שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות אייל גולן: מה צפוי למעלימי מס?
  הרשעתו של הזמר בהעלמת מס יכולה ללמד אותנו על הפרקטיקה בנושא עבירות מסים והענישה בתחום. מה הן בדיוק עבירות המס, מהי הענישה וכיצד יצא גולן בזול? מדריך

  אחד הדברים המעניינים ביותר בפרשת העלמות המס של הזמר אייל גולן, שהסתיימה בתחילת החודש בהסדר טיעון, היא העובדה שהוא הצליח להיחלץ מעונש של מאסר בפועל, למרות כתב האישום החמור שהוגש נגדו.

   

   

  מה הייתה העבירה של אייל גולן? העלמת מס או השמטת מס נחשבת כעבירת מס מהותית. בגין עבירה זאת הוגש כתב אישום נגד נגד אייל גולן, חברת ליאם הפקות שבבעלותו ומנהליה, גולן שרעבי ואריק בן משה.

   

  בכתב האישום נטען, בין היתר, כי הנאשמים השמיטו מהדיווחים לרשויות המס, הכנסות מהופעות של הזמר בספינת נופש המפליגות מחוץ לגבולות הארץ, ובנוסף הכנסות מאירועים פרטיים בישראל.

   

  למרות שהעבירה בה הואשם אייל גולן הייתה עבירת מס מהותית, השופטת לימור מרגולין-יחידי קבעה כי על אייל גולן יוטלו 4 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, 15 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 75,000 שקל בלבד. ההקלה בעונש התאפשרה לאור הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים ואשר אושר על ידי בית המשפט.

   

  מהי עבירת מס?

  נהוג לחלק את עבירות המס לשני סוגים עיקריים: "עבירות מס טכניות" אשר העונש עשוי להגיע לשנת מאסר או קנס או שני העונשים ביחד, ו"עבירות מס מהותיות" אשר העונש עשוי להגיע ל- 7 שנות מאסר, כמפורט להלן.

   

  עבירת מס טכנית היא עבירה אשר בוצעה ללא שהייתה כוונה פלילית, ודי בהוכחת ביצוע המעשה או המחדל. מאידך, עבירת מס מהותית, היא עבירה אשר בוצעה מתוך כוונה להתחמק ולהשתמט מתשלום מסים או מתוך כוונה לסייע לאדם אחר להתחמק ולהשתמט מתשלום מס.

   

  מהן עבירות המס הטכנית? עבירות מס טכניות, מצויות בין היתר בסעיף 216 לפקודה אשר דן באי קיום דרישות מסיומות של הפקודה. להלן רשימה חלקית של עבירות טכניות:

   

  (1) אדם שלא קיים דרישה הכלולה בהודעה שניתנה לו לפי פקודה זו;

   

  (2) אדם שלא התייצב, כפי שנדרש לכך בהודעה לפי פקודה זו, או שהתייצב אך לא השיב לשאלה שנשאל כדין;

   

  (3) אדם אשר סירב לקבל הודעה שנשלחה לו לפי פקודה זו;

   

  (4) אדם אשר לא הגיש במועדו דין וחשבון לפי הסעיפים 132 או 133;

   

  מהן עבירות המס המהותית?

  עבירות מס מהותיות נמצאות בסעיף 220 לפקודת מס הכנסה הקובע רשימה של עבירות מס, אשר נעשו בכוונה להתחמק ממס או לעזור לאדם אחר להתחמק ממס, ובין היתר:

   

  (1) אדם אשר השמיט מתוך דו"ח על פי הפקודה כל הכנסה שיש לכללה בדו"ח;

   

  (2) אדם אשר מסר בדו"ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבות;

   

  (3) אדם אשר השיב תשובה כוזבת, בעל פה או בכתב, על שאלה שנשאלה, או על דרישת ידיעות שנערכה אליו על פי הפקודה;

   

  (4) אדם אשר הכין או קיים, או הרשה אדם להכין או לקיים, פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות, או שזייף או הרשה לזייף פנקסי חשבונות או רשומות;

   

  כיצד נמנעים מהעמדה לדין פלילי?

  הסדר טיעון יכול אמנם להוביל להקלה משמעותית בעונש, אך כיצד ניתן להימנע מניהול ההליך פלילי בבית משפט? ישנם מספר אפשרויות להימנע מהעמדה לדין פלילי וזאת בהתאם לנסיבות המקרה. האפשרויות העיקריות הן:

   

  1 - כאשר מדובר בתכנון מס או כאשר מתבססים על פרשנות מסוימת לדיני המס, מומלץ להסתמך על חוות דעת משפטית. בהלכת פרומדיקו, בית המשפט העליון קבע כי הסתמכות בתום לב על חוות דעת משפטית מפי מומחה מיסים תהווה הגנה מפני חבות פלילית.

   

  2 - במקרים מתאימים, רשות המסים תאפשר להמיר את עבירת המס בתשלום כופר כסף.

  הליך הכופר הוא למעשה הליך מזורז המהווה חלופה לניהול הליך פלילי נגד נאשם בעבירות מס מסוימות.

   

  3 - אם רשות המסים עדיין לא החלה בחקירה, רצוי לשקול הגשת בקשה לגילוי מרצון. פרקטיקה זאת נהוגה במיוחד כאשר מדובר בחשבון בנק בחו"ל אשר לא דווח עליו למס הכנסה.

   

  אבי נוב הוא עו"ד לדיני מסים המייצג לקוחות בבקשות לגילוי מרצון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בעקבות אייל גולן: מה צפוי למעלימי מס?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים