שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ישראל הסכימה: עוד הפסקת אש עם חמאס מ-08:00, צה"ל ייסוג מעזה; הג'יהאד: "המצור מאחורינו"

ביום שישי, לאחר ששלושה מחיילי צה"ל נהרגו בזמן הפסקת האש, אמרו בישראל כי לא ינהלו יותר מגעים עם חמאס, אבל אמש החליט ראש הממשלה נתניהו להסכים להפסקת אש נוספת ל-72 שעות, שבמהלכן תנסה מצרים להביא להסכם הפסקת אש קבוע. שר בקבינט: "נקווה שחמאס לא יעשה מאיתנו צחוק פעם נוספת ויירה בהפסקת האש". בנט: מתנגד להפסקת האש

ניסיון נוסף להפסקת אש בין ישראל לחמאס - שוב ל-72 שעות בשלב ראשון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (יום ב') לשרי הקבינט כי הסכים להפסקת אש עם חמאס מהיום ב-8:00 בבוקר. במקביל דווח ברשת אל-ערבייה כי ישראל הודיעה למזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שהיא "נכונה לסגת מרצועת עזה ללא תנאים אם תהיה רגיעה". ביום שישי, לאחר שהפר חמאס את הפסקת האש והרג שלושה מחיילי צה"ל, יצאו מהצד הישראלי קולות כי ישראל לא תנהל יותר מגעים מול חמאס. אמש נראה כי חל כרסום בעמדה הישראלית ובירושלים נענו בחיוב להצעה המצרית. במהלך 72 השעות שיחלו מ-8:00 בבוקר, ינסה השלטון במצרים להסדיר הפסקת אש קבועה בין ישראל לחמאס. במקביל, נודע אמש כי השר נפתלי בנט מתנגד באופן נחרץ להפסקת האש. שר בקבינט אמר: "נקווה שחמאס לא יעשה מאיתנו צחוק פעם נוספת ויירה בהפסקת האש". הלילה אישר דובר חמאס בעזה סמי אבו זוהרי כי התנועה הודיעה למצרים שהיא מקבלת את הפסקת האש. בינתיים, בשטח נראה כי כוחות שנלחמו בעזה מעוברים צפונה. כלי רכב צבאיים כבדים, ובהם מובילי טנקים, יעשו הלילה את דרכם צפונה מאזור רצועת עזה, כך הודיעה משטרת התנועה. הכלים ינועו בעיקר בכביש 6 וילוו על ידי המשטרה הצבאית ואגף התנועה. הנהגים הבקשו להימנע מעצירה בשולי הדרך ולגלות משנה זהירות.

הפסקת אש עם חמאס. נתניהו ויעלון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הפסקת אש עם חמאס. נתניהו ויעלון(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

בבית הלבן בירכו על הפסקת האש. "זוהי יוזמה מבורכת וארה"ב תומכת בה לחלוטין", כך אמר סגן היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן אנתוני בלינקן בירך בראיון לרשת CNN. "עכשיו על חמאס להוכיח שהם יכולים לעמוד במחויבויות שלהם". דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי בירכה גם כן על הפסקת האש והפצירה בצדדים לכבד אותה. סאקי הוסיפה כי "ארה"ב תמשיך לעבוד עם מדינות אחרות כדי להשיג פתרון לטווח ארוך". בין המברכים היה גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון שקרא לישראל ולחמאס לכבד את הפסקת האש. הוא הפציר בצדדים להתחיל כמה שיותר מהר בשיחות להשגת הסכם ארוך טווח והוסיף: "האו"ם מוכן להציע את עזרתו כדי להשיג פתרון שיביא סוף לסכסוך".

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו אמש: "ישראל תמכה בהצעה המצרית, ישראל עמדה שההפסקה תהיה ללא תנאים מוקדמים, היום מושלמת פעילות המנהרות. אנו ערוכים לאפשרות של הפרת הפסקת האש". הגורמים קראו לתושבי המדינה לשמור על עירנות, "לנוכח הניסיון לבצע פעולות עד כניסת הפסקת האש לתוקף". גורם מדיני נוסף אמר כי "קיבלנו את היוזמה המצרית. הטיפול במנהרות הסתיים. כוחות צה״ל ייצאו מהרצועה בכפוף לקיום הפסקת האש". לגבי המשלחת הישראלית אמר הגורם כי עוד לא ברור מתי בדיוק היא תצא. "זה יכול לקרות בכל רגע". 

 

מוקדם יותר פרסם משרד החוץ בקהיר הודעה שבה נכתב כי "מתוך דאגה לחפים מפשע וכדי למנוע שפיכות דמים מצרים קוראת לישראל ולרשות הפלסטינית ולכל הפלגים לנצור את האש ל-72 שעות עם אפשרות להאריך החל מהיום ב-8:00 בבוקר". עוד נכתב כי מצרים מוכנה לקבל משלחות רמות דרג משני הצדדים כדי ליישם את היוזמה המצרית. בהודעה הביע משרד החוץ בקהיר תקווה כי הדבר יביא לביסוס הפסקת אש לטווח ארוך וכי היציבות תוחזר לאזור.

 

בביקור אתמול בפיקוד דרום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "המערכה בעזה נמשכת, מה שעומד בפני סיום זה הטיפול של צה"ל במנהרות – אבל המבצע יסתיים רק כשיושבו השקט והביטחון לתקופה ממושכת לתושבי ישראל. פגענו פגיעה קשה מאוד בחמאס ובארגוני הטרור". נתניהו הוסיף: "הקהילה הבינלאומית צריכה לתבוע ששיקומה של עזה יהיה קשור לפירוזה".

 

שר הביטחון משה יעלון הוסיף כי הצבא ממשיך "לנטרל את המנהרות ההתקפיות", והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ הדגיש גם הוא: "המבצע לא הושלם". אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן ציין: "אנו ערוכים למשימות נוספות בהתאם למה שיקבע הדרג המטכ"לי". 

בנט. מתנגד להפסקת האש ()
בנט. מתנגד להפסקת האש

גורמים פלסטינים טוענים כי משלחת של חמאס והג'יהאד האיסלאמי מרצועת עזה תגיע היום לשיחות בקהיר. במשלחת נמצאים עימאד אל-עלמי וחליל אל-חיה מחמאס וחאלד אל-בטש מהג'יהאד האיסלאמי. הגעתם מותנית בהתחייבות של ישראל שלא לפגוע בהם. אם הם אכן יגיעו לקהיר, זה יהיה אחרי ההכרזה הצפויה על הפסקת אש, שתיכנס לתוקפה בשמונה בבוקר, לפי הדיווחים.

 

בכיר חמאס איסמעיל רדואן אמר הלילה כי התנועה הסכימה להפסקת אש הומניטרית, כהגדרתו, החל מהבוקר "בתנאי שהצד השני ימלא את כל סעיפיה ויפסיק את כל צורות התוקפנות ברצועת עזה". הוא הוסיף כי "במהלך ימי הרגיעה יתנהלו דיונים בעניין תנאי ההתנגדות והתוקפנות הישראלית תופסק לחלוטין ברצועת עזה. הסכמנו לרגיעה בתנאי שישראל תסיג את כוחותיה, תפסיק את הגיחות האוויריות ובנוסף תפתח את המעברים ותכניס סיוע וכן יתקבלו תנאינו בעניין נמל התעופה ונמל ימי". חבר אחר במשלחת הפלסטינית, בסאם א-סאלחי, הצהיר: "הסכמנו להפסקת אש ל-72 שעות החל מהשעה שמונה".

מוביל עם רק"מ צה"לי בדרכו צפונה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מוביל עם רק"מ צה"לי בדרכו צפונה(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

מוקדם יותר אמש אמר סגן מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה,  כי "יש הבנה רבה למסמך הדרישות מצד מצרים. אני מעריך שבשעות הקרובות יוכרז על מועד להפסקת אש. אני קורא ללוחמי ההתנגדות להילחם עד לרגע האחרון". בהמשך אמר נחאלה: "אנחנו מדברים על הפסקת אש זמנית כדי לדון בדרישות של העם הפלסטיני. קהיר השתכנעה לגבי הדרישות שלנו. אפשר לומר שהמצור מאחורינו". גם חמאס הצטרף לג'יהאד האיסלאמי והעריך כי בקרוב תוכרז הפסקת אש. אחד מבכירי הארגון בחו"ל, עלי ברכה, אמר כי "הכדור נמצא עכשיו במגרש של ישראל. המשלחת הפלסטינית סיכמה בפגישה עם אחמד פריד א-תהאמי (ראש המודיעין המצרי) שמצרים תשקיע מאמץ מול ישראל להכריז על הפסקת אש כבר ביממה הקרובה".

 

"צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בריטניה בוחנת את עסקות הנשק לישראל

חשד לפיגוע נוסף: חייל נפצע קשה מירי בי-ם

סידני: קריקטורה אנטישמית והתנצלות בעיתון

 

במקביל, אמרו בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי כי בשעות הקרובות תהיה הסלמה בפעולות ההתנגדות עד שישראל תענה לדרישותינו. גורמים בקהיר אמרו לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית: "הלילה ייתכן שתוכרז הפסקת אש אחרי מאמצים בינלאומיים ואזוריים לצדה של מצרים". הרשת הלבנונית גם ציטטה גורמים פלסטיניים שאמרו כי ייתכן שכבר הלילה תהיה קריאה להפסקת אש למשך 72 שעות. 

 

חבר המשלחת הפלסטינית לקהיר, מאהר טאהר, מסר בראיון לתקשורת כי "ישנה אפשרות של הכרזה בקרוב על הפסקת אש זמנית, שתהיה הקדמה לדיונים על רגיעה קבועה. ייתכן שמשלחת ישראלית גם תגיע לקהיר".

 

בצה"ל מבהירים כי הכוחות הלוחמים ברצועת עזה לא מתקפלים ומזכירים את קריסות הפסקות האש הקודמות. במקביל, תוך שעות ספורות צפויה להסתיים מלאכת הריסת מנהרות הטרור האחרונות. יחד עם זאת, גם אמש נראו יותר ויותר הוצאות של כלים כבדים משטח הרצועה ובהם די-9 בדרום הרצועה. לחלק מהחטיבות נמסר כי היום צפויה להתקבל החלטה בצבא בתום הערכת מצב אילו גדודים ראשונים ישוחררו ראשונים צפונה.

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, הבהירה אמש שלמרות הביקורת על הפגיעה בבית-ספר של אונר"א ברפיח, "ישראל נשארה שותף אסטרטגי שלנו. זכותם להגן על עצמם, אבל הם יכולים לעשות יותר כדי למנוע אירוע כזה". בוושינגטון לא מספקים מידע על מצב השיחות בקהיר, אבל בינתיים ניהל מזכיר המדינה ג'ון קרי שיחות עם נתניהו ועם בכירים ממצרים, מטורקיה ומקטאר.

 

אתמול, למרות הפסקת האש ההומניטרית שהכריזה ישראל, המשיך ירי הרקטות ומחצות שוגרו יותר מ-70 רקטות מרצועת עזה.

במקביל, בירושלים אירעו אתמול שני אירועים ביטחונים חמורים. באירוע הראשון שאירע בצהריים הפך נהג טרקטור ממזרח ירושלים אוטובוס נוסעים עם כף כלי הרכב. שוטרים ושני לוחמי יחידת נחשון של שב"ס שעברו במקום ירו לעברו וחיסלו אותו. הולך רגל כבן 25 נהרג מפגיעת הטרקטור וחמישה בני אדם נוספים - נהג האוטובוס, קצין המשטרה ושלושה נוסעים - נפצעו קל. שלוש שעות לאחר מכן נורה חייל בבטנו ליד מנהרת הר הצופים בירושלים. החייל הפצוע פונה לבית החולים הדסה הר הצופים במצב קשה. את הירי ביצע רוכב אופנוע שנמלט וכוחות משטרה החלו בסריקות אחריו.

 

גורמים פלסטיניים אמרו אמש בנוגע ליוזמה המצרית כי "הצד המצרי התייחס בחיוב למסמך הפלסטיני והביע נכונות לאמץ את המסמך". הצד המצרי ביקש מהמשלחת הפלסטינית, הנמצאת בקהיר, להסכים בשלב ראשוני להפסקת אש של שלושה ימים ולא להפוגה הומניטרית.

 

הצד המצרי הביע נכונות לאמץ את המסמך ולקרוא לישראל להתחייב לסגת מרצועת עזה.

 

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו יותר מ-1,880 פלסטינים, 64 חיילים ישראלים, שני אזרחים ישראלים ופועל מתאילנד.


פורסם לראשונה 04/08/2014 19:18

 

השתתף בהכנת הידיעה: יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים