שתף קטע נבחר

הרצוג על ניהול צוק איתן: "נתניהו היה צריך להגיד את האמת לציבור"

יו"ר האופוזיציה תוקף באלפן ynet את רה"מ, שלדבריו לא הכין את תושבי הדרום. על התנהלות הממשלה: "שרים מודיעים על הצבעתם בפייסבוק". עפר שלח: "האובססיה לתמונת ניצחון לקחה אותנו למקומות לא טובים"

המערכת הפוליטית עדיין סוערת בעקבות מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (ד'), שבה תקף באופן חסר תקדים את שותפיו לקבינט על התנהלותם במהלך המלחמה. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג הגדיר הבוקר במשדר באולפן ynet את הגוף המוביל את המדיניות המדינית-ביטחונית של הממשלה: "זה קבינט שערורייתי, שרים מודיעים בפייסבוק איך הם מצביעים. זה קבינט של ממשלה חלשה".

 

נתניהו ויעלון במסיבת העיתונאים אתמול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו ויעלון במסיבת העיתונאים אתמול(צילום: ירון ברנר)

יו"ר האופוזיציה תקף את האופן שבו הציג נתניהו את צוק איתן לאזרחי ישראל, ולדבריו הטעה ראש הממשלה את תושבי הדרום כשהצניע את האפשרות שישראל עומדת בפני מערכה ארוכה שתוציא אותם מהשגרה לאורך שבועות: "ראש הממשלה היה צריך להגיד את כל האמת לאזרחים", ציין.

 

על האופן שלדעתו יש לסיים את המבצע הדגיש ח"כ הרצוג את חשיבות המערכה הדיפלומטית הבינלאומית שתפגע בחמאס ותחזק את הרשות של אבו מאזן. עם זאת הוא לא שכח לעקוץ: "רק שנתניהו וממשלתו נמצאים באשראי נמוך מאוד, אם בכלל, בקהילה הבינלאומית. אין לו גיבוי".

 

ח"כ הרצוג הוסיף שהופעת ראש הממשלה אתמול נתנה "תחושה של חוסר מנהיגות, סוג של לחץ. בעצם ראינו מנהיגות ישראלית שמבקשת תמיכה מהציבור במקום לתמוך בציבור. אם אני הייתי תושב עוטף עזה או אזור הדרום שהופצץ אתמול ללא הרף, הייתי מצפה שראש הממשלה יגיד משהו. אבל הוא לא התייחס לזה בכלל. הוא התעסק בשרי הקבינט שלו. ובצדק".

 

הרצוג הזכיר שכיהן בעבר בקבינט אך הוא לא זוכר התנהלות דומה לזו שהוצגה בשבועות האחרונים במהלך צוק איתן. "ההתנהגות של אביגדור ליברמן, של נפתלי בנט, של יאיר לפיד בימים האחרונים הייתה שערורייתית. אני לא מכיר קבינט שבו חבר קבינט מודיע בפייסבוק או בסמס או בהודעה לתקשורת מה הוא יצביע ומה הוא יאמר. אתה עוד לא שמעת דיווחי מודיעין, לא ראית את התמונה, מה אתה קופץ? הנזיפות של נתניהו בשרי הקבינט הן נכונות, אבל חבל שזה מגיע אחרי חודש וחצי. איפה היית?".

חוסלו. ראאד אל עטאר (מימין) ומוחמד אבו שמאלה ()
חוסלו. ראאד אל עטאר (מימין) ומוחמד אבו שמאלה

על השלכותיה הפוליטיות של המלחמה אמר הרצוג: "בכל צומת בחמש שנותיו כראש הממשלה ביבי חיזק את החמאס מול אבו מאזן. בסופו של דבר אנחנו זזים בצורה ברורה לבחירות. קשה לי לראות את הקואליציה הזו מעבירה תקציב".

 

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, התייחס באולפן ynet לחיסול הבכירים של חמאס לפנות בוקר, ואמר: "הפגיעה באנשים האלה בטווח הקצר פוגעת בחמאס קשה. אבל בטווח הארוך אין אדם שאין לו תחליף. האובססיה שלנו להשיג תמונת ניצחון לקחה אותנו למקומות לא טובים". על ניצול ההזדמנות לחיסול: "אנשים בצד השני חיים בתנאים לא פשוטים והם מתחילים לעשות טעויות. החוכמה היא לתפוס את הטעות בזמן ולהפוך אותה להזדמנות מבצעית".

 

ברמה המדינית, שלח סבור ש"הסדרה בעזה לא תחזיק מעמד במסגרת המצומצמת שמתרחשת בקהיר. השלב הבא צריך להיות ניצול הקואליציה שנוצרה עם מצרים, ירדן, ערב הסעודית, מדינות המפרץ, שצריכה להוביל להסדרה בעזה - ואז להסדרה מול העם הפלסטיני כולו. והכל צריך לקרות מול אבו מאזן". מבחינה פוליטית, שלח מרז לאפשרות של שינוי מהותי: "אתה מסתכל על המפה הפוליטית היום, שאם ראש הממשלה הולך למהלך מדיני המפה הפוליטית תסדר את עצמה".

 

אלוף (מיל') גדי שמני אמר בראיון לאולפן: "ראאד אל-עטאר ומוחמד אבו שמאלה הם שמות ותיקים שנלחמים בנו שנים רבות. אבל צריך לשים את הדברים בפרופורציה: יש לחמאס עדיין מספיק בכירים בשרשרת הפיקוד שלו. אבל זה מצוין, אלה אנשים שהיה צריך לבוא איתם חשבון".

 

"הופעת נתניהו - מכמירת לב"

גורמים בממשלה ובמערכת הפוליטית מותחים גם הבוקר ביקורת על אופי הדברים שבחר נתניהו להדגיש במסיבת העיתונאים, ובעיקר לעובדה שהקדיש אותה להתנגחות פוליטית במקום להעברת מסר ביטחוני ברור וחד לתושבי הדרום. את הביקורת שהעבירו עליו שריו במהלך צוק איתן – שאותם לא הזכיר בשם אבל היה ברור שהתכוון לאביגדור ליברמן ונפתלי בנט - הוא הגדיר "סיסמאות" ו"דברים נבובים". על כך אמר אחד השרים בממשלה: "אני מציע שלא ינסו לחנך את השרים. אף אחד מהמבקרים לא אמר דברים שונים מאלה שאמר נתניהו על חמאס לאורך השנים".

 

שר אחר הוסיף: "מוזר ותמוה שנתניהו מבקר את שרי הקבינט שלמעשה אומרים דברים שהם לא שונים בהרבה ממה שהוא אומר באופן פומבי. לא ברור על מה הוא השתלח בשרים".

 

במפלגת הבית היהודי מנסים לשדר אדישות, ומסרבים להתרגש מהרמזים לכעס של נתניהו על בנט. יו"ר הסיעה איילת שקד אמרה הבוקר: "יש מחלוקת מהותית האם לנהל מו"מ עם ארגון טרור רצחני או לא. הניסיון להפוך את זה לפוליטי לא יצלח. חובתו של מנהיג ציבור בעניינים כאלה היא להביע את דעתו".

 

מי שנהנים מההמולה הם כאמור חברי האופוזיציה, וח"כ איתן כבל (העבודה) אמר: ״זה היה כמעט מכמיר לב לראות את ראש הממשלה נאלץ לכלות את זמנו ואת האנרגיה שלו על מאבק בשריו במקום על מאבק בחמאס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים