שתף קטע נבחר

עימותים בהפגנת חרדים נגד הגיוס: "נאצים"

מבצע "צוק איתן" עוד לא נגמר - והחרדים חזרו לרחובות. לאחר מעצר תלמיד ישיבה שקיבל צו גיוס, החלו הפגנות בכמה ערים. בירושלים התעמתו חרדים עם שוטרים: "ראש הממשלה לא ראוי לצחצח סוליה של בחור ישיבה". מחאה גם בבני ברק: "נמות ולא נתגייס"

גם אחרי לחימה של יותר מחודש, שגבתה את חייהם של 64 חיילים, מפגינים חרדים נגד גיוס תלמידי ישיבה. בירושלים, בבני ברק ובערים אחרות התקיימו הערב (יום א') הפגנות במחאה על מעצר תלמיד ישיבה שקיבל צו גיוס, וחלקן גלשו לעימותים אלימים. בירושלים החלו 200 צעירים להפגין ברחוב בר אילן. הם חסמו לפרקים את הצומת ועצרו בגופם אוטובוסים שנסעו במקום. תוך זמן קצר הפכו העימותים לאלימים - המפגינים התעמתו עם כוחות משטרה ומג"ב וקראו לשוטרים "נאצים". המשטרה עצרה שמונה מפגינים.

 

עוד בחדשות:

ישראל נערכת לכישלון המגעים: הקלה ראשונה

מחמוד ומורל, חתן וכלה: "האהבה תנצח"

 

ההפגנה בירושלים, הערב (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ההפגנה בירושלים, הערב(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

פרשים בסיוע אלות ניסו להדוף את המפגינים, שחלקם ניסו להבעיר חפצים על הכביש. בנימין, תלמיד ישיבה שהשתתף בהפגנה שלא קיבלה את אישור המשטרה, אמר כי "כשלא נותנים לנו ללמוד זה מה שיקרה - הנקודה היא שכל מי שרוצה ללמוד ילמד. אנחנו מפגינים גם בגלל המאסר וגם בגלל החוק. בחור שרוצה ללמוד - ילמד".

 

תלמיד הישיבה הוסיף: "אין בנו פחד - כל מה שצריך לעשות ייעשה כדי שבחור ישיבה לא יהיה בצבא. המשטרה לא נותנת להביע את התחושות, אנחנו בסך הכול חוסמים את הכביש. אם היה מצעד ספורט היו נותנים לחסום את הכבישים אבל לא נותנים לנו להביע. אנו נאבק על כל בחוק ואני אומר אנחנו לא נוותר".

נגד הגיוס. ההפגנה בבני ברק (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נגד הגיוס. ההפגנה בבני ברק(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "די לכפייה החילונית", וכן "ייהרג ובל יעבור - בלי פשרות וויתורים". במהלך הנאומים שנישאו כונו מי שבחרו להתגייס "רקובים שסרחו". אחד הנואמים פנה לבחורי הישיבה ואמר להם: "אף אחד לא יגיע אליכם, אך אחד לא יקבע אם תתגייסו או לא. למקבלי ההחלטות הוא אמר: "אתם תקבעו מי לומד ומי לא? ראש הממשלה לא ראוי לצחצח סוליית נעליים של בחור ישיבה בדרגה הכי נמוכה".

 

גם סמוך לצומת קוקה קולה בבני ברק התקיימה הפגנת חרדים. עשרות רקדו במעגלים, ולא הפריעו לתנועת כלי הרכב. יאיר, מפגין בן 24, אמר: "באנו להפגין כי עצרו בחור ישיבה,

בן עדות המזרח. שלחו אותו לכלא והוא מגן על עם ישראל בכוח התורה שלו. נילחם נגד המלחמה שמנהל הצבא ומנהלת המדינה נגד לומדי התורה. ללמוד תורה זה זכות בסיסית. אני יהודי וזה כואב לי מאוד. המסר שלנו הוא - 'נמות ולא נתגייס'. לא ננהל משא ומתן איתם".

 

גם בצומת הרחובות בני ברית ומשה סנה הפגינו הערב כ-100 חרדים. הצומת נחסם לסירוגין ומשטרת לכיש עצרה ארבעה חשודים בגין הפרת הסדר. במקביל הפגינו 100 חרדים בצומת שילד שליד מודיעין.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הפגנה בבני ברק, הערב
צילום: עידו ארז
מומלצים