שתף קטע נבחר

גיבורי-העל בטיימס סקוור במאבק על קיומם

באטמן, ספיידרמן וגיבורים נוספים מוצאים עצמם באחרונה בצד הלא נכון של החוק, לנוכח הקמפיין בניו יורק נגד המהגרים שמתחפשים לדמויות מצוירות ומצטלמים עם תיירים עבור טיפים. בתגובה הם הקימו "ליגת הצדק" משלהם

הם עשויים להיות גיבורי-על, דמויות קומיקס או מצוירים מסרטי דיסני, אולם בעיני השוטרים בניו יורק הם מגלמים תפקיד אחד - זה של פורעי חוק. לתושבי העיר העוטים על עצמם תחפושות ומתפרנסים מטיפים שנותנים להם התיירים בטיימס סקוור נמאס מהרדיפה של המשטרה וכלי התקשורת שמרבים למתוח עליהם ביקורת, ועתה הם מתאגדים כדי לתקוף חזרה.

 

מדי יום מסתובבים במדרכות שבאזור טיימס סקוור עשרות בני אדם שלבושים בתור ספיידרמן, באטמן, מיקי מאוס, אלמו מהתוכנית "רחוב סומסום" וגיבורי ילדות אחרים. הם קוראים לעוברים ולשבים להצטלם איתם, בתקווה שיקבלו בתמורה כמה דולרים בתור טיפ. אולם בעיריית ניו יורק, מראש העיר עצמו ועד לפקיד הזוטר, רואים בהם מטרידנים המפרים את הסדר הציבורי.

"ספיידרמן" בטיימס סקוור. נעצר בחודש שעבר על תקיפת שוטר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"ספיידרמן" בטיימס סקוור. נעצר בחודש שעבר על תקיפת שוטר(צילום: רויטרס)

העלונים שמופצים נגד גיבורי העל. "לתלונות התקשרו למשטרה" (צילום: AP) (צילום: AP)
העלונים שמופצים נגד גיבורי העל. "לתלונות התקשרו למשטרה"(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בחודשים האחרונים עצרה המשטרה כמה "אמני רחוב" כאלו, בהם אדם לבוש כספיידרמן שנעצר לאחר שהרביץ לשוטר שהפריע לו לבקש טיפ. כמו כן, השוטרים החלו לחלק עלונים הקוראים לתיירים להזעיק את הרשויות ולהתלונן אם הם נתקלים בדמויות המחופשות.

 

בתגובה החליטו הגיבורים הנרדפים להקים איגוד שבמסגרתו יוכלו להילחם על זכויותיהם, התאחדות ששמה "אמנים מאוחדים למען חיוך". "אנחנו רוצים לקבל יחס מכבד, בתור עובדים ולא כדמויות מצוירות רק משום שאנחנו עוטים מסכה", הסביר אחד מיוזמי המחאה, יאמיל מורלס, שמבלה 40 דקות מדי יום בלבישת תחפושת פינגווין.

 

מורלס, אזרח קולומביה, אינו דובר אנגלית ונעזר במתורגמן בניסיונותיו לקדם את ארגונו. גם רבים מעמיתיו למקצוע הם

מהגרים ממדינות אמריקה הלטינית. מאז הקמת ההתאחדות הצטרפו אליה יותר מ-100 חברים, ועשרות מהם נפגשו שלשום (יום ג') עם לוביסטים שפועלים למען זכויות מהגרים. בהמשך הם מקווים להיפגש עם נציגי המשטרה.

 

"אחד הדברים שאנחנו רוצים להשיג הוא שהשוטרים יבטחו בנו טיפה יותר", הסביר מורלס. "אנחנו רוצים שהם יסבירו לנו מה מותר ומה אסור לנו לעשות". גם עמיתיו הדגישו: "זה שאחד או שניים הם תפוחים רקובים, לא אומר שכולנו רעים. הם לא מייצגים את כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצטלמים עם עוגיפלצת. עבריין מסוכן?
צילום: רויטרס
מומלצים