שתף קטע נבחר

חסיד אומות העולם ויתר על התואר בעקבות "צוק איתן"

משפחתו של הנק זנולי בן ה-91 הצילה צעיר יהודי מפני הנאצים בתקופת המלחמה. לאחר שגילה כי בני משפחתו נהרגו בהפצצת צה"ל בעזה הוא החליט להשיב את התואר. "עלבון להחזיק בכבוד אחרי רצח שביצעה מדינת ישראל"

קשיש הולנדי בן 91 החליט לוותר על התואר "חסיד אומות העולם" שניתן לו על כך שמשפחתו הגנה צעיר יהודי מפני הנאצים לאחר שגילה כי שישה מבני משפחתו נהרגו בתקיפת אווירית של צה"ל בעזה במהלך מבצע "צוק איתן". הנק זנולי החזיר לידי שגריר ישראל בהאג חיים דיבון את המדליה המכובדת שניתנה לו לאחר שביתה של בת אחייניתו בעזה הופגז וכל יושבי הבית נהרגו.

 

עוד חדשות בעולם :

משחקי ריגול: "גרמניה צותתה לקרי וקלינטון"

גרמניה: ציור בשווי מיליונים יוחזר ליהודים

שבט אינדיאני מבודד תועד: "תעזרו לנו"

 

"בצער רב אני מחזיר בזאת את המדליה שניתנה לי כאות כבוד והוקרה ממדינת ישראל על המאמצים והסיכונים שלקחה על עצמה אמי ומשפחתה בהצלת חייו של ילדי יהודי בתקופת הכיבוש הגרמני", כתב זנולי במכתב השבוע. על פי המכתב, שנשלח ישירות לשגריר הישראלי, ההפגזה המדוברת אירעה ב-20 ביולי שבו נהרס בניין בן ארבעה קומות במחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה.

זנולי עם משפחתו בשנת 1942 ()
זנולי עם משפחתו בשנת 1942

"הדור הרביעי של אמי איבד סבתא, שלושה דודים, דודה ובן דוד בגלל פעולות הצבא הישראלי", זנולי הוסיף במכתב. "זה מזעזע וטרגי במיוחד שהיום, ארבעה דורות אחר כך, משפחתנו מתמודדת עם רצח של קרובים בעזה. רצח שבוצע על ידי מדינת ישראל".

 

שגרירות ישראל בהאג אישרה אתמול (יום ו') שהיא "מכירה את הנושא", אבל סירבה להגיב או להוסיף פרטים. הקשיש ההולנדי היה תשוש מדי כדי להגיש את מכתבו באופן אישי, ובמקום זאת שלח אותו, יחד עם המדליה שקיבל, לשגרירות בהאג שבה קיבל את אות הכבוד לפני כשלוש שנים. "עבורי, זה יהיה עלבון להחזיק בכבוד שניתן לי על ידי מדינת ישראל בנסיבות אלו. יהיה זה עלבון גם כלפי אלו במשפחתי שאיבדו לא פחות משישה מקרובי משפחתם בעזה".

 

זנולי התייחס במכתבו לטענות שישראל ביצעה פשעי מלחמה במבצע בעזה וכתב: "פעולותיה של המדינה שלך בעזה בימים אלו כבר הביאו להאשמות חמורות בנוגע לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. כעורך דין בגמלאות, לא יפתיע אותי אם האשמות אלו יובילו להרשעות, אם צדק אמיתי וחסר פוליטיקה יוכל לעשות את שלו".

 

משפחתו של זנולי התבטאה רבות נגד הכיבוש הנאצי במדינה, ואביו של הנק נרצח במחנה ההשמדה מאוטהאוזן שבאוסטריה. גיסו של הנק הוצא להרוג בדיונות שמחוץ להאג בגין השתתפותו במחתרת ההולנדית נגד הנאצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפצצות צה"ל ברצועה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים