שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מדברים תחת אולטימטום: המשלחת בקהיר

חאלד משעל אמר כי הפסקת האש היא "חלק מהטקטיקה שלנו", נציג חמאס למגעים במצרים הבהיר כי "אם לא נגיע להסכם תוך 72 שעות סביר להניח שנפרוש מהמו"מ" - אבל ישראל מסכימה לשיחות תחת אולטימטום. עד כה: הפסקת האש לא הופרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש כי ישראל לא תקיים משא ומתן תחת אש, אבל משא ומתן תחת אולטימטום ישראל דווקא מנהלת: המשלחת הישראלית לשיחות המשא ומתן הגיעה הבוקר (יום ב') לקהיר, לאחר שהפסקת האש עליה הסכימו הצדדים נשמרה מאז חצות.

 

האש אמנם נפסקה, אבל בחמאס כבר איימו עוד לפני תחילת ההפוגה כי ירי הרקטות יתחדש אם תוך 72 שעות לא יגיעו הצדדים לפריצת הדרל. חבר המשלחת הפלסטינית מטעם חמאס, עיזת א-רישק, הבהיר כי "אם לא נגיע להסכם תוך 72 שעות סביר להניח שנפרוש מהמשא ומתן ולא תהיה הפסקת אש נוספת".

 

גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הסביר כי הפסקת האש היא למעשה המשך הירי באמצעים אחרים. "מדובר חלק מהטקטיקה שלנו להביא להצלחת המשא ומתן ולאפשר סיוע הומניטרי", אמר משעל. לדבריו, "כל הפסקת אש ארוכת טווח כרוכה בהסרת המצור מעל רצועת עזה". משעל הוסיף כי "אחת מתוצאות המלחמה היא העובדה שסוגיית הנמל הימי ברצועת עזה עלתה לסדר היום האזורי והבינלאומי. "לפלסטינים מגיע לנסוע ללמוד ולטייל מחוץ לרצועה", אמר.

 

המשלחת הפלסטינית למו"מ בקהיר ()
המשלחת הפלסטינית למו"מ בקהיר

עמדת ישראל במשא ומתן, כפי שעלתה משיחות עם שרים בקבינט, היא שישראל מתנגדת באופן מוחלט לנמל ימי או שדה תעופה בעזה. בישראל תומכים בפתיחת מעבר רפיח ומעריכים כי ייפתח, אך העניין בסמכות מצרית. ישראל תסכים להרחיב את אזור הדיג. בעניין כספים לחמאס ישראל דורשת כי הכספים שיוקצו לשיקום עזה לא יגיעו לידי חמאס, אלא ישירות לידי הקבלנים המבצעים ולידי הגופים שיטפלו בשיקום.

 

העיתון "אל-חיאת" מדווח הבוקר כי המשלחת הפלסטינית תגיש למצרים תוכנית עבודה למעבר רפיח - במידה שיושג הסכם הפסקת אש קבוע. אחד מחברי המשלחת סיפר שההצעות של מצרים להפסקת אש קבועה נשענות על משוואה שלפיה אף צד לא מפסיד ואף צד לא מנצח. הצד הפלסטיני, על פי אותו גורם, הפלסטינים מעוניינים בהסכם שישיג שלוש מטרות: הפסקת שפיכות הדמים, שיקום ההרס ופתיחת המעברים.

 

בעיתון פורסם שחברי המשלחת הפלסטינית סיפרו שלאחרונה הקלה מצרים את תנועת התושבים דרך מעבר רפיח, ויש אינדיקציות חיוביות מצדה לגבי פתיחת המעבר וניהולו על ידי אנשי הרשות הפלסטינית.

באל-חיאת אף נטען שהייתה מעין פריצת דרך במשא ומתן העקיף בקהיר אמש, מה שהגביר את הסיכויים להגיע להסכם קבוע להפסקת אש ברצועת עזה.

 

אמש, לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש, נורו לראשונה זה שישה ימים רקטות לאשדוד וגם לגוש דן. רגע לפני חצות, כשהפסקת האש בפתח, נשמעו הדי פיצוצים בתל אביב ובגוש דן כשרקטה התפוצצה בשטח בלתי מיושב ללא אזעקה. הזרוע הצבאית של חמאס מיהרה להודיע: ירינו רקטת M75 לתל אביב.

 

כמה דקות לפני כן, ב-23:45, נשמעו אזעקות בקריית מלאכי, מועצות שפיר, באר טוביה ומועצה אזורית מרחבים. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות בשמי קריית מלאכי. בשעה 22:00 נשמעה אזעקה באשדוד, מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר העיר. במקביל, חיל האוויר ניצל את הרגעים האחרונים כדי לחסל את פעיל הטרור פארג' אבו רביע ממערך המנהרות של חמאס בצפון רצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים