יותר מ-150 כתבי אישום. בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים וכן הגשת כתבי אישום נוספים.

 

 

במרס 2009 אירע פיגוע טרקטור בירושלים כשנהג טרקטור פגע בשעות הצהריים בניידת משטרה, שבה ישבו שני שוטרים בפינת שדרות בגין וגולומב בירושלים. שני השוטרים נפגעו באורח קל. שוטרים שהגיעו למקום פתחו באש לעבר הנהג. גם נהג מונית שהיה במקום שלף את אקדחו - והנהג נפצע באורח אנוש. בבית החולים הוא מת מפצעיו. גם אוטובוס ריק שהיה בסמוך נפגע מהטרקטור.

 

בשנת 2008 אירעו שני פיגועים נוספים מסוג זה בבירה. בחודש יולי נורה למוות נהג טרקטור ממזרח ירושלים שיצא מאתר בנייה ברחוב המלך דוד ופגע בשני כלי-רכב. אזרח ושוטרי מג"ב ירו בו למוות. 18 בני-אדם נפצעו אז, אחד מהם בינוני עד קשה.

 

כשלושה שבועות לפני כן שלושה בני אדם נהרגו וכ-36 בני אדם נפגעו - שניים באורח קשה ארבעה בינוני ו-30 קל - בפיגוע דריסה שהתרחש סמוך לשעה 12:00 במרכז ירושלים. נהג טרקטור ערבי פגע בהולכי רגל ובמכוניות והפך שני אוטובוסים. שוטר יס"מ ירה בנהג למוות סמוך לבית החולים "שערי צדק" הישן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קנלסקי
זירת הפיגוע
צילום: מוטי קנלסקי
מומלצים