שתף קטע נבחר

ההוצאות להורג של חמאס: "אין ברירה, במלחמה צריך משפט שדה"

זעזוע בעולם מההוצאה להורג של משת"פים מול כיתת יורים של חמאס בעזה. ארגון זכויות האדם אמנסטי: הזכות למשפט הוגן קיימת גם במלחמה. עורך ביטאון חמאס: "מתקנינו מופצצים, לא יכולים להחזיק עצורים בזמן לחימה"

ארגון זכויות האדם "אמנסטי" קרא אמש (יום ו') לחמאס לחדול מיד מההוצאות להורג ההמוניות שהוא מבצע לחשודים בשיתוף פעולה עם ישראל. הדיווחים מעזה על כך שחמאס הוציאו להורג בתוך כיממה 21 בני אדם, והתמונות מההוצאה להורג של שבעה מהם בכיכר מרכזית בעזה, זכו לכותרות בולטות בתקשורת העולמית.

 

"גל ההוצאות להורג מצד חמאס הוא מזעזע עוד יותר בהתחשב בעובדה שהקורבנות נרצחו אחרי משפטים שאם בכלל התרחשו היו מהירים ולא הוגנים באופן מחריד", נמסר מאמנסטי. "חמאס חייב לחדול מיד מהשימוש בעונש המוות. מדובר בפשע נגד האנושות. חמאס חייב לזכור שהזכות למשפט הוגן בפני בית משפט כשיר ממשיכה להיות תקפה גם בזמן מלחמה".

 

21 חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל הוצאו ביממה האחרונה להורג על-ידי חמאס בעזה. באירוע הבולט ביותר הובאו אתמול בצהריים שבעה חשודים כאלה לכיכר ליד מסגד אל-עומרי אחרי תפילת יום השישי כשידיהם קשורות וראשיהם מכוסים. חמושים במדי הזרוע הצבאית של חמאס, שכיסו את פניהם, ירו בשבעה למוות לעיני מאות המתפללים שיצאו מהמסגד. לגופת כל חשוד בשיתוף פעולה שהוצא להורג הוצמד פתק ועליו כתב האישום נגדו. בפתק נכתב כי מי שהוצא להורג סיפק מידע לישראל על מנהרות, "בתי לוחמים" או אתרי שיגור רקטות.

 

לפי הדיווחים, בין הקורבנות - שתי נשים שהוצאו להורג. שריף, עד ראייה להוצאות להורג, סיפר שאחד החמושים אמר כי השבעה שהוצאו להורג בכיכר המרכזית "מכרו את נשמותיהם לאויב בזול" וכי הם גרמו הרג והרס. לדבריו מפקד החמושים נתן להם את ההוראה לפתוח באש,

ולאחר מכן אמבולנסים אספו את הגופות והחמושים עזבו.

מוציאים להורג חשודים בשיתוף פעולה ברחובות עזה  ()
מוציאים להורג חשודים בשיתוף פעולה ברחובות עזה
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מאות צפו בהוצאה להורג על-ידי כיתת יורים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאות צפו בהוצאה להורג על-ידי כיתת יורים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חמושי חמאס מרחיקים מעט את הקהל לפני ההוצאה להורג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חמושי חמאס מרחיקים מעט את הקהל לפני ההוצאה להורג(צילום: AFP)

עורך ביטאון חמאס "א-ריסאלה", מוסטפא סוואף המקורב לארגון, אמר אמש כי להבנתו להוצאה להורג של החשודים בשיתוף פעולה ביום שישי אין קשר לחיסול שלושת הבכירים של חמאס ביום חמישי. "לדעתי המבצע לתפיסת משת"פים נמשך עוד מלפני ההתקפה בעזה, וייתכן שבמהלך הלחימה הוא התגבר. גם לפני החיסול של אנשי הזרוע הצבאית (על ידי ישראל) בוצעו בשטח הוצאות להורג אחרי משפטי שדה שנערכו לכמה משת"פים במהלך המערכה".

 

סוואף נשאל עד כמה הליך החקירה וההעמדה לדין המהיר אפשר לוודא שאכן מדובר במשת"פים, הוא השיב כי הם הודו במעשים שיוחסו להם, ותירץ: "לא חקרו אותם במתכונת של בתי דין אזרחיים אלא בבתי דין שדה שבהם יש חקירה, ולאחר ההודאה - מוציאים להורג את המורשעים מיד". הסיבה לטענתו: "המצב ברצועת עזה הוא כזה שבו אין בתי דין בגלל התוקפנות הישראלית. אין מקומות להחזיק אותם בהם במעצר בתוך הרצועה כי המקומות האלה מותקפים. אנחנו נמצאים בעיצומה של מערכה, ואין מנוס מכך שיהיה חוק שדה כדי להעמיד לדין את אותם אנשים, להיפטר מהם - וכך לשלוח מסר ברור למי שיבוא אחריהם".

כתב האישום שהוצמד לכל משת"פ שנורה למוות ()
כתב האישום שהוצמד לכל משת"פ שנורה למוות

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחר הצהריים הודיע חמאס בכלי התקשורת שלו כי הוא מציע למשתפי הפעולה עם ישראל שעוד נותרו בשטח להסגיר את עצמם ולהיות מוכרזים "שהידים" במקום "בוגדים". בכלי התקשורת של חמאס נאמר כי גזר הדין של מרגלים הוא אמנם מוות, אולם מי שבגד ויבחר להסגיר את עצמו לידי חמאס - הארגון ישמור על שמו. המשמעות - הוא אמנם יירצח, אולם שמו לא יפורסם וכך תימנע פגיעה בכבוד משפחתו. בנוסף, ילדיו יזכו ליחס של "בני שהידים".

 

בכיר חמאס עיזת א-רישק פרסם בצהריים הודעה באנגלית ברשתות החברתיות, המיועדת לעולם ומבקשת להימנע מהשוואות בין חמאס לדאעש כמו אלה שניסתה לאחרונה ממשלת ישראל לעשות. השבוע אמר נתניהו כי חמאס ודאעש הם שני ענפים של אותו העץ.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחרי ההוצאה להורג בעזה בצהריים ()
אחרי ההוצאה להורג בעזה בצהריים

"הניסיון של נתניהו ודוברו לקשור בין חמאס לארגונים אחרים ולהשוות ביניהם הוא קמפיין הונאה ודיס-אינפורמציה שלא ישטה באיש", כתב א-רישק. "אנחנו מגנים בתוקף ודוחים את האופן שבו נתניהו, דוברו והתקשורת הישראלית מנצלים את התמונה של העיתונאי האמריקני ג'יימס

פולי, שהוצא להורג באופן אכזרי. אנחנו מגנים את השימוש הזול והנמוך בתמונה הזו ללא שום כבוד לקדושת המת".

 

בהודעתו כתב א-רישק: "אנחנו מדגישים כי חמאס היא תנועת שחרור לאומית. אנשי חמאס הם לוחמי חופש המבקשים לשחרר את העם הפלסטיני ולממש את זכויותיו. חמאס מתמודד עם טרור של ישראל נגד ילדינו ואזרחיו החפים מפשע של העם הפלסטיני. תנועת ההתנגדות שלנו נלחמת למען החופש והעצמאות, והמטרה הראשית שלנו היא לשים קץ לכיבוש הישראלי ולטרור בשטחנו".


פורסם לראשונה 22/08/2014 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעים לפני ההוצאה להורג, יום שישי בכיכר בעזה
מומלצים