שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

אל תקרא לי ימני: הלכות שמאליים עילאיים ומתנשאים

ג'רי סיינפלד, לתשומת לבך: תפילין תניח רק ביד ימין, את הטבעת תענוד לרעייתך בידך שמאלית, רצוי שתכניס קודם את רגל שמאל למכנסיים - ואם נתקלת בבעיות פרנסה, נסה להחליף את כיוון הכפתורים (לשמאל). הרב יהודה לייב נחמנסון, שמאלי גאה, קיבץ לספר את כל ההלכות הנוגעות לאיטרי יד ימינם, וסיפר על זה ל-ynet וערוץ 20. צפו

מה המשותף לביל קלינטון, ג'רי סיינפלד, בנימין נתניהו, הרב יהודה לייב נחמנסון, ברק אובמה, הנסיך וויליאם, אלברט איינשטיין, אבו מאזן - וגם כותב שורות אלו? כולנו שמאליים. לרגל יום השמאליים הבינלאומי, ynet וערוץ 20 פגשו את הרב יהודה לייב נחמנסון – גם הוא שמאלי גאה, שהחליט לכתוב את הספר ההלכתי "דיני איטר", ובו הוא מסכם את ההנהגות ההלכתיות שעל השמאלי לנהוג, כי שמאליים זה עולם ומלואו של הלכות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כל שמאלי חובש כיפה שהגיע למצוות, מכיר את זה: בעוד הימניים מניחים תפילין ביד שמאל - היד החלשה יותר - השמאליים מניחים ביד ימין. אך כיצד נוהג שמאלי כשהוא מקדש את אשתו תחת החופה? רגע לפני ששוברים את הכוס, נהוג שהגבר עונד את הטבעת עם ידו הימנית, אך על איטר לבצע פעולה זו בידו השמאלית - מי רוצה לקדש את אשתו לעתיד תוך כדי תצוגת נפל!

.

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

ככה שמאליים לא מקדשים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ככה שמאליים לא מקדשים(צילום: shutterstock)

​​

קמת בבוקר עפוץ אחרי שהילד לא נתן לך לישון בלילה? יש משהו חשוב שאסור לך להחמיץ: יש להכניס קודם את הרגל השמאלית למכנסיים. כך גם את היד השמאלית לחולצה וכן הלאה עם הגרביים והנעליים. זה הכלל. אם אתם שמאליים עליכם להתלבש משמאל לימין.  

 

מיניקות? שד שמאל - תחילה

ההלכה שלפנינו סמלית ומעניינת, ומקורה בקבלה. הדבר הכי נחמד בהלכה זו, שהיא מחייבת גם את הימניות: אישה מניקה, צריכה להניק את הילד בתחילה עם השד השמאלי, מכיוון שהוא קרוב יותר אל הלב. הנקה פירושה הענקה, וללב מעניק ואוהב יש משמעות רבה עבור התינוק.

 

"כִּי יִקָּרֵא קַן צִפּור לְפָנֶיךָ בַּדֶּרֶךְ בְּכָל עֵץ או עַל הָאָרֶץ אֶפְרחִים או בֵיצִים", שלח תשלח את האם עם ידך השמאלית, ורק אז תיקח את הביצים באותה היד.

 

אם נתקלת בבעיות פרנסה, ייתכן וכפתורי החולצה אשמים. במידה והם בצד שמאל, עליך להחליף אותם לצד ימין - והמזל (אולי) ישתנה לטובה.  

 

משמאל לימין בלבד!!! (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משמאל לימין בלבד!!!(צילום: shutterstock)
 

 

מוהל איטר יד ימינו חייב למול בידו השמאלית, על מנת שלא תצא תקלה עם ידו הימנית - החלשה יותר. איך תדעו מהי ידו החזקה? שימו לב כיצד הוא מסדר את הכלים. אם הוא שמאלי, הכלים יונחו באופן שיהיה לו קל יותר להשתמש עם ידו השמאלית.

 

עברו לשמאל, זאת התורה כולה

וגם בתקיעת שופר. למרות שישנה חשיבות רבה בכך שהשופר יונח בצד הימני של השפתיים, משום שימין בא להראות את כוחו של בורא העולם,

ביום שאנו ממליכים אותו - בעל תוקע שמאלי מחוייב להניח את השופר בצידו השמאלי של הפה.

 

ארבע הכוסות ששותים בליל הסדר: יש עניין שהימני יחזיק בידו הימנית והשמאלי בידו השמאלית. רק חשוב לזכור שההסבה לא משתנה, יש להסב באותו צד כמו כולם – בצד שמאל.

 

זה הכלל. כל מצווה השייכת לתורת הסוד, הקבלה והפנימיות, תמיד תונהג בצד הימני גם עבור השמאליים. אולם כל מצווה מעשית, כדוגמת הנחת תפילין, נטילת לולב וכן הלאה, משתנה בין שמאלי לימני.

 

עוד בערוץ 20 , צפו בשידור החי.

 

"בני המנשה הכי ציוניים שיש"

הבנים גוויסו - והרשת התגייסה לעזור לחקלאי

שולי רנד וארקדי דוכין בדואט מרגש

עמוד הפייסבוק של ערוץ 20

 

צפו בראיון שנערך עם הרב יהודה לייב נחמנסון בערוץ 20

 

 

התוכנית של לינוי בר גפן משודרת בכל יום ב-19:00 בערוץ 20

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שמים לב מהי היד הפעילה יותר? ביל קלינטון
צילום: AP
צילום: shutterstock
כזה ראה וקדש
צילום: shutterstock