שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אבי רוקח, AFP

  הציל את הגננת והילד - ונפצע בינוני מפצמ"ר

  פגיעה בבית ילדים במועצה האזורית אשכול: לפני הנפילה דחף תושב המקום את המטפלת ונפגע בעצמו מרסיסים בחזה. הוא פונה לסורוקה. במועצת אשכול סופרים כבר 1,000 שיגורים של רקטות ופצמ"רים בצוק איתן. יו"ר המועצה: "הסיטואציה הזויה". לקראת הצהריים: אזעקות גם ביישובי השפלה

  יותר מאלף רקטות ופצמ"רים נורו לאשכול במהלך מבצע צוק איתן , ומספרם הולך ועולה: שש רקטות התפוצצו הבוקר (יום ה') במטח אחד ביישוב במועצה האזורית אשכול, ובן 33 ששהה בבית ילדים נפצע באורח בינוני. הוא ככל הנראה נמצא במקום עם רעייתו בשל יום ההולדת של בנו. ממד"א נמסר שהוא נפגע מרסיסים בכתף ופונה לבית החולים סורוקה. לפני שנפצע הספיק להדוף למרחב המוגן מטפלת וילד וכנראה הציל את חייהם. המטפלת סיפרה ל-ynet: "ראיתי דם והוא הסתכל עליי. הוא היה כזה חזק - הוא נורא פחד שהילדים יראו אותו ככה". נזק נגרם למבנים שונים ביישוב. בצהריים נורה מטח נוסף לאזור השפלה. לא דווח על נפגעים.

   

   

  הפצוע נלקח לחדר הטראומה בסורוקה. פרמדיק מד"א אורן וכט סיפר: "הפצוע הוא כנראה אב של אחד הילדים והיה כאן במקום. הוא הגן בגופו ממש על הילדים. אחד מתושבי הקיבוץ שהיה באזור נתן לו טיפול עזרה ראשונה עד שהגענו ובעצם הציל את חייו".

   

  בית באשכול שניזוק מפצמ"ר    (צילום: ג'ורג' גינסברג )

  בית באשכול שניזוק מפצמ"ר    (צילום: ג'ורג' גינסברג )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לקראת 11:00 הרחיב חמאס את טווח השיגורים, ומטח נורה לעבר באר שבע. זמן קצר לאחר מכן דווח על שלוש נפילות בשטחים פתוחים במועצת מרחבים. לקראת 11:30 שוב נשמעה אזעקת צבע אדום באשכול. לקראת 12:00 נשמעו אזעקות גם ביישובים בשפלה ובנגב. ב-12:10 נורה המטח הגדול ביותר היום: אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון, המועצה האזורית חוף אשקלון וגן יבנה. 

   

  נפילה בבית באשכול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  נפילה בבית באשכול(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  פגיעה במרפאה במועצת אשכול (צילום: דני כהן) (צילום: דני כהן)
  פגיעה במרפאה במועצת אשכול(צילום: דני כהן)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  חיים ילין: "צריך לתת לילדים את החופש"    (צילום: ניצן דרור, יוגב אטיאס ואבי חי אורי דבידוביץ' וגורג' גינסברג )

  חיים ילין: "צריך לתת לילדים את החופש"    (צילום: ניצן דרור, יוגב אטיאס ואבי חי אורי דבידוביץ' וגורג' גינסברג )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בבית הילדים נמצאים פעוטות בני שלוש. אחת המטפלות סיפרה לאחר מכן ל-ynet שהתעכבה בכניסה למרחב המוגן כדי להביא איתה את הילד האחרון. הפצוע דחף אותה ואת הפעוט לתוך הממ"ד אך לא הספיק להיכנס בעצמו - ונפצע.

   

  מנהל הקהילה ביישוב סיפר: "תוך כדי האזעקה היו לפחות שש נפילות ביישוב. הילדים שהו בתוך המיגון באותו זמן. אדם מבוגר ששהה איתם כינס את הילדים באחד החדרים והרחיק אותם מהפתחים. הוא למעשה הציל את הילדים".

   

  תושב המתגורר במקום סיפר שהיה בבית בעת הנפילה, וייתכן שמשפחתו לא תחזור שוב לגור שם: "אנחנו יוצאים עם חמשת ילדינו לחופשה מתוכננת באילת אבל לא בטוח שנחזור. גם בבית שלנו היה נזק. נכנסנו לממ"ד ושמענו את הנפילות. שמענו את הבום ויצאנו לחפש את הילדים. אחד היה בפינת החי. זה עדיין מפחיד".

   

  "רגילים לשגרה המחורבנת הזאת"

  הורי בית הילדים שבסמוך אליו התפוצצו רקטות התקשו לעכל את הסיטואציה הקשה. "היה פחד גדול ודאגה וקצת תסכול מכל המצב", אמרה קורן חזות. "היינו חמישה שבועות בחוץ וחזרנו, קיוויתי שזה ייגמר, רצינו לחזור הביתה והאמנו שיהיה שקט ולצערי השגרה חזרה. אנחנו רגילים לשגרה המחורבנת הזאת". חזות אמרה עוד כי "אנחנו רוצים לחזור כמה שיותר מהר הביתה, בגן הייתי עד עכשיו רגועה ועכשיו גם זה לא".

   

  אריה איציק, מתנדב במד"א שנכדו היה בבית הילדים, אמר: "אני מפחד שההורים שלו יחליטו להתקפל ואז אני אשאר פה והם 'שם'. הדבר הכי קשה עבורי היה לדווח להורים שלו מה קרה. כלתי לקחה את הדברים קצת יותר קשה, אני מתפלא שהיא עדיין נשארה פה ולא עזבה. כמעט כל הילדים עדיין פה ומטופלים. המטפלת הראשית קצת חרדה, אבל גם היא טופלה. אני לא חושב שהילדים מבינים מה קרה".

   

  ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר: "האירוע הוא אירוע שחוזר על עצמו בשנים האחרונות. הפגיעה הפיזית לא הייתה צריכה לקרות, כי זה גן ממוגן. הרסיס כנראה חדר דרך חלון פתוח. העובדים הסוציאליים בוא לטפל בילדים יחד עם יועצי משרד החינוך. כולם עוטפים את המשפחות, ובסופו של דבר כל מה שאנחנו עושים זה לעזור לאנשים להתמודד עם מקרי קיצון".

     

  הרקטה ה-1,000 באשכול

  מוקדם יותר היום התפוצצו כמה פצצות מרגמה בשטח פתוח באשכול. אתמול ציינו במועצה את השיגור ה-1,000 מרצועת עזה לתחומה. כעת עומד המספר על 1,054 רקטות ופצמ"רים. בראיון לאולפן ynet אמר הבוקר ראש מועצת אשכול חיים ילין: "עברנו את רף ה-1,000 טילים מ-7 ביולי ועד חצות. ועוד פחות משבוע אנחנו חודשיים תחת לחימה. אנחנו מנהלים פה סיטואציה הזויה".

   

  היישוב המאוים ביותר במועצת אשכול הוא כרם שלום, שמככב עם יותר מ-150 נפילות. ביישובי הפרסה, שבהם נכללים היישובים צמודי הגדר דוגמת עין השלושה וכיסופים, נשמעו 250 אזעקות צבע אדום. יש כמה יישובים שלא סבלו כלל מנפילות, אך אזעקת צבע אדום נשמעה בהם קרוב ל-40 פעם, כיוון שהם נמצאו בטווח הירי. המשמעות היא ששגרת החיים של התושבים הופרה כמעט ללא הפסקה.

   

  אתמול נרשם יום שיא מבחינת שיגורים מרצועת עזה לישראל בין 44 ימי המבצע: 168 פצמ"רים ורקטות, 55 מהם לאשכול. אלא שכאמור במהלך הלילה והבוקר – ובעיקר אחרי חיסולם של שלושת בכירי חמאס ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום - ירד באופן דרמטי קצב השיגור. מ-7:00 עד 10:15 היו רק ארבע אזעקות אמת באשכול.

  כוחות שריון על גבול הרצועה, הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  כוחות שריון על גבול הרצועה, הבוקר(צילום: רועי עידן)

   (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)

  ילין: "אין שום טעם להשאיר כאן את המשפחות והילדים. עדיף שהילדים יוכלו להתקלח כמו בני אדם, שיהיה להם קצת חופש גדול. אם ייתנו לנו אישור נפתח את שנת הלימודים, נוציא הסעות עם חיפוי של חיל האוויר ומסוקים. הממשלה והקבינט צריכים לתת דוגמה אישית: אם הם יהיו מאוחדים גם לתושבים אצלנו יהיה יותר קל".

   

  הבוקר, יומיים אחרי ניסיון החיסול של מוחמד דף, הצליחו כוחות הביטחון לחסל שלושה בכירים בחמאס: ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום. החיסול בוצע בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה"ל. אל-עטאר, מפקד חטיבת רפיח, היה מהאחראים לחטיפתו של גלעד שליט, ואבו שמאלה היה מפקד החטיבה הדרומית של חמאס.

   

  חמאס פרסם הודעה שבה הודה כי הבכירים חוסלו. בהודעת שירות הביטחון הכללי המתייחסת לאל-עטאר ואבו שמאלה נמסר:
  "התקיפה בוצעה בעקבות פעילות מודיעינית ומבצעית, שהובילה לאיתור ופגיעה בשני פעילים מרכזיים מלב ההנהגה הצבאית של חמאס".

   

  לפי הודעת שב"כ, אל-עטאר נטל חלק בשנים האחרונות בשורה של פיגועים קשים שבהם נהרגו ונפצעו חיילי צה"ל. ביולי 94' הוא השתתף באופן אישי בפיגוע ירי בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג קצין צה"ל, בספטמבר 2001 הוא היה מעורב בתכנון והוצאה לפועל של ניסיון לפוצץ את מוצב "טרמית". בפיגוע נפצעו אז ארבעה חיילים.

   

  בינואר 2002 השתתף אל-עטאר בתכנון פיגוע חדירה למוצב "אפריקה" סמוך לכרם שלום שבו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל, וביוני 2006 תכנן אל-עטאר את הפיגוע בגזרת כרם שלום, שבמהלכו נהרגו שני חיילים ונחטף גלעד שליט.


  פורסם לראשונה 21/08/2014 10:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים