שתף קטע נבחר

הנייה: אין הסכם על הארכת הפסקת האש

האש תחודש מהר מהצפוי? גורמים בארגון הטרור הזהירו אמש כי יחדשו את הירי לעבר ישראל. גורמים בקהיר: "המו"מ קשה. אין הסכמה בין הצדדים. ישראל מסרבת לתנאי של בניית שדה תעופה ברצועה"

חמאס מקשיח עמדות: גורמים בארגון הטרור אמרו אמש (יום ד') כי "גדודי אל-קסאם ופלוגות ירושלים יחדשו את תקיפותיהם מיד עם תום פרק הזמן של הפסקת האש ביום שישי ב-8:00 בבוקר". סגנו של חאלד משעל, מוסא אבו מרזוק, אמר בקהיר כי "אין הסכמה על הארכת הפסקת האש". גם סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, הצהיר: "אין הסכם על הארכת הפסקת האש".

 

גורם ישראלי המעורה בנעשה במצרים אמר הלילה כי אין לשלול את האפשרות שההצהרות הן תרגיל של חמאס. שר בכיר בקבינט שנשאל כיצד תגיב אם ישראל אם חמאס אכן יחד את הירי השיב: "נירה חזרה, והרבה".

 

על רקע ההאשמות החמורות שהשמיע מזכ"ל האו"ם באן קי מון הן כלפי ישראל והן כלפי חמאס, נמשך בקהיר המשא ומתן העקיף בין ישראל לפלסטינים על הארכת הפסקת האש שנכנסה שלשום לתוקפה ושנקבע כי תימשך 72 שעות. 

 

המשלחת הפלסטינית לקהיר. משמאל לימין: עיזת א-רישק, ראש משלחת חמאס, מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית ומוסא אבו מרזוק סגנו של משעל ()
המשלחת הפלסטינית לקהיר. משמאל לימין: עיזת א-רישק, ראש משלחת חמאס, מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית ומוסא אבו מרזוק סגנו של משעל
 

הפסקת האש נכנסה לתוקפה שלשום ב-8:00 בבוקר ואמורה להסתיים ביום שישי בבוקר. הזרוע הצבאית של חמאס פתחה בבליץ תקשורתי בכל הרשתות הערביות בנוגע לאפשרות להאריך את הפסקת האש, כשהמסר שלה הוא שאם לא תהיה היענות לדרישת הפלגים הפלסטיניים, ובראשן הסרת המצור מעל לרצועה, שיקום עזה והקמת נמלי ים ואוויר - התגובה תעבור לשטח. משמעות הדברים שחמאס יסרב להאריך את הפסקת האש וישוב לפעילות צבאית.

 

דובר חמאס בחו"ל, חוסאם בדארין, אמר אמש: "חמאס לא ויתר על אף אחת מהדרישות שהציג באמצעות המשלחת הפלסטינית בקהיר כדי להגיע להפסקת אש עם הכיבוש. הארגון נחוש להשיג את כל הדרישות שמהוות את המינימום של זכויות העם הפלסטיני". בדארין כי לא התייחס באופן ספציפי לנושא הארכת הפסקת האש. בכיר חמאס, איסמאעיל רדואן, אמר כי "אין הארכה לרגיעה. לא קיבלנו עד כה תשובה על הדרישות של חמאס. הדיבורים על הארכת הרגיעה מוקדמים כיוון שאנחנו מחכים עדיין לתוצאות המשא ומתן העקיף בקהיר". לדבריו, "לא נסכים להאריך את הפסקת האש אם ישראל תתחמק".

 

חמאס נמצא כעת בשלב שבו הוא מנסה להקשות על ישראל במסגרת המשא ומתן הקשוח שמתנהל בקהיר. הדרך שלו לעשות זאת היא לנסות ולהלך אימים בהצהרות לוחמניות על נכונות לשוב למערכה, במיוחד כאשר הוא יודע שישראל כבר הסיגה הרבה מכוחותיה הקרקעיים מגבול רצועת עזה.

 

מעבר לכך, חמאס מנסה להראות לציבור שלו ברצועת עזה כי הוא עומד על שלו ונלחם על עקרונותיו בעבורו. חמאס עודכן כבר שלשום כי הקמת נמלי ים או אוויר אינם עומדים על הפרק - ולמרות זאת בחרו אנשיו להעלות שוב את הסוגיה הזאת, לפחות פומבית. אגב, קולם של בכירי פתח ואש"ף אשר עומדים בראש המשלחת לא נשמע אל מול הצהרות חמאס.

 

גורמים בקהיר אמרו: "המשא ומתן קשה. עד כה אין הסכמה בין הצדדים על הארכת הפסקת האש. המשלחת הישראלית מסכימה להפסקת האש ללא תנאים ומסרבת לתנאי של בניית שדה תעופה ברצועה". שר החוץ המצרי סאמח שוקרי אמר כי "שני הצדדים סקרו את מה שהם רואים בבחינת נושאים של דאגה". השר תיאר את המשא ומתן כ"מסובך ולא קל". בסאם סלאחי, אחד מנציגי הפלסטינים, אמר: "הדבר החשוב ביותר עבורנו הוא להסיר את המצור ולהתחיל לשקם את עזה. לא יכולה להיות שום עסקה בלי זה".

 

סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה אמש כי המשלחת הישראלית הגיעה לבירת מצרים לביקור שני בתוך יממה. בניגוד לציטוטים הלוחמניים של אנשי חמאס, ברשת "אל-ערבייה" דווח הערב כי הושגה הסכמה על הארכת הפסקת האש ברצועת עזה לכמה ימים. גורם רשמי בירושלים הגיב לדברים בסוכנות הידיעות "רויטרס" ואמר כי ישראל מוכנה להאריך את הפסקת האש. הגורם הישראלי לא היה מוכן לציין בכמה זמן ישראל מסכימה להאריך את הפסקת האש, אך יחד עם זאת ציין כי "ישראל הביעה את נכונותה להאריך את הפסקת האש בתנאים הנוכחיים שלה".  

 

נתניהו: "אנשי עזה אינם האויבים שלנו" 

מוקדם יותר נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים בפני כתבים זרים בירושלים. "ישראל עוקבת אחר הפסקת האש וערוכה למקרה של הפרה", אמר נתניהו שהבטיח כי ישראל תמצא פתרון טכנולוגי למנהרות הטרור. "סביב יישובי עוטף עזה יישארו כוחות שלא היו שם לפני המבצע כדי לתת הגנה טובה יותר לתושבי האזור", אמר. "מצבם של תושבי האוזר בטוח יותר מלפני המבצע".

 

על רקע המתיחות ביחסי ארה"ב-ישראל, אמר ראש הממשלה: "אני מבקש לשבח את הדברים שאמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על הצורך בפירוז עזה. שוחחתי איתו בצהריים פעם נוספת, שיחה טובה מאוד, והודיתי לו. עצם הצבתו של יעד זה הוא יעד חשוב לישראל". ראש הממשלה התייחס באופן עקיף גם לדיווח על שיחת הטלפון בינו לבין קרי שנותקה. "הדיווחים על תוכן השיחות והטונים של היחסים בינינו מעוותים", אמר נתניהו. "אני מעריך את התמיכה של ארה"ב בזכותה של ישראל להגן על עצמה והתמיכה הכספית לכיפת ברזל".

המשלחת הפלסטינית בקהיר ()
המשלחת הפלסטינית בקהיר

ראש הממשלה הדגיש כי יש עכשיו אפשרויות שלא היו לפני. "יש שחקנים חשובים במזרח התיכון שיכולים להשפיע על המציאות ולאפשר שלום יציב או לפחות שקט יציב", אמר נתניהו מבלי לפרט.

 

נתניהו אמר כי הוא מצפה שכעת עיתונאים שיעזבו את רצועת עזה ולא יהיו נתונים להגבלות ואיומי חמאס יפרסמו תיעודים של ארגון הטרור מנצל ריכוזי אוכלוסיה ופוגע באזרחים. "אנשי עזה אינם האויבים שלנו", הדגיש ראש הממשלה. "אויבנו הם חמאס וארגוני הטרור האחרונים שמנסים להרוג את אזרחינו. הטרגדיה של עזה היא שהיא נשלטת על ידי חמאס".

 

ראש הממשלה אמר עוד כי "המבחן עכשיו של הקהילה הבינלאומית הוא לא נגד ישראל. המבחן הוא בשביל העולם המתורבת, אם הוא יכול להגן על עצמו. ישראל הסכימה להפסקת אש של מצרים וחמאס הפר אותה. בנקודה הזאת העימות גבה את חייהם של 185 בני אדם. ביום שני חמאס הסכים לאותה הספקה בדיוק. 94 אחוז ממקרי המוות בעימות היו יכולים להימנע".

 

מזכ"ל האו"ם: "התקפות מזעזעות" 

מזכ"ל האו"ם באן קי מון מתח ביקורת קשה אתמול על ישראל והאשים אותה בהפרות של החוק ההומניטרי הבינלאומי. הוא אמר כי יש לחקור את ההתקפות הללו וכי האשמים יישאו בתוצאות מעשיהם. "אני מכיר בזכות של ישראל להגן על אזרחיה מירי של רקטות", אמר באן, "אבל הלחימה העלתה שאלות לגבי כיבוד העקרונות של הבחנה ופרופורציות והחוקים הבינלאומיים".

 

לדברי מזכ"ל האו"ם, "ישראל ביצעה הפגזות חוזרות ונשנות של מתקני או"ם שבהם מצאו מקלט אזרחים פלסטינים. ההתקפות האלה מזעזעות, בלתי קבילות ובלתי מוצדקות". באן האשים אמנם את חמאס באחסון רקטות בקרבת מתקני האו"ם, אבל הבהיר כי "זה לא מצדיק סיכון חיי אלפי אזרחים חפים

מפשע. החוק ההומניטרי הבינלאומי מחייב הגנה על אזרחים ומתקנים אזרחיים כולל צוותי האו"ם. הדגל של האו"ם חייב להיות מכובד. מפירי האמון הזה חייבים להיות מובאים למשפט".

 

לדבריו, "במקרים האחרונים של התקפה על מתקני האו"ם, הישראלים קיבלו דיווח על קואורדינטות 33 פעמים. ההתקפות הללו צריכות להיחקר". באן אמר שצריך להפסיק עם המחזוריות של הרס ובנייה, הרס ובנייה.


פורסם לראשונה 06/08/2014 21:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו, הערב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים