שתף קטע נבחר

לוחמים אחרי הנסיגה: "תחושת החמצה גדולה"

הבוקר ב-8:00 סיימו כוחות צה"ל את הנסיגה לשטח ישראל והפסקת האש נכנסה לתוקף. הלוחמים בשטחי הכינוס סבורים כי היו יכולים לעשות יותר. "לא היה ניצחון מוחץ", אמר לוחם גולני. לוחם אחר: "כל עוד השקט יישמר נוכל לחיות עם זה". ומה עושים עכשיו? "הטלפון הראשון היה לאמא ואבא"

עד כניסת הפסקת האש לתוקף הבוקר (ג') בשעה 8:00 בבוקר סיימו כוחות צה"ל את הנסיגה משטחי רצועת עזה. למרות המוטיבציה הגדולה שליוותה את ימי הלחימה, מביעים לוחמים ביקורת על סיום מבצע צוק איתן ללא סימן מובהק של ניצחון: "יכולנו לעשות יותר", אומרים חלק מהם.

  

 

בשטחי הכינוס של כלי הרק"ם (רכב קרבי משוריין), בהם טנקים ונגמשי"ם, החלו להתאסף החיילים לפני שקיבלו משימות לעתיד. חלק מהחיילים כבר מתכוננים לחזור לגזרות הלחימה השונות בצפון הארץ ובאזור יהודה ושומרון. גדוד 77 של חטיבה 7 בחיל השריון יצאו החלו כבר בלילה בנסיעה לתוך שטחי מדינת ישראל.

 

"התבגרנו ב- 29 ימי הלחימה", מודה אחד הטנקיסטים. "ירו עלינו טילי נ"ט, פרסנו זחל והיינו במרחק של מטרים ספורים ממחבלים שרק רצו לפגוע בנו. כולם מורעלים להחזיר את השקט לתושבי הדרום אבל יש תחושה גדולה של החמצה". בשטחי הכינוס, בהתאם למסורת, ירדו הלוחמים עם פק"ל קפה מתכוננים לעתיד. "הטלפון הראשון היה לאמא ואבא המודאגים", סיפר רועי שהגיע לטלפון אחרי שבועיים במרכז הרצועה. "את המשימה לצאת החוצה קיבלנו בתחושות מעורבות".

 

 

כוחות צה"ל יוצאים מהרצועה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כוחות צה"ל יוצאים מהרצועה(צילום: עידו ארז)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

גם חיילי החי"ר שיצאו הלילה מרצועת עזה, יצאו בתחושה של פספוס. "תמיד לימדו אותנו שצריך להילחם ולחסל לחלוטין את האיומים על המדינה", אמר יוסי לוחם בחטיבת גולני. "מצד אחד הגעגועים לבית חזקים ומצד שני לא היה כאן ניצחון מוחץ. כל עוד השקט יישמר נוכל לחיות עם זה".

 

בשעות הקרובות יועמסו הטנקים והנגמ"שים על המובילים בדרך לגזרות הלחימה השונות והלוחמים כבר חושבים על היום שאחרי. "אמרו שאנחנו דור מפונק והוכחנו עכשיו שאפשר לסמוך עלינו. בסופו של דבר את מה שהדרג המדיני רצה זה מה שעשינו", אמר אריאל לוחם בגולני. "לא הייתי מסכם עדיין את הלחימה אבל רק כשתושבי עוטף עזה והדרום יוכלו לישון בשקט רק אז ארגיש שניצחנו".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הבוקר, מעט לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש בת 72 שעות, מסר גורם צבאי בכיר כי כוחות צה"ל סיימו את משימת השמדת 32 מנהרות התקיפה שידועות לצבא ברצועת עזה. "אנו ערוכים מחוץ לרצועה. נראה ב-72 השעות הקרובות מה קורה ונפעל בהתאם", הוסיף.

 

בתום לילה שקט יחסית, נשמעו מעט לפני 8:00 אזעקות באזורים רבים בארץ. 17 רקטות נורו לעבר יישובי עוטף עזה והדרום, השפלה ומטה יהודה. שש רקטות יורטו בשמי קריית מלאכי, אשדוד, באר שבע וגוש דן. רסיסי רקטה נמצאו בלב

ירושלים. נזק קל נגרם למבנים בתחומי שער הנגב. חמאס נטל אחריות על ירי המטח. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס היום.

 

מאז פתיחת מבצע "צוק איתן" לפני 29 ימים, נהרגו 64 חיילים וקצינים ישראלים, וכן שני אזרחים ועובד זר מתאילנד. מניין ההרוגים הפלסטינים עומד לעת עתה, על פי גורמי רפואה מקומיים, על יותר מ-1,880, רובם אזרחים. יותר מ-300 ילדים נהרגו ברצועה במהלך הלחימה, ובהם יותר מ-200 מתחת לגיל 12. הנתונים מצביעים על מחיקת משפחות שלמות, על פציעת כ-10,000 בני אדם ועל הרס של מאות בתים. הנזק הפך גם מאות אלפי אזרחים לפליטים, בכרך שידוע גם כך כאחד הצפופים בעולם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים