שתף קטע נבחר

דקות לפני פיצוץ הפצמ"ר: שלושת החברים תועדו

רב"ט מידן ביטון, רב"ט נירן כהן וסמל ערן פורת הוזמנו להניח תפילין בשטח הכינוס, וצולמו על ידי אנשי חב"ד לפני פיצוץ פצמ"ר. מידן ונירן נהרגו, ערן נפצע. אביו של מידן: "אני בין היחידים שמחזיק תמונה של הבן לפני מותו"

הם היו שלושה חברים, לוחמים בשריון, ששירתו יחד במשך חודשים והמתינו לתורם להיכנס ללחימה בעזה. אלא שאז קרה הנורא מכול: פצצת מרגמה שנפלה בסמוך אליהם הרגה ארבעה חיילים. דקות ספורות לפני מותם ב-28 ביולי הונצחו שניים מהחברים, רב"ט מידן ביטון ורב"ט נירן כהן, יחד עם חברם סמל ערן פורת, שנפצע בתקרית באורח קשה.

 

מבצע "צוק איתן " - דיווחים נוספים:

מה רוצה חמאס, מה הוא עשוי לקבל?

מפקד בחמאס: נותרו מנהרות, יכולים לחדור

 

מידן, נירן וערן עם איש חב"ד לפני פיצוץ הפצמ"ר ()
מידן, נירן וערן עם איש חב"ד לפני פיצוץ הפצמ"ר

מימין: נירן כהן ז"ל, מידן ביטון ז"ל וערן פורת שנפצע ()
מימין: נירן כהן ז"ל, מידן ביטון ז"ל וערן פורת שנפצע
 

 

התמונה צולמה על ידי אנשי חב"ד, שהגיעו לשטח הכינוס, על מנת לאפשר לחיילים שירצו להניח תפילין. פורת עוד הספיק להתקשר לאמו ולספר לה בהתלהבות שהניח תפילין לראשונה זה שנתיים, אך אז התפוצץ הפצמ"ר.

 

סמל פורת, שנפצע קשה ברגלו והוטל אל הקרקע, ראה את חבריו שוכבים ללא ניע אך לא העלה בדעתו שהם נהרגו. הוא פונה למרכז הרפואי שיבא בתל השומר ודקות אחדות לפני שנכנס לניתוח התבשר על מותם. "בחיים לא ראיתי את הבן שלי ככה, הוא בכה בכי קורע לב, הוא לא היה יכול לעכל את זה שהם נהרגו. מידן היה חבר קרוב מאוד שלו", סיפרה האם יעל.

 

לאחר הניתוח אושפז פורת במחלקה האורתופדית ומצבו כעת מוגדר בינוני. ממיטתו הוא מתקשה לעכל כיצד הצליח לשרוד את הפגיעה שהתרחשה כשלושה מטרים בלבד ממנו. "אני לא יודע איך אני בכלל בחיים, כל מה שהיה סביבנו התרסק, אני לא מבין איך לא התרסקתי גם כן", אמר לאמו.

 

נציגי חב"ד הגיעו לבית החולים והעניקו לבני משפחתו של פורת את התמונה האחרונה ממוסגרת. "זה היה מאוד מרגש לראות את זה", אמרה יעל. במקביל, אמו של כהן התקשרה לאחר המקרה לפורת וביקשה ממנו לשמוע כל פרט על התקרית. "זאת הייתה שיחה קשה מאוד", ציינה יעל, "היא רצתה לשמוע הכול".

 

"אמרו שהבן שלי צדיק" 

אמו של פורת הביעה סיפוק מכך שבנה שרד את הפגיעה, אך בד בבד מתחה ביקורת על הצבא. לדבריה,

"אנחנו מאושרים ושמחים ומודים לאלוהים על הנס הזה ובאותה מידה כואבים את אובדן

 החיילים, חברים של הבן שלי".

 

בני משפחתו של ערן פורת ביקרו בטבריה את משפחתו של רב"ט כהן במהלך ימי השבעה. מור, אחותו של כהן, סיפרה כי פורת שוחח עמם: "הוא היה נסער כשדיבר איתנו, ואנחנו עוד מתכוונים ללכת אליו. החבר'ה של חב"ד הביאו אלינו את התמונה".

 

גם בני משפחתו של רב"ט מידן ביטון קיבלו את התמונה לידיהם. מנחם, אביו של מידן, אמר: "אני קצת יותר מאמין מאשתי, נכנסו רבנים ואמרו שהבן שלנו צדיק. התמונה הכריעה את הכף, אני בין היחידים שיש להם תמונה כמה דקות לפני שהבן מת. אני בוכה בלילות עם ובלי תמונה. זו הארץ שלנו ואין מה לעשות". בתקרית נפילת הפצמ"ר נפלו גם רס"מ במיל' עדי בריגה וסמ"ר אליאב כחלון.

 

בהכנת הכתבה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב"ט ביטון מניח תפילין לפני הפיצוץ
מומלצים