שתף קטע נבחר

היועמ"ש דחה את ח"כ זועבי - שתגיע לחקירה

הח"כית החשודה בהעלבת שוטרים ביקשה מידע על החקירה בטרם תתייצב במשטרה. וינשטיין קבע: "את כמו כל נחקר". זועבי אישרה: אגיע לחקירה

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין דחה היום (ג') את בקשתה של ח"כ חנין זועבי לקבל מידע על אודות חקירתה בטרם תתייצב במשטרה. בעקבות זאת הודיעה חברת הכנסת שתגיע כנדרש לחקירה בחשד להעלבת עובד ציבור והסתה לאלימות. החקירה תעסוק בדברים שהטיחה בשוטרים ממוצא ערבי בעקבות ההפגנות שהתקיימו בשבועות האחרונים על רקע מבצע צוק איתן.

 

עוד בחדשות:

 

לפני כמה ימים פנתה ח"כ זועבי לפרקליט המדינה וביקשה שבטרם תיחקר, יועבר אליה מידע על התשתית העובדתית לחשדות. היא טענה שזכותה לקבל את המידע מתוקף היותה חברת כנסת הזכאית לחסינות. בנוסף היא ביקשה לדעת היכן עומדות חקירות בנוגע לתלונות שהיא עצמה הגישה על הסתה לאלימות פיזית ולפגיעה בה מצד גורמים שונים.

 

היום השיב לה היועץ וינשטיין שהוא דוחה את בקשתה. הוא נימק זאת בכך שרשויות החקירה אינן מחויבות לעשות כן, גם אם מדובר בחברת כנסת. "ככל נחקר, יכולה ח"כ זועבי להיוועץ עם עורך דין", כתב. "עם זאת, לאף נחקר אין זכות לקבלת תיאור האירועים והחשדות בנושא החקירה מראש".

ח"כ חנין זועבי בהפגנה בחיפה במהלך צוק איתן (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ח"כ חנין זועבי בהפגנה בחיפה במהלך צוק איתן(צילום: מוחמד שינאווי)

ביחס לחסינות המהותית העומדת לטענת ח"כ זועבי מפני החקירה עצמה, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי החוק אינו מקנה לחברי כנסת חסינות מפני עצם חקירתם במשטרה, ולראיה חברי כנסת ושרים רבים נחקרו בשנים האחרונות.

 

היועץ ציין כי חוק חסינות חברי הכנסת קובע הגבלות בנוגע לפעולות שניתן לנקוט נגד חבר כנסת, אך ציין כי הן לא כוללות חסינות מפני חקירה, "ולא בכדי. חקירה נועדה לברר את העובדות, לקבל את גרסת חבר הכנסת, בין היתר גם לצורך הכרעה בשאלה אם יש מקום לקבוע כי הדברים חוסים או שאינם חוסים תחת החסינות המהותית".

 

אשר לבקשות ח"כ זועבי לקבל מידע על אודות טיפול המשטרה בתלונות שהגישה, השיב לה היועץ כי הדברים "אינם תלויים זה בזה, ומכל מקום,

חזקה על משטרת ישראל שתשיב לח"כ זועבי עם סיום בחינת תלונותיה".

 

בעקבות תשובת היועץ הודיעה היום זועבי כי תתייצב לחקירה בעניינה אף שבאי כוחה חולקים על עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה. באי כוחה מסרו כי "היא מעוניינת להתייצב לחקירה ולמסור את גרסתה, ומעולם לא טענה שהיא מסרבת להתייצב. ח"כ זועבי תתייצב בימים הקרובים בפני הרשות החוקרת".

 

לפני כשבוע קבע וינשטיין כי תיפתח חקירה פלילית נגד זועבי בעקבות תלונות שני שוטרים. לטענתם, במהלך דיונים בהארכת מעצר של מפגינים ערבים מהשבועות האחרונים, היא הטיחה בהם אמירות קשות ופוגעניות על רקע היותם חלק מהציבור הערבי המשרתים במשטרת ישראל. בין היתר קראה לעברם זועבי: "אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
ח"כ חנין זועבי
צילום: חסן שעלאן
מומלצים