שתף קטע נבחר

נבטים לדימונה, עיר הבה"דים לירוחם - סער מחלק מחדש את הארנונה בנגב

שר הפנים הציג את הרפורמה שיזם לחלוקת גבולות שוויונית בין רשויות בנגב, שלדבריו יניבו הכנסות של מיליוני שקלים לרשויות הקטנות. "אחת המהפכות החברתיות החשובות בישראל. נגדיל את השוויון", אמר סער

"אחת המהפכות החברתיות החשובות בישראל". שר הפנים גדעון סער הציג הבוקר (ב') את הרפורמה שיזם בנוגע לבחינה מחדש של חלוקת הגבולות בין רשויות מקומיות בדרום הארץ. 

 

עוד בחדשות:

בלעדי: בן עמי משחזר את נתיב הבריחה

חשד: נערים ערבים תקפו צעיר חרדי ביפו

שוד בפריז: "מידע רגיש" נגנב מנסיך סעודי

 

לדברי סער, מסקנות הוועדות שהקים שייושמו ב-1 בינואר יכללו שינויים גם בחלוקת ההכנסות בנגב. במסגרת השינויים, עיר הבה"דים תהיה תחת שיוך מוניציפלי לירוחם, דבר שיגדיל את הכנסותיה ב-6.5 מיליון שקלים בשנה.

 

סער וראשי הוועדות הבוקר במסיבת העיתונאים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סער וראשי הוועדות הבוקר במסיבת העיתונאים(צילום: עידו ארז)

בנוסף, בסיס נבטים ישויך לדימונה ומההכנסות ייהנו גם יישובים סמוכים. על פי סער, מדובר בתוספת הכנסות עבור עיריית דימונה של 13 מיליון שקלים בשנה, 10.5 מיליון לעיריית ערד, חורה – 4.9 מיליון שקל בשנה, כסייפה – 4.5 מיליון שקלים בשנה, מצפה רמון – 3 מיליון שקלים בשנה ומיתר – 2 מיליון שקלים בשנה. במקביל, הוצגו רשויות איתנות שהוחלט לקחת מהן תקציב לטובת רשויות חלשות. המועצה האזורית רמת נגב תספוג ירידה בתקציב של 12.9 מיליון שקלים ו-12 מיליון שקלים פחות מהמועצה האזורית תמר.  

 

כמו כן, מתקנים של חברת חשמל, גבעת שמן ורמת בקע (תע"ש) יועברו לאחריות של עיריית באר שבע, דבר שיגדיל את הכנסותיה. עם זאת, גם יישובים קטנים סמוכים ייהנו מההכנסות של שינוי זה.

 

"מדרום תיפתח הטובה"

במהלך מסיבת העיתונאים הבהיר סער כי היעד שקבע הוא צמצום הפערים בין רשויות מקומיות. "זה היה מהלך מורכב, משולב ועמוק. לכולם מגיע עתיד טוב יותר. ככל שנתקדם לעבר יעד צמצום הפערים, אנחנו נגדיל את השוויון בחברה הישראלית. מדרום תיפתח הטובה".

 

סער אמר עוד: "בוועדת הפנים של הכנסת הודעתי מה המדיניות שלי – לקחת מהחזקים ולתת לחלשים. אין דרך אחרת לצמצם את הפערים. גם ברשויות של המגזר הלא יהודי. המהלך הוא הגדלה של העוגה וחלוקה הוגנת וצודקת יותר של הפרוסות". שר הפנים סיכם כי עד סוף חודש אלול יוקמו ועדות נוספות כדי להמשיך במהלך. "אני חוזר ואומר: מפת הכנסות וגבולות תשתנה בקדנציה הקרובה והיא כבר משתנה", הבהיר סער.  

 

בחודש יולי שעבר הורה סער להקים שלוש ועדות לבחינה מחדש של חלוקת הגבולות בין רשויות מקומיות בדרום הארץ ולהגשת המלצות בנוגע לחלוקה מחדש של הגבולות ושל ההכנסות ממרכזי תעשייה, מסחר ובסיסי צבא כדי ליצור חלוקה שוויונית יותר של ההכנסות מארנונה ממקורות אלו.

 

הוועדה הראשונה, בראשותו של פרופ' ערן רזין, בחנה את שינוי הגבולות וחלוקת ההכנסות בין מצפה רמון, ירוחם, שגב שלום והמועצות האזוריות רמת נגב, הערבה התיכונה ונווה מדבר. הוועדה התרכזה בחלוקת ההכנסות מבסיסי בית הספר למ"כים, בסיס תחמושת "חתירה", עיר הבה"דים, כלא נפחא, בסיס "רמון" של חיל האוויר, שדה ניסויים "שדמה" של רפא"ל, מפעל הפוספטים "אורון" ושטחי הכרייה הצמודים אליו.

 

הוועדה השנייה, בראשותו של פנחס ולרשטיין, בחנה את חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה מישור רותם, בין רשויות דימונה, ערד, תמר, הערבה התיכונה, כסייפה, ערערה בנגב ואל קסום. כמו כן, בחנה הוועדה את חלוקת ההכנסות ממתקני תיירות באזור ים המלח בין המועצה האזורית "תמר" לעיריית ערד ואת ההכנסות ממתקנים בגבולות ירדן ומצרים בין עיריית אילת למועצה המקומית ערבה תיכונה.

 

ועדה שלישית, בראשותו של יהודה פתאל, בחנה את חלוקת ההכנסות מבסיס נבטים של חיל האוויר, מתקני חברת החשמל ברמת חובב ורמת בקע ומתקן אחסנת הדלק בגבעת שמן. חלוקת ההכנסות נבחנה בין הרשויות דימונה, המועצות האזוריות נווה מדבר ואל קסום, המועצות המקומיות כסייפה, ערערה בנגב, שגב שלום והמועצה המקומית התעשייתית רמת חובב.

 

ראש המועצה האזורית רמת הגב, שמוליק ריפמן, בירך על החלטת השר למרות שהרשות שהוא עומד בראשה תפסיד הכנסות. "מברך את גדעון סער על החלטתו האמיצה לאמץ את ההסכמות שנחתמו בין רמת הנגב לשכנותיה ירוחם ומצפה רמון. השר גילה אומץ בהתמודדות עם החברות הגדולות בז"ן, תע"ש וחברת חשמל שלא שילמו ארנונה במשך שנים ארוכות. רמת הנגב תלמד את פרטי ההחלטה ותפעל ליישומה".

 

גם ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, בירך על ההחלטה: "מדובר בהליך חשוב ומשמעותי עבורנו ועבור הנגב כולו. שר הפנים קיבל החלטה חשובה ומושכלת, בעלת פוטנציאל רב להביא לשינוי מעשי במציאות בדרום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
גדעון סער, הבוקר
צילום: עידו ארז
מומלצים