שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP

  ואקום בזרוע הצבאית: מי יהיה המנהיג?

  חיסולי בכירי חמאס משאירים את הארגון מיותם ממפקדים ותיקים. למוחמד דף, חי או מת, יתקשו מאוד למצוא מחליף ראוי. ראאד אל-עטאר, יורש אופציונלי, חוסל. המועמד לראשות הפירמידה - דמות אפורה יחסית. תמונת מצב

  חיסולם של ראאד אל-עטאר ומוחמד אבו שמאלה וניסיון החיסול של מוחמד דף יצרו ריק גדול מאוד בשדרה הפיקודית של חמאס. לאורך הזמן יתקשה הארגון למלא את החלל משום ששלושתם החזיקו בתפקידיהם שנים ארוכות. מוחמד דף נותר בעיני הפלסטינים דמות כמעט מיתית, חי או מת.

   

  עוד בחדשות:

   

  אמרה ידועה היא כי אין אדם שאין לו מחליף, ונראה שגם בחמאס ייאלצו למצוא לדף מחליף אם הוא אכן נהרג או נפצע קשה. כך או כך החלל שהוא מותיר אחריו בזרוע הצבאית של חמאס גדול מאוד משתי סיבות מרכזיות. הראשונה - מוחמד דף עומד בראש הזרוע הצבאית של חמאס כבר שני עשורים. בחלק מהשנים הוא אמנם פינה את מקומו בשל בעיות פיזיות קשות שמהן סבל בעקבות ניסיונות החיסול ופציעותיו, אולם ככלל הוא תמיד נותר האיש שנמצא בפסגה, ובארגון התרגלו לכך.

   

  תיעוד חיסול בכירי חמאס    (צילום: דובר צה"ל )

  תיעוד חיסול בכירי חמאס    (צילום: דובר צה"ל )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   


  המחוסלים אבו שמאלה ואל-עטאר     ()
  המחוסלים אבו שמאלה ואל-עטאר

  הסיבה השנייה - מוחמד דף הוא המצביא והאסטרטג של חמאס. הוא אחראי במידה רבה על הפיכת הזרוע הצבאית מכנופייה קטנה לארגון היררכי ומסודר בעל סממנים של צבא סדיר שיש בו מפקדי פלוגות, גדודים וחטיבות. דף הוא האדם שהגה את דוקטרינת המנהרות של חמאס, כולל המנהרות ההתקפיות לישראל, והוא זה שהחליט אחרי "עמוד ענן" להקים תעשייה צבאית ברצועת עזה שתתמקד בייצור עצמי של רקטות בטווח של עד 100 קילומטר, מבלי להזדקק להברחות של רקטות. בזכותו היו לחמאס ערב המבצע מאות רקטות שיכולות להגיע למרכז הארץ ועוד אלפי רקטות בטווחים קצרים יותר.

    

  בשדרה הפיקודית הבכירה של חמאס אין כיום דמות בעלת כריזמה כמו דף או אחמד ג'עברי. עד אתמול ההערכה הייתה, והיא אף נכתבה כאן ב-ynet, שאל-עטאר הוא אחד המועמדים המרכזיים להחלפת דף - אך חיסולו מנע זאת. כעת הגיוני להניח כי מרואן עיסא, סגנו של דף שנכנס לנעליו של ג'עברי אחרי חיסולו ב-2012, יהיה זה שיעמוד בראש הפירמידה הצבאית של חמאס. עם זאת, לעיסא, דמות אפורה מעט, חסרה אותה הילה שתמיד ריחפה מעל ראשיהם של ג'עברי ודף.

  תמונת ארכיון של דף     ()
  תמונת ארכיון של דף

  מנהרות, מהדוקטרינה של דף     (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנהרות, מהדוקטרינה של דף (צילום: רויטרס)
   

  לצד מגרעותיו מרואן עיסא הוא דמות המקשרת בין ההנהגה הצבאית להנהגה המדינית של חמאס ברצועת עזה מ-2012. תפקיד זה טווה עבורו קשרים רבים. העמידה בצומת הזה בחמאס הוסיפה לו כוח ומשמעות בעיני שתי הזרועות.

   

  מינויו העתידי של עיסא לראש הזרוע הצבאית, אם אכן יתרחש, צפוי להציב אותו בראש רשימת המבוקשים ברצועת עזה. אבל הוא לא היחיד. דמות דומיננטית אחרת שמהווה יעד לחיסול היא זו של איימן נופל, מפקד חטיבת המרכז ברצועה. נופל היה אחד האחראים לפיצוץ גדר הגבול ברפיח לפני שש שנים. באותה שנה הוא נתפס במצרים והואשם בתכנון פיגועים, אך הוא הצליח לברוח מהכלא בפרוץ המהומות שהביאו להפיכה במצרים ולהדחתו של הנשיא חוסני מובארק בשנת 2011. לבסוף, הוא הצליח להסתנן חזרה לרצועה דרך המנהרות.

   

  בינתיים הלילה פרסם סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, איסמעיל הנייה, איגרת מיוחדת וארוכה בעקבות מותם של שלושת מפקדי הזרוע הצבאית: "הדרך ארוכה, ולוחמי אל-קסאם יגרמו לאויב לשלם מחיר כבד. פשעי האויב רק מחזקים את דבקותנו בדרישות של הפסקת התוקפנות, הסרת המצור וחיים בחירות. על אלה העוסקים ביוזמות להפסקת אש לדעת כי העם הפלסטיני לא יסכים לקבל פחות מאשר הפסקת התוקפנות והסרת המצור באופן סופי מעל עזה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מוחמד דף. אין לו תחליף?
  צילום: AFP
  מרואן עיסא
  מומלצים