שתף קטע נבחר

קניות בסופר וצלילה בים: הבריחה של אילן בן עמי בימים שאחרי הרצח

במהלך החקירה אמר המוזיקאי החשוד ברצח דפנה בר ציון: "אני מתבייש, לא יכולתי לחיות עם הידיעה שניפרד". בזמן הבריחה מהמשטרה הוא בילה בים וקנה מזון בפארק צמרת: "כשראיתי שוטרים בחוף נכנסתי למים וצללתי"

בתום שעות של חקירה, שבמהלכן שחזר את מסלול הימלטותו לאחר רצח זוגתו לשעבר דפנה בר ציון, נשבר המוזיקאי אילן בן עמי ואמר לשוטרים: "אני מתבייש במה שעשיתי. אני מתבייש מהמשפחה, ומהחברים שלי. הבנתי שאנחנו בדרך להיפרד ולא יכולתי לחיות עם הידיעה שהיא לא תהיה איתי".

 

זאת לא הייתה הפעם היחידה שבן עמי בכה מאז נעצר שלשום (א') ברחוב פרוג במרכז תל אביב, שלושה ימים אחרי הרצח. שוב ושוב שאלו אותו החוקרים אם רצח בר ציון היה מתוכנן או בוצע בפרץ רגעי של אלימות. "אני לא יכול להסביר למה עשיתי את זה", ענה להם.

 

מעצרו הוארך בעשרה ימים, ובמהלך הדיון בבית המשפט ניסתה הסנגורית שלו לטעון שהוא לא שפוי ועליו לעבור בדיקת כשירות פסיכיאטרית. אלא שסביר להניח שהטענה הזאת – וקו ההגנה שצפוי לבוא בעקבותיה – יידחו על רקע מעשי השיבוש המחושבים שלכאורה ביצע לאחר הרצח. מהחקירה עלה שבן עמי חישב את צעדיו בקור רוח על מנת להקשות על המחפשים אחריו ולהשאיר לעצמו כמה שיותר שעות חופש.

 

ככל הנראה, מיד לאחר שהרג את בר ציון בכמה מכות פטיש בדירתו בשכונת פלורנטין בתל אביב, ניקה אותו בן עמי והחביא אותו באחת מפינות הבית. הגופה הייתה שרועה באמצע הבית אבל הוא לא איבד את עשתונותיו: הוא ניתק את הסוללה מהטלפון שלו על מנת שלא ניתן יהיה לאתר אותו. במקביל הוא לקח מארנקה של בר ציון את כרטיסי האשראי שלה, כסף מזומן וגם את מכשיר הסלולר שלה. מהדירה הוא עלה על מונית ונסע לכיוון הספארי ברמת גן, שם זרק את המכשיר הנייד בסמוך לגדר. לאחר מכן המשיך לפארק גני יהושע ושם העביר את הלילה.

 

למחרת הוא חיפש מקום ללון והגיע למגדל בבנייה באזור מגדלי צמרת שמעל מחלף ההלכה. אחרי שהפועלים הלכו הוא ניצל חור בגדר ועלה לישון בקומה העשירית, ושם כתב על הקיר את מילות השיר "ניגון עתיק" של נתן אלתרמן. במהלך שהותו בבניין ירד בן עמי לסניף מגה סמוך וקנה לעצמו אוכל.

אילן בן עמי במהלך השחזור (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אילן בן עמי במהלך השחזור(צילום: עידו ארז)

הבניין שבו הסתתר בתל אביב (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
הבניין שבו הסתתר בתל אביב(צילום: דנה קופל)

אילן בן עמי ודפנה בר ציון ()
אילן בן עמי ודפנה בר ציון

אף שידע שרודפים אחריו, בן עמי ניסה לנצל את שעות החופש האחרונות שלו. הוא הגיע לחוף הים והתיישב במקום מבודד. "רציתי שקט לעצמי", סיפר לחוקרים. הוא נשאר דרוך גם בחוף: "בשלב מסוים ראיתי שני בלשים בחוף אז נכנסתי למים וצללתי".

 

בשלב הזה כבר החלו להתקבל במשטרה דיווחים מעדי ראייה על כך שבן עמי מסתובב במרכז תל אביב, אלא שבכל פעם ששוטרים הגיעו למקום - בן עמי כבר לא היה שם. כמה שעות לפני שנתפס, אחרי שנגמר לו הכסף המזומן, הוא הלך לחומוסיית קיקי בדיזנגוף, שאותה הכיר ושם ידע שיוכל לאכול בלי לשלם.

 

זמן קצר לאחר מכן, כשהתיישב בספסל ברחוב פרוג, זיהה אותו אדם שהחל לעקוב אחריו והזעיק את המשטרה. כשהשוטרים הגיעו אליו בן עמי לא ניסה לברוח. "אני יודע למה באתם", אמר, ונלקח לחקירה.

 

סנגוריו נכון לעתה, עורכי הדין אורית חיון וקובי בן שעיה, ימשיכו לנסות להצביע על אי כשירותו הנפשית. במהלך הדיון בבית המשפט ביקשה עו"ד חיון שמלבד פסיכיאטר מחוזי שיבדוק אותו מטעם המשטרה, תינתן לו אפשרות להיבדק גם על ידי פסיכיאטר פרטי.

פורסם לראשונה 18/08/2014 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אילן בן עמי במהלך השחזור
צילום: עידו ארז
מומלצים